Strona główna  |  Wiadomości  |  Piątkowy przegląd tygodnia w ubezpieczeniach - 18 marca

Piątkowy przegląd tygodnia w ubezpieczeniach - 18 marca

Data publikacji: 2016-03-18
Prezentacje wyników finansowych, orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i konsultacje w sprawie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego – prezentujemy najważniejsze wiadomości z rynku ubezpieczeń z ostatnich dni.

Większe świadczenia dla poszkodowanych w wypadkach drogowych

Z danych znajdujących się w Biuletynie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że wartość świadczeń wypłaconych w zeszłym roku przez ubezpieczycieli z tytułu szkód osobowych w wypadkach drogowych wzrosła w porównaniu do 2014 r. o 12%. I stało się tak mimo faktu, że liczba rannych i zabitych w wypadkach spadła o ok. 10% (wg statystyk policyjnych).

Raport finansowy Grupy PZU

Raport finansowy PZU Grupa PZU zakończyła 2015 r. z najniższym zyskiem netto od czasu, kiedy zadebiutowała na giełdzie. Jednocześnie raport finansowy pokazuje, że potwierdziły się prognozy na temat wzrostu wyniku sprzedażowego. Zarząd PZU SA zapowiedział także, że już niedługo zaprezentuje zaktualizowaną strategię działania do 2020 r.

Spadek ubezpieczeń komunikacyjnych

KNF opublikowała 16 marca raport poświęcony rynkowi ubezpieczeń w czwartym kwartale 2015 r. Rzuca się w oczy spadek w ubezpieczeniach komunikacyjnych. W przypadku OC pojazdów lądowych roczna strata techniczna wyniosła aż 1 017,09 mln zł. Jeżeli chodzi o wielkości odszkodowań i świadczeń wypłaconych przez towarzystwa z działu II (ubezpieczenia osobowe inne niż na życie oraz ubezpieczenia majątkowe), to w 2015 r. największą kwotę wypłaciło PZU SA. Na drugiej pozycji znalazła się STU Ergo Hestia SA, a na trzeciej TuiR Warta S.A. Ogółem ubezpieczyciele działu II wypłacili odszkodowania i świadczenia na łączną kwotę 13 667 612 tys. zł (o 0,58% więcej niż w 2014r.).

Wyrok Trybunału Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł 18 marca, że unijne przepisy nie pozwalają na zwolnienie z VAT usług likwidacji szkód świadczonych na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych. Werdykt zapadł w sprawie polskiej spółki, która twierdziła, że jest zwolniona z VAT, ponieważ likwidując szkody, wykonuje czynności ubezpieczeniowe. TSUE uznał jednak, że świadczenie różnych czynności z zakresu likwidacji szkód na rzecz ubezpieczycieli nie zwalnia z płacenia podatku VAT. Taki wyrok TSUE oznacza możliwy wzrost cen polis.

Konsultacje w sprawie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

18 marca kończą się konsultacje publiczne w sprawie nowelizacji ustawy o usługach turystycznych. Celem zmian jest lepsze zabezpieczenie finansowe na wypadek niewypłacalności biur podróży oraz większa ochrona klientów. Ministerstwo Sportu i Turystyki chce powołać dodatkowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, który byłby uruchamiany w chwili, kiedy okaże się, że podstawowe zabezpieczenia nie wystarczyły. Dzięki temu klienci mieliby większą szansę na odzyskanie pieniędzy. Obecna ochrona często nie wystarcza, ponieważ biura podróży wykupują zwykle gwarancje na minimalnym możliwym poziomie. Takie środki nie wystarczają np. na sprowadzenie klientów do kraju, w chwili kiedy operator ogłosi upadłość w trakcie ich zagranicznego wypoczynku.

Dowiedz się więcej na temat tego, co robić w chwili upadku biura podróży >

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-10-02

Ubezpieczyciele zarobili aż 0,5 mld zł na OC

Znamy już wyniki sprzedaży polis OC w pierwszej połowie bieżącego roku. Tłumaczymy, dlaczego wspomniane wyniki wydają się dość zaskakujące.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-06-28

Mamy już 25 mln polis komunikacyjnych OC

OC dla posiadaczy pojazdów to najpopularniejsze ubezpieczenie w Polsce. Sprawdziliśmy, jak zmieniała się liczba tych polis i średnia wartość szkód likwidowanych przy ich pomocy.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2018-12-21

Jaki był 2018 r. w ubezpieczeniach?

Rok 2018 był czasem wielu zmian dotyczących krajowego rynku ubezpieczeń. Eksperci Ubea.pl postanowili podsumować te wydarzenia.

Czytaj więcej
Komentarze