Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Oświadczenie sprawcy kolizji

Ostatnia aktualizacja: 2013-12-16

Kolizja drogowa jest zdarzeniem komunikacyjnym, do którego doszło w związku z ruchem pojazdów, w którym nie ma rannych ani ofiar, a jedyną konsekwencją są szkody materialne. Do kolizji drogowej można wezwać policję, ale nie jest to zawsze konieczne. Policję wzywamy wówczas, gdy w zdarzeniu ktoś ucierpiał, gdy podejrzewamy, że sprawca jest pod wpływem środków odurzających, jego dokumenty nie wyglądają wiarygodnie lub gdy nie ma zgody w ustaleniu przebiegu zdarzenia. Zawsze warto mieć jednak przy sobie formularz oświadczenia sprawcy kolizji.

Jeżeli już doszło do zdarzenia drogowego powinniśmy przede wszystkim zachować spokój. Przed wyjściem z samochodu należy włączyć światła awaryjne i rozejrzeć się, czy można bezpiecznie otworzyć drzwi. Warto pamiętać, że możemy trafić na nieuczciwego kierowcę, który będzie chciał uciec z miejsca zdarzenia. Wówczas dla bezpieczeństwa powinniśmy spisać numer rejestracyjny i markę samochodu albo zrobić zdjęcie pojazdu telefonem komórkowym. Miejsce zdarzenia powinniśmy oznakować trójkątem ostrzegawczym. Po sprawdzeniu rozmiarów szkód i stanu pojazdu zjeżdżamy lub spychamy auta tak, by nie blokowały ruchu pozostałych pojazdów i nie stwarzały dodatkowego zagrożenia.

Następnie ustalamy wspólnie przebieg zdarzenia i dokumentujemy go na druku oświadczenia sprawcy kolizji drogowej. Należy pamiętać, że oświadczenie nie przesądza o odpowiedzialności cywilnej zakładu ubezpieczeń za szkody będące następstwem danej kolizji. Towarzystwo ubezpieczeń ma prawo żądać od uczestników zdarzenia złożenia dalszych wyjaśnień niezależnie od złożonych oświadczeń.

Oświadczenie sprawcy kolizji – wzór do pobrania

Tagi:

Komentarze

2014-05-01 19:36

bb

A co jezeli towarzystwo ubezpieczeniowe wyplacilo mi odszkodowanie a teraz winny sie wycofuje? czy jezeli bedzie to jednak moja wina to czy bede musiala oddac odszkodowanie?

2014-12-16 14:00

awers

To już problem ubezpieczalni, skoro uznała winę tego drugiego, ale rzeczywistość jest zmienna więc różnie może być ;D

2013-08-21 15:57

rysia333

Witam, mam pytanie. Jakoś w maju kobieta jadąca osobówką wyjechała z podporządkowanej nie widząc mnie, jadącego główną, zajeżdżając mi drogę. Chciałem ja ominąć, swoim lusterkiem skasowałem lusterko samochodu stojącego na poboczu. Spisaliśmy oświadczenie pani z osobówki, ale zaproponowała, żeby nie wzywać policji, tylko mi zapłaci za szkodę (moje lusterko też ucierpiało - szkło do wymiany, składając się uszkodziło plastik, tyle widziałem na miejscu, elektryki nie byłem w stanie sprawdzić od razu). W spisanym oświadczeniu zobowiązała się do wypłaty 150 zł (zapłaciła zaraz) na poczet naprawy oraz do pokrycia ewentualnych dalszych kosztów. Wróciłem do zaparkowanego poszkodowanego, ale odjechał. Za parę minut dzwoni jej mąż, żeby oddać im pieniądze. Telefonów było paręnaście, na granicy zastraszania. Odpowiedziałem, że owszem oddam, ale tylko w obecności policji, dowiedziałem się, że pani policji nie będzie wzywać, tylko ja mam to zrobić. Pojechałem z powrotem, obok m-ca zdarzenia, ale ani pani ani policji nie było. Pojechałem wiec do domu, a dziś w skrzynce wezwanie na policję. Martwię się, że ponieważ pani była z tej miejscowości, gdzie byłą stłuczka wykorzysta ten fakt i "przysposobi " sobie świadka a ja z jej oświadczeniem zostanę na lodzie. Szkodę naprawiłem za 3 dni (zakup lusterka, montaż, elektryka była ok.). Co jeszcze może się zdarzyć?

2012-11-06 16:46

asia

Witam mam pytanie. Miałam wczoraj delikatną kolizje. Nie wzywaliśmy policji. żadne z aut nie ucierpiało, byli postronni świadkowie z ulicy którzy to widzieli i oglądali te auta. była moja wina dogadaliśmy się z panią jadącą autem poszkodowanym że dam jej na pęknięta ramkę od tablicy i kończymy temat. po czym po ok 4 godz od zajścia dzwoni do mnie ojciec poszkodowanej i żąda oświadczenia odemnie. Czy ma on do tego prawo?

2013-03-21 17:36

ja

ma,bo uszkodzenia mogły być pod zderzakiem,których na początku nie było widać...

2011-12-02 18:06

Sergij z Ukrainy

W sytuacji wyzey opisanej jest tak, ze wypelnienie oswiadczenia sprawcy zawsze jest na reke tylko sprawcy kolizji. Dla tego ze po zlozeniu tego dokumentu nie musimy wzywac policje a sprawca zostaje zwolniony od oplaty mandatu za spowodowanie kolizji. Otoz najpierw sprawca czesto probuje, nie wzywajac policji, wypelnic oswiadczenie sprawcy. Puzniej juz w ubezpieczalni sprawca dowiaduje sie o tym, ze w razie, kiedy firma ubezpieczeniowa wyplaci odszkodowan ie poszkodowanemu, wtedy po wygaszeniu okresu polisy OC, sprawca bedzie placil o wiele wyzsza cene tego ubezpieczenia w skutek spowodowania tej kolizji. Dostajac ta informacje sprawca poprostu prubuje wycofac sie od faktu ze to on wypelnil i podpisal to oswiadczenie. I czesto sprawa poprostu trafia do sadu. Otoz zawsze lepiej jest poprostu wezwac policje, chyba ze szkoda bedzie bardzo malutka.

2011-06-13 12:06

De34fo

niestety takie jest prawo, dlatego po prostu zawsze to sprawca kolizji powinien pisać oświadczenie i sam je podpisywać. i można tu bluźnić i się buntować, ale prawda jest taka, że na każdy przypadek, kiedy jakiś cwaniak próbuje uniknąć odpowiedzialności, jest też taki, w którym rzeczywiście w jakąś osobę próbują wmusić winę, kiedy błędnie spisują protokół i dają do podpisania, licząc na to, że nie przeczyta. prawo musi też chronić takie osoby. niestety cwaniaków i nieuczciwych ludzi nie brakuje, dlatego na coś się trzeba zdecydować.

2011-06-10 12:23

Marta

To jakiś obłęd. Powinien się Pan odwoływać do wyższej instancji. W naszym kraju posiadanie ubezpieczenia nic nie znaczy i tak są złodzieje i nieuczciwi ludzie, którzy zawsze będą kręcić i utrudniać nam życie.

2011-06-09 11:36

Curaso

Tak, ja się spotkałem. Sprawa miała finał w sądzie, a sprawca udowodnił, że był w takim stresie, że podpisywał na oślep bez czytania. Dziwnym zbiegiem okoliczności, miał takie samo nazwisko jak sędzina...

2011-06-01 14:15

Knut

Nie dawno miałem kolizje z jakąś kobietą młodą, była tak zestresowana, że sam napisałem oświadczenie, a ona podpisała. Teraz oczywiście wypiera się, mimo że jej wina była ewidentna. Jej zakład odmawia wypłacenia ubezpieczenia OC, nie wiem co robić, czy ktoś spotkał się z taką sytuacją? :(

2011-05-13 12:43

Ipolisa.pl

Zgodnie z treścią artykułu, podpisanie oświadczenia sprawcy kolizji nie zawsze może być wystarczające do przyjęcia odpowiedzialności za szkodę przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Może ono żądać złożenia dalszych wyjaśnień od uczestników zdarzenia. Oświadczenie sprawcy kolizji następuje zazwyczaj po osiągnięciu porozumienia między poszkodowanym a sprawcą, po którym ten drugi przyznaje się do winy. Oświadczenie sprawcy ma na celu znacznie usprawnienie procesu dochodzenia odszkodowania.

2011-05-13 12:11

Marzena

Czy na pewno jeśli sprawca podpiszę oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, to jest to wszystko co potrzebujemy by zgłosić się do jego ubezpieczyciela o zwrot kosztów naprawy samochodu? Czy taki wzór oświadczenia sprawcy kolizji musimy wozić ze sobą w aucie?