Strona główna  |  Wiadomości  |  Nowoczesna służba zdrowia? System eWUŚ i karta ubezpieczenia zdrowotnego do 2014 roku

Nowoczesna służba zdrowia? System eWUŚ i karta ubezpieczenia zdrowotnego do 2014 roku

Data aktualizacji: 2013-03-24
Od 1 stycznia 2013 jest możliwa weryfikacja ubezpieczenia zdrowotnego w przychodniach i szpitalach za pomocą numeru PESEL. Umożliwi to, będący obecnie w fazie testów, system eWUŚ. Ponadto, do 2014 roku ma nastąpić wprowadzenie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ) i pełne wdrożenie numeru alarmowego 112, umożliwiającego wzywanie pomocy.

W trakcie konferencji prasowej podsumowującej rok rządu, minister Administracji i Cyfryzacji, Michał Boni, powiedział, że chce „by Polska aspirowała swoimi pomysłami do krajów tak rozwiniętych cyfrowo jak Estonia, Finlandia, Szwecja i Wielka Brytania”. Wiele zmian w tym zakresie szykuje się dla pacjentów polskiej służby zdrowia.

Od stycznia w przychodni i szpitalu wystarczy ci numer PESEL

technologia i służba zdrowia Sejm uchwalił pod koniec lipca nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która wprowadza dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych NFZ. Od 1 stycznia 2013 roku pacjenci udający się do lekarza - w szpitalu, przychodni czy w gabinecie będą mogli przedstawić tylko PESEL i dokument potwierdzający tożsamość. Będzie to możliwe dzięki systemowi eWUŚ czyli elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców. System pozwoli na sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych jest ubezpieczona na podstawie jej numeru PESEL i dokumentu potwierdzającego tożsamość. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia podawany będzie można podać PESEL rodziców.

W momencie otrzymania informacji o braku ubezpieczenia pacjent będzie mógł złożyć oświadczenie, że je posiada, i na tej podstawie otrzyma świadczenie zdrowotne. Do takiej sytuacji może dojść, gdy pracodawca w wyniku zaniedbania nie zgłosił pracownika do rejestru. Pacjent, składając oświadczenie, będzie ponosił odpowiedzialność za przekazane w nim informacje. W przypadku, gdy wyjdzie na jaw, że pacjent nie był uprawniony do świadczenia i złożył fałszywe oświadczenie, to NFZ będzie egzekwował od niego zwrot kosztów usługi oraz refundacji leku w postępowaniu egzekucyjnym na drodze administracyjnej. Testy systemu eWUŚ ruszyły 15 października. Minister Boni pokreślił, że dzięki takiemu rozwiązaniu "lekarz nie będzie się zajmował potwierdzaniem tego, czy pacjent ma uprawnienie, tylko będzie się zajmował leczeniem".

W pełni wdrożony numer 112 i karta ubezpieczenia zdrowotnego do 2014 roku

To nie koniec zmian. Minister Boni zapowiedział, że do 2014 r. chce wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego i w pełni wdrożyć numer 112, umożliwiający wzywanie pomocy. Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ) razem z kartą specjalisty medycznego ma umożliwić dostęp poprzez specjalny terminal do danych o leczeniu pacjenta.

Jak na ten moment wygląda działanie numeru 112? Zgodnie z ujednoliconą procedurą, operator odbierając zgłoszenie, zbiera podstawowe dane rozmówcy i ma możliwość nawiązania kontaktu z policją, strażą pożarną lub pogotowiem. Przekazuje zatem zgłoszenie odpowiednim służbom i zapisuje dane na specjalnej „formatce”. W przyszłości to właśnie owa formatka, wraz z mapą miejsca zdarzenia, trafi bezpośrednio do ratowników. Zintegrowany System Powiadamiania Ratunkowego w Polsce, obejmujący numer 112 i inne numery alarmowe, ma działać w szesnastu Wojewódzkich Centrach Powiadamiania Ratunkowego oraz w Radomiu i funkcjonować w całym kraju do końca 2013 roku. Obecnie system działa tylko w Poznaniu, Gdańsku, Kielcach, Olsztynie, i Wrocławiu.

źródło: PAP

Podobne artykuły
zycie
Ubezpieczenie na życie
2023-03-20

Jak przez 20 lat podrożały wizyty u polskich lekarzy?

Według danych GUS, w minionym roku wizyty lekarskie zdrożały o około 17%. Sprawdzamy, czy przez ostatnie 20 lat kiedykolwiek miały miejsce większe podwyżki.

Czytaj więcej
zycie
Ubezpieczenie na życie
2022-12-07

Wciąż mało wydajemy na ubezpieczenie siebie

Nasi rodacy wciąż wydają więcej na polisy majątkowe aniżeli na ochronę życia oraz zdrowia. Sprawdzamy, czy Polska pod tym względem wyróżnia się w Europie.

Czytaj więcej
zycie
Ubezpieczenie na życie
2016-09-19

Polacy wolą polisy medyczne od NFZ-u

W najnowszym rankingu publicznych systemów ochrony zdrowia Polska zajęła przedostatnią pozycję. Niewydolność systemu zarządzanego przez NFZ sprawia, że Polacy coraz częściej wykupują prywatne...

Czytaj więcej
Komentarze
rafal
2013-01-11 11:50
W końcu dobre proste rozwiązanie: żadnych książeczek zdrowia, druków itp. Jak mówi Boni “nie trzeba się martwić czy mamy ze sobą odpowiedni dokument”. Oby sam Boni tego nie zepsuł. Przecież mówił o wprowadzeniu Elektronicznej Karty Pacjenta. Wtedy wszystko będzie po staremu: znowu bieganie żeby wyrobić kartę, sprawdzanie czy karta jest nadal ważna (np. przy zmianie miejsca zamieszkania, czy pracy, czy zupełnie z innych powodów typu uszkodzona karta lub zaniedbanie urzędników i karta nieaktualna), pamiętać żeby mieć kartę przy sobie. Teraz wystarczy PESEL podać, ciekawe jak długo będzie tak rozsądnie jak teraz??
odpowiedz
Ola
2012-11-09 13:39
Ja jestem za tym, żeby do przychodni chodzić bez papierków typu RMUA. To mi wystarczy.
odpowiedz
tolerancyjny
2012-10-25 13:21
Bardzo dobry i tani pomysł: dowód osobisty z numerem PESEL jednocześnie jako karta ubezpieczenia zdrowotnego swojego oraz dzieci. Jeżeli taka reforma będzie dobrze przeprowadzona to w Polsce innych kart nie potrzeba. Nowe karty za darmo nie będą. Gdyby miały być wprowadzane nowe karty to znowu będziemy się kłócić: co może być w nowej karcie a co nie może. Byłoby źle gdyby w naszym nietolerancyjnym kraju funkcjonowałyby karty, które dawałyby dostęp do bardziej osobistych informacji niż te które są na obecnych dowodach osobistych. Nie zgadzam się żeby kopiowano i przechowywano na ogólnopolskich komputerach informację na przykład o in vitro czy innej operacji na niepłodność wykonanej w państwowej klinice.
odpowiedz