Strona główna  |  Wiadomości  |  Nadchodzi era milionowych odszkodowań za szkody osobowe

Nadchodzi era milionowych odszkodowań za szkody osobowe

Data aktualizacji: 2013-12-21
W Polsce ubezpieczyciele wypłacają coraz to wyższe odszkodowania za szkody osobowe. Świadczenia za śmierć małżonka lub dziecka nierzadko przekraczają milion złotych. Za wypłatą wyższych odszkodowań stoi nie tylko rozwój ekonomiczny kraju, ale przede wszystkim działalność kancelarii odszkodowawczych.

Wzrost odszkodowań z tytułu szkód osobowych

Gazetaprawna.pl opublikowała dziś artykuł, z którego dowiadujemy się o coraz to wyższych odszkodowaniach z tytułu ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, m.in. dzięki możliwości zasądzenia pieniędzy za krzywdę moralną bliskich.

I tak, wśród rozlicznych przykładów, jakie podaje Gazetaprawna.pl na szczególną uwagę zasługuje kobieta, która po śmierci męża otrzymała odszkodowanie w wysokości 1,5 mln zł - taką bowiem kwotę zmarły mógłby zarobić w kolejnych 20 latach pracy. Wcześniej ubezpieczyciel proponował kobiecie sumę 18 tys. zł. Rodzice dziecka, które w wyniku błędu lekarskiego podczas operacji w lubelskiej klinice w wyniku procesu sądowego otrzymali od ubezpieczyciela 1,3 mln zł, a kobieta potrącona na przejściu dla pieszych - 62 tys. zł, gdyż po wypadku miała uraz i bała się przechodzić przez jezdnię.

Co wpłynęło na skok wielkości odszkodowań?

Pojawienie się firm odszkodowawczych reklamujących się jako kancelarie odszkodowawcze. Zasada działania kancelarii jest prosta: klient nieusatysfakcjonowany wysokością odszkodowania od ubezpieczyciela przedstawia sprawę kancelarii - ta zazwyczaj bezpłatnie ja rozpatruje, gromadzi niezbędną dokumentację i wszczyna postępowanie w imieniu klienta wobec podmiotu na drodze sądowej. Kancelaria odszkodowawcza pobiera wyłącznie prowizję od uzyskanego przez klienta odszkodowania. Nie jestem pewna, czy słowo "wyłącznie" jest właściwe, gdyż w przypadku sum odszkodowawczych w wysokości 1 mln zł, prowizja waha się w granicach 200-300 tys. zł...

Kancelarie odszkodowawcze nie bez powodu upatrują w tym świetny biznes, jeszcze bardziej zachęcając klientów:

Nie tylko śmierć może być przyczyną urazu psychicznego – wyjaśnia pracownik jednej z takich kancelarii. – Ostatnio wywalczyliśmy 150 tys. zł dla dziewczynki, której marzeniem było zostać skrzypaczką. Złamana w wyniku wypadku ręka wykluczyła możliwość gry na tym instrumencie – dodaje.

Wzrost odszkodowań z tytułu szkód osobowych notuje się także w ubezpieczeniach komunikacyjnych OC, co potwierdza Marcin Tarczyński - analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU):

Jeszcze dziesięć lat temu wartość szkód osobowych w ogólnej kwocie wypłacanych odszkodowań z OC nie przekraczała 10 proc. – wylicza. – W 2006 r. szacowano ją już na 18 proc. Dziś wartość takich szkód przekracza 20 proc. i w szybkim tempie zbliża się do 30 proc.

Tarczyński podkreśla jednak, że to i tak wciąż mniej niż w krajach Europy Zachodniej, gdzie wskaźnik ten wynosi ponad 50%.

Kolejną przyczyną wzrostu wysokości wypłacanych odszkodowań jest także rozwój ekonomiczny kraju: – Żyjemy jako społeczeństwo na coraz wyższym poziomie, co powoduje, że świadczenia przyznawane poszkodowanym, np. renty, są coraz wyższe – zaznacza analityk PIU. – Należy jednak pamiętać, że system ubezpieczeń działa na zasadzie wspólnoty ryzyka. Za szerszą ochronę płacą więc wszyscy klienci, nie tylko osoby poszkodowane.

Co dalej? Oczywiście wyższe odszkodowania równają się niższym zyskom towarzystw ubezpieczeniowych, które raczej nie będą faktu akceptowały z założonymi rękami. I choć ubezpieczyciele niechętnie przyznają się do podnoszenia składek za ubezpieczenie OC, żeby nie odstraszać potencjalnych klientów, to przyznają że takie podwyżki są nieuniknione - ceny polis OC w relacji do ryzyka są ok. 20-30% niższe niż w innych krajach europejskich.

Źródło: Gazetaprawna.pl

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-06-17

Rzeczoznawca samochodowy - kim jest i jak może nam pomóc?

Rzeczoznawca samochodowy to ekspert, który może wspierać kierowcę w sporze z ubezpieczycielem. Nasz artykuł wyjaśnia, kim dokładnie jest taki fachowiec.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-02-27

Wojna i ubezpieczenia - co warto wiedzieć?

Niektórzy rodacy mogą zastanawiać się, czy ubezpieczenia zapewniają ochronę również w razie działań wojennych. Odpowiadamy na tak zadane pytanie.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-23

Stłuczka drogowa - gdzie w Polsce o nią najłatwiej?

Stłuczki, mimo że często kończą się tylko niewielkimi uszkodzeniami samochodów, są zawsze źródłem stresu dla kierowców. Warto sprawdzić, gdzie w Polsce stłuczki były najczęstsze w 2020 r.

Czytaj więcej
Komentarze
jou
2013-10-17 09:56
Witam A ja proponuje w razie szkody firmę Mentor Group sp. z o.oo - www.mentorgroup.pl :) i nie jest to marketing szeptany :) tylko faktyczna reklama ..
odpowiedz
Mariusz
2013-10-16 17:31
marketing szeptany jest jak najbardziej etyczny :) cos sie koledzie pomyliło...
odpowiedz
Marek O.
2013-09-25 13:38
Renatko - to czysta KOMERCJA !! W ten sposób szukasz klientów ? To się nazywa 'marketing szeptany' i jest traktowany jako nie do końca etyczna forma reklamy.
odpowiedz
zaufany
2013-01-11 19:34
Niezła ściema Renatko.....
odpowiedz
Renata
2012-12-15 17:17
Witam, sama kiedyś zostałam oszukana przez PZU a właściwie mój syn.dostał 260 zł(słownie:dwieściesześćdziesiątzłotych polskich!!) za utratę wzroku w jednym oku!próbowałam sama walczyć ale....no i wreszcie znalazłam kancelarię, która wywalczyła dla mojego syna jeszcze kilka tysięcy złotych.W chwili obecnej pomagam osobom, które zostały poszkodowane i gubia się w gąszczu oszukańczych praktyk TU.Pracuję w Europejskim Centrum Odszkodowawczym.Służę pomocą: 798 099 137
odpowiedz
Aga
2012-08-27 09:54
Trudno się dziwić, że ludzie udają się do tych firm. 1,5 mln zł a 18 tys. zł? Czy ci ubezpieczyciele sobie kpią?! Też bym dała zarobić kancelarii odszkodowawczej byle dostać takie odszkodowanie. I co najważniejsze, poszkodowany często nie ma siły walczyć, a tu robią to za niego. Jestem na tak
odpowiedz
Julita
2012-08-27 09:12
Może i duża prowizja dla tych firm, ale jeśli za ich sprawą ubezpieczyciel wypłaci mi 1,5 mln zł zamiast 18 tys. zł, to ja z miłą chęcią oddam te 300 tys. firmie za wywalczenie dużego odszkodowania...
odpowiedz