Strona główna  |  Wiadomości  |  Link4 z PZU, Liberty Direct to już Liberty Ubezpieczenia

Link4 z PZU, Liberty Direct to już Liberty Ubezpieczenia

Data publikacji: 2014-10-13
Link4 został częścią Grupy PZU, a Liberty Direct zmieniło się na Liberty Ubezpieczenia i robi to z twarzą Bogusława Wołoszańskiego. Czy ubezpieczyciele odniosą sukces? Wiele świadczy o tym że tak.

Co to oznacza dla rynku ubezpieczeń w Polsce? Strategia PZU jest jasna: odzyskać utracony portfel klientów, którzy szukają taniej oferty. Agresywność tej strategii już odczuwają inni ubezpieczyciele. Od 3 miesięcy oferta Link4 jest tak atrakcyjna cenowo, że konkurencji trudno ją dogonić. Pozostaje mieć nadzieję, że Link4 zbierze z rynku taką ilość składki, która wystarczy na pokrycie ewentualnych odszkodowań dla klientów. PZU od kilku lat odnotowuje, coroczny trend kilkuprocentowego spadku ilości klientów w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych. Teraz dzięki Link4 z pewnością się to zmieni.

Zmiany na rynku ubezpieczeń Na rynek wszedł dodatkowo nowy gracz pod szyldem Credit Agricole, a z kierunku Szwecji napływają pogłoski o testach IKEA w kierunku stworzenia własnej marki ubezpieczeniowej (mamy tylko nadzieję, że nie będzie to, jak w przypadku mebli, „zrób to sam”). Sieć uruchomiła pilotażowy program sprzedaży ubezpieczeń dla dzieci i kobiet w ciąży w kilku marketach w Szwecji. W przeciągu kilku tygodni oferta ma się wzbogacić o ubezpieczenia mieszkania i domu. Doświadczenia rynku polskiego pokazują, że tego rodzaju inicjatywy zakupu polisy z masłem lub półką na buty nie sprawdzają się sprzedażowo. Agenci więc póki co mogą spać spokojnie.

Wisienką na torcie okazał się chyba jednak rebranding jednego z większych towarzystw na rynku, Liberty Direct, które zmieniło swoją nazwę na Liberty Ubezpieczenia. Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy, jest to spowodowane poszerzeniem zakresu usług, zwiększeniem liczby produktów oraz kanałów dystrybucji (wyjście poza zakres „direct”). Twarzą kampanii rebrandingowej został Bogusław Wołoszański, erudyta i popularyzator historii kojarzony z prowadzonym przez niego od roku 1983 programem „Sensacje XX wieku”.

Założenia twórców kampanii są w zasadzie proste i czytelne – Liberty Mutual Insurance to amerykański ubezpieczyciel działający od 1912 roku, a więc jak najbardziej w wieku XX. Towarzystwo to ma historię, renomę i zaufanie klientów, a co za tym idzie – zasługuje na poważną, wiarygodną, ale również ludzką twarz. Z drugiej jednak strony, na polskim rynku Liberty Direct funkcjonuje zaledwie od 2007 r., co całkowicie zmienia postać rzeczy (szczególnie, że program Bogusława Wołoszańskiego przestał być nadawany w 2005 roku!).

9 lat to sporo czasu, ale nie tyle, by sięgać po „twarz XX wieku”. Szczególnie, że trzeba teraz przełamać pewien sentyment Polaków – oto człowiek, którego słuchali wspominając stare czasy (lub – w przypadku osób młodszych – dowiadując się o historii kraju), a więc osoba zaufania publicznego, występuje w reklamie instytucji finansowej. Efekty mogą być dwojakie. Opcja pierwsza: ludzie uznają, że skoro do tej pory mówił prawdę i jest ambasadorem tej marki, to można jej zaufać i ubezpieczyć się w tym towarzystwie. Taką drogę myślenia zakładają twórcy kampanii. Opcja druga, niepożądana: nie dość, że występuje w reklamie (którym w dzisiejszych czasach mało kto ufa), to jeszcze takiej, która dotyczy finansów, a więc „się sprzedał”. Oczywiście, jest to celowe wyolbrzymienie, ale niestety tak wygląda ryzyko związane z wykorzystaniem w kampanii marketingowej ludzi zaufania publicznego.

Liberty Ubezpieczenia zaryzykowało. Czy słusznie? Czas pokaże. Pewnym jest, że marka, która jest blisko ludzi, powinna mieć swojego ambasadora. Osobę, która swoją twarzą, ale również postępowaniem w życiu codziennym będzie godnie reprezentowała wartości danej firmy. Bogusław Wołoszański z pewnością jest osobą godną takiego zadania, jednak jego umiejscowienie w świadomości Polaków może stwarzać pewne zagrożenia. Miejmy nadzieję, że są one odpowiednio ubezpieczone.

Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2022-10-18

Ubezpieczenie nagrobków w 2022 roku: kto je oferuje?

Ubezpieczenia nagrobków już od dłuższego czasu są dostępne w Polsce. Przed kolejnym Dniem Wszystkich Świętych sprawdzamy, jak wygląda oferta takich polis w 2022 r.

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2022-06-21

Ubezpieczenie fotowoltaiki - właściciele domów mają wybór?

Ubezpieczenie fotowoltaiki staje się coraz bardziej popularne. Wyjaśniamy, jak ubezpieczyć fotowoltaikę mogą właściciele domów jednorodzinnych.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2015-08-03

Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych – lipiec 2015

Lipiec 2015 r. to siódmy miesiąc, w którym wyniki kalkulacji z porównywarki Ubea.pl posłużyły do stworzenia rankingu najtańszych polis.Po podsumowaniu indywidualnych kalkulacji internautów okazało...

Czytaj więcej
Komentarze