Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Konsekwencje nieopłacenia kolejnych rat OC

Ostatnia aktualizacja: 2014-02-17

Nieopłacenie pełnej kwoty ustalonej składki nie powoduje wygaśnięcia ww. umowy ubezpieczenia. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. regulująca warunki tego ubezpieczenia w art. 28 ust. 2 wyraźnie wskazuje jakie skutki niesie za sobą np. nieopłacenie raty składki, a mianowicie pomimo braku pisemnego powiadomienia zawarcie kolejnej umowy nie następuje, jeżeli nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy.

Czyli jedynym następstwem niepełnego opłacenia składki jest to, iż po upływie okresu zawartego w umowie nie wystąpi tzw. automatyczne jej odnowienie na kolejne 12 miesięcy i odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń kończy się z upływem 12 miesięcy, za które przypadała niezapłacona w całości składka. Bezprawne jest zatem zamieszczanie przez niektóre zakłady ubezpieczeń na drukach polis - które są dowodem na posiadanie ochrony ubezpieczeniowej przez cały okres wymieniony w umowie - klauzul o treści: Po dniu (i tu wpisana jest data płatności raty składki) polisa jest ważna po okazaniu dowodu wpłaty raty składki.

To, iż zakład ubezpieczeń zawiera umowę ww. ubezpieczenia po przyjęciu od ubezpieczającego jedynie części należnej składki, a pozostałą należność rozkłada na raty - jest wyłącznie działaniem marketingowym ubezpieczyciela, który taką formą ulgi chce przyciągnąć klientów. Ewentualne kłopoty w pozyskaniu pozostałej części należnej składki - to ryzyko ubezpieczyciela. Ubezpieczający ma bowiem zagwarantowaną ochronę ubezpieczeniową na okres zapisany na polisie.

Tagi:

Komentarze

2014-05-14 20:27

ppierz

A ja nie zaplacilem raty za auto na czas... I dzis baba mi wjefhala. Bok... Co teraz?

2013-03-25 08:37

Krzysiek

witam (nie opłaciłem) nie pamiętam OC 2 raty dwa lata temu nie miałem żadnych powiadomień przez ten czas polisa była cały czas przedłużana. Problemy zaczęły się jak sprzedałem samochód dostałem pismo o nie zapłaceniu ubezpieczalnia pisze że ma prawo nawet do 3 lat wstecz zażądać spłaty, czy to jest prawda

2012-01-03 08:38

x

sprzedaj dla pana x i wyrejestruj

2012-01-01 19:48

Tomek

Witam nie zamierzam opłacać oc ponieważ prawdo podobnie pojazd nie będzie już w użytku, ja kie są konsekwencje nie płacenie, ewentualnie co można z tym fantem zrobić, sprzedać auto (złomowanie nie wchodzi w rachubę)

2012-01-03 09:25

Ipolisa.pl

Witam, dokąd pojazd jest zarejestrowany, musi być ubezpieczony. Kara za brak OC od 1 stycznia 2012r to 3 tys.zł. Polecam zapoznanie się z moim artykułem pod poniższym linkiem: http://blog.ipolisa.pl/pigulka-ubezpieczeniowa-czyli-jak-nie-stracic-2-tys-w-jeden-dzien/

2011-12-14 16:54

dawid

ubezpieczenie zawarlem w lutym zaplacilem pierwsza rate w pazdzierniku sprzedalem samochód i wyslalem umowe kupna-sprzedazy do ubezpieczalni po 5 miesioncach od wygasniecia pierwszej raty a teraz mi przyszedl list o tym ze mam zaplacic druga rate inaczej sprawa trafi do sadu co mam robic???

2011-12-15 10:42

Ipolisa.pl

Witam, widocznie dokumenty nie trafiły do Ubezpieczalni, trzeba udać się do Towarzystwa i wyjaśnić sytuację.

2011-06-10 10:49

Damian

Są konsekwencje. Ubezpieczyciel może nas podać do sądu za nieuiszczenie należności za wykonaną usługę. Żaden sąd nie stanie po stronie nieuczciwego konsumenta.

2011-06-01 14:04

rost

Zaraz, zaraz, czyli wychodzi na to, że wystarczy zapłacić pierwszą ratę i nie można nam nic zrobić? To co prawda złodziejstwo, ale czy nie ma żadnych konsekwencji za takie merdanie przy ubezpieczeniu OC?