Strona główna  |  Wiadomości  |  Kilka wskazówek jak wycenić samochód

Kilka wskazówek jak wycenić samochód

Data aktualizacji: 2021-09-10
Jak wycenić auto? Sprawdź wycenę swojego auta w bazie Info-eksperta za darmo. Znajdź najtańsze OC dla swojego samochodu.

Kiedy kupujemy lub sprzedajemy używany samochód, musimy posiadać podstawową wiedzę na temat wyceny samochodów. W przeciwnym razie możemy kupić auto po zawyżonej cenie lub sprzedać zbyt tanio. Tak czy inaczej brak wiedzy może przełożyć się na realne straty finansowe. Umiejętność dokładnego określenia realnej wartości samochodu przydaje się nie tylko podczas transakcji handlowych, ale także podczas zakupu ubezpieczenia AC samochodu oraz podczas weryfikacji decyzji rzeczoznawcy zajmującego się wyceną poniesionych przez nas strat w związku z likwidacją szkody z OC sprawcy. Znając wartość naszego samochodu, możemy stwierdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe właściwie zajmuje się wypłatą odszkodowania dla nas.

Spis treści:

  1. Najważniejsze parametry wyceny samochodu
  2. Internetowe katalogi samochodów

Najważniejsze parametry wyceny samochodu

Na ogólną wartość samochodu wpływa wiele czynników. Są to miedzy innymi:

    Wycena auta przez mężczyznę
  • historia wypadkowa,
  • stan techniczny,
  • model samochodu,
  • przebieg,
  • rocznik,
  • dodatkowe modyfikacje,

Internetowe katalogi samochodów

Specjalistyczne katalogi jeszcze nie tak dawno temu dostępne były stosunkowo wąskiej grupie osób. Byli to między innymi rzeczoznawcy i mechanicy. Na szczęście dzisiaj możemy bez ograniczeń wykorzystać informacje dostępne w internetowych katalogach.

Największymi i najchętniej wykorzystywanymi systemami kalkulacyjnymi w Polsce są bazy danych Eurotax oraz Info-expert. Obie bazy są aktualizowane co miesiąc i zawierają bieżącą wycenę pojazdów poruszających się po polskich drogach. Najprostszym i bezpłatnym sposobem sprawdzenia wyceny naszego samochodu jest wykonanie kalkulacji OC i AC w naszym kalkulatorze i sprawdzenie sumy ubezpieczenia podawanej w tabeli wynikowej. Suma ubezpieczenia odpowiada wycenie naszego auta w bazie Info-ekspert.

Pamiętaj, że jeżeli nie zgadzasz się z wyceną szkody przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela, zawsze możesz powołać swojego rzeczoznawcę. Koszt takiej usługi operatu szacunkowego wynosi od 300 do 500 zł

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-17

Wypadek na drodze prywatnej to tylko nasz problem?

Wypadki na wewnętrznych drogach (np. polnych) często zdarzają się w czasie wakacji. Wyjaśniamy, czy w takiej sytuacji można wysuwać roszczenia do właściciela działki.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-06

Odpowiedzialność cywilna: ponosimy ją nie tylko na drodze

Odpowiedzialność cywilna to przedmiot ochrony zapewnianej przez różne polisy. Wyjaśniamy zatem, na czym polega odpowiedzialność cywilna i jej rodzaje.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2022-05-30

Małpia ospa - czy polisa zapewni leczenie?

Małpia ospa to nowy temat w kontekście zagrożenia epidemią. Wyjaśniamy, czy ta choroba jest objęta ochroną zapewnianą przez polisy turystyczne.

Czytaj więcej
Komentarze