Kiedy kupujemy lub sprzedajemy używany samochód, musimy posiadać podstawową wiedzę na temat wyceny samochodów. W przeciwnym razie możemy kupić auto po zawyżonej cenie lub sprzedać zbyt tanio. Tak czy inaczej brak wiedzy może przełożyć się na realne straty finansowe. Umiejętność dokładnego określenia realnej wartości samochodu przydaje się nie tylko podczas transakcji handlowych, ale także podczas zakupu ubezpieczenia AC samochodu oraz podczas weryfikacji decyzji rzeczoznawcy zajmującego się wyceną poniesionych przez nas strat w związku z likwidacją szkody z OC sprawcy. Znając wartość naszego samochodu, możemy stwierdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe właściwie zajmuje się wypłatą odszkodowania dla nas.
Spis treści:
Najważniejsze parametry wyceny samochodu
Na ogólną wartość samochodu wpływa wiele czynników. Są to miedzy innymi:
- historia wypadkowa,
- stan techniczny,
- model samochodu,
- przebieg,
- rocznik,
- dodatkowe modyfikacje,
Internetowe katalogi samochodów
Specjalistyczne katalogi jeszcze nie tak dawno temu dostępne były stosunkowo wąskiej grupie osób. Byli to między innymi rzeczoznawcy i mechanicy. Na szczęście dzisiaj możemy bez ograniczeń wykorzystać informacje dostępne w internetowych katalogach.
Największymi i najchętniej wykorzystywanymi systemami kalkulacyjnymi w Polsce są bazy danych Eurotax oraz Info-expert. Obie bazy są aktualizowane co miesiąc i zawierają bieżącą wycenę pojazdów poruszających się po polskich drogach. Najprostszym i bezpłatnym sposobem sprawdzenia wyceny naszego samochodu jest wykonanie kalkulacji OC i AC w naszym kalkulatorze i sprawdzenie sumy ubezpieczenia podawanej w tabeli wynikowej. Suma ubezpieczenia odpowiada wycenie naszego auta w bazie Info-ekspert.
Pamiętaj, że jeżeli nie zgadzasz się z wyceną szkody przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela, zawsze możesz powołać swojego rzeczoznawcę. Koszt takiej usługi operatu szacunkowego wynosi od 300 do 500 zł