Strona główna  |  Wiadomości  |  Jazda bez prawa jazdy przy sobie – od kiedy możliwa?

Jazda bez prawa jazdy przy sobie – od kiedy możliwa?

Data publikacji: 2020-11-30
Już od dłuższego czasu kierowcy w Polsce mogą jeździć bez wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia ubezpieczenia OC. 5 grudnia wejdzie w życie kolejna zmiana: jazda bez prawa jazdy przy sobie stanie się możliwa.

Jazda samochodem bez prawa jazdy przy sobie to coś, na co od dawna czekali kierowcy w Polsce. Nowe przepisy zapowiadano już od dawna, lecz kilkukrotnie przesuwano ich termin wejścia w życie. Teraz jednak znamy już ostateczną datę: od 5 grudnia nie będziesz musieć mieć przy sobie prawka w trakcie jazdy.

Spis treści:

  1. Czym grozi jazda bez prawa jazdy?
  2. Czy jazda bez prawa jazdy przy sobie będzie dozwolona w każdym przypadku?
  3. Jak będzie sprawdzane prawo jazdy w trakcie kontroli?
  4. Jazda bez prawa jazdy – czy policjant może zatrzymać prawko?
  5. Co zrobić w razie stłuczki?
  6. Jak działa aplikacja mObywatel?
  7. Nowelizacja prawa drogowego – jakie jeszcze zmiany czekają kierowców?

Czym grozi jazda bez prawa jazdy?

Prawo jazdy Dotychczas jazda bez prawa jazdy groziła otrzymaniem mandatu zgodnie z Kodeksem Wykroczeń.

Art.95 w Rozdziale XI mówi, czym grozi jazda bez prawa jazdy:

Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

W praktyce ile kosztuje jazda bez prawa jazdy? Kary są rozdawane według taryfikatora: mandat w wysokości 50 zł za brak każdego z wymaganych dokumentów z zastrzeżeniem, że całkowita kwota grzywny nie może przekroczyć 250 zł.

W sierpniu wprowadzono jednak nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym zwaną pakietem deregulacyjnym dla kierowców. Na jej podstawie od 5 grudnia jazda bez prawa jazdy przy sobie stanie się możliwa. Oczywiście, nadal kierowca ma obowiązek posiadać uprawnienia do prowadzenia danego rodzaju pojazdu. Nie będzie jednak musiał mieć przy sobie fizycznego dokumentu.

Przeczytaj, jak po kolizji sprawdzić ważność OC sprawcy

Czy jazda bez prawa jazdy przy sobie będzie dozwolona w każdym przypadku?

Nowe przepisy mówią, że prawa jazdy nie będą musieli mieć przy sobie polscy obywatele posiadający polskie prawo jazdy poruszający się pojazdem po terytorium Polski. Jeśli więc ruszasz autem za granicą, niezależnie na jak długo, nadal będziesz musiał mieć przy sobie prawo jazdy.

Jak będzie sprawdzane prawo jazdy w trakcie kontroli?

Możliwość jazdy bez prawka nie oznacza, że znikną kontrole drogowe. Jak zatem policjanci będą sprawdzać dane i uprawnienia kierowców?

Funkcjonariusze poproszą o podanie przez kierowcę podstawowych danych o sobie. Na ich podstawie będą mogli pobrać informacje z bazy danych dowodów osobistych. Znajdują się w niej także zdjęcia poszczególnych osób, więc policjant będzie mógł zweryfikować prawdziwość otrzymanych informacji. W dostępnej online bazie Centralnej Ewidencji Kierowców policjant sprawdzi także kwestię uprawnień do kierowania danym rodzajem pojazdu.

Jazda bez prawa jazdy – czy policjant może zatrzymać prawko?

Jazda bez prawa jazdy przy sobie oznacza także, że policjant nie będzie już zabierał fizycznego dokumentu w razie konieczności zatrzymania prawa jazdy danego kierowcy (z taką sytuacją mamy do czynienia np. wtedy, kiedy dana osoba przekroczy dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h). Piraci drogowi nie powinni się jednak cieszyć. Zatrzymanie prawa jazdy dalej będzie możliwe, ale cały proces przebiegnie wirtualnie.

Policjant sporządzi notatkę o zatrzymaniu prawa jazdy danego kierowcy i przekaże ją do Centralnej Ewidencji Kierowców. Dzięki temu będzie ona widoczna dla każdego patrolu kontrolującego później daną osobę.

Odzyskanie dokumentu przez kierowcę po zakończeniu kary także odbędzie się wirtualnie. Obecnie kierowca musi po trzech miesiącach udać się do starostwa i odebrać swoje prawko. Dzięki nowym przepisom po prostu otrzyma informację o zakończeniu kary i będzie już mógł jeździć.

Co zrobić w razie stłuczki?

Możliwość jazdy bez prawka jest na pewno bardzo wygodna, jednak w razie stłuczki mogą pojawić się problemy. Jeżeli sprawca zdarzenia nie będzie mieć przy sobie dokumentów, to poszkodowany niekoniecznie zgodzi się na spisanie wspólnego oświadczenia o kolizji i niewzywanie policji. Nie będzie przecież wiedzieć, czy podawane dane są zgodne z prawdą.

Na szczęście w takiej sytuacji z pomocą przychodzi aplikacja mObywatel.

Jak działa aplikacja mObywatel?

Bezpłatna aplikacja mObywatel daje dostęp do e-dokumentów. Może z niej korzystać każda osoba posiadająca profil zaufany.

W aplikacji dostępna jest także usługa mPrawo jazdy. W razie kolizji możesz więc okazać prawko na telefonie i udowodnić poszkodowanemu, że podajesz prawdziwe informacje.

Kierowcy powinni zwrócić uwagę także na zakładkę mPojazd. Zawiera ona takie dane o posiadanym samochodzie, jak:

  • marka i model,
  • rok produkcji,
  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN,
  • dane o polisie OC,
  • termin badania technicznego.

Aplikacja przypomni Ci też o zbliżającym się terminie upływu ważności OC czy zbliżającym się przeglądzie auta.

Nowelizacja prawa drogowego – jakie jeszcze zmiany czekają kierowców?

Umożliwienie jazdy bez prawa jazdy nie jest jedyną zmianą wprowadzoną dzięki ostatniej nowelizacji.

Jakie nowe przepisy i od kiedy zostaną wprowadzone?

1. Już teraz diagności po przeprowadzeniu badań technicznych mogą odblokować dowód rejestracyjny zatrzymany w formie elektronicznej z powodu braku takich okresowych badań. Przed nowelizacją tę sprawę można było załatwić tylko w urzędzie.

2. Wymiana dowodu rejestracyjnego w przypadku wypełnienia wszystkich rubryk przeznaczonych do wpisania terminu następnego badania nie będzie już konieczna.
Termin wejścia w życie: 4 grudnia 2020 r.

3. Nowelizacja umożliwia rejestrację lub czasową rejestrację samochodu przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania. Wprowadzona zostanie też możliwość czasowej rejestracji w przypadku konieczności przejazdu z miejsca zakupu lub odbioru przez starostę właściwego dla miejsca zakupu / odbioru pojazdu.
Termin wejścia w życie: 4 grudnia 2020 r.

4. Nowelizacja powiązała czasową rejestrację pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem samochodu z urzędu.
Termin wejścia w życie: 4 grudnia 2020 r.

5. Formalności związane z rejestracją nowego pojazdu będzie mógł załatwić salon sprzedaży autoryzowany przez producenta.
Termin wejścia w życie: 4 czerwca 2021 r.

6. W momencie rejestracji nowego pojazdu urzędy nie będą już wydawać karty pojazdu ani nalepki kontrolnej wraz z jej wtórnikiem. Przekłada się to bezpośrednio na oszczędności dla właścicieli aut.
Termin wejścia w życie: 4 września 2022 r.

7. Nowelizacja umożliwia zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego zakupionego pojazdu bez względu na to, w jakim powiecie jesteś zameldowany.
Termin wejścia w życie: jeszcze nieznany.

8. Wprowadzono także zmiany w czasowym wycofaniu auta z ruchu.

W ostatnim czasie zatwierdzono kilka zmian w prawie ułatwiających życie kierowcom. Umożliwienie kierowania autem bez posiadania prawa jazdy przy sobie to kolejna z nich. Aby jednak nie narazić się na żadne kłopoty w związku z tą zmianą, warto zainstalować i korzystać z aplikacji mObywatel.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-06-30

Auto wycofamy z ruchu na 4 lata i zapłacimy grosze za OC?

Kierowcy narzekają na brak możliwości łatwego wycofania z ruchu nieużywanego auta na 1 - 2 lata. Niebawem taka opcja może się pojawić.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-05-31

Polska coraz wyżej w drogowym rankingu UE

Bezpieczny rok 2022 pozwolił Polsce awansować w rankingu bezpieczeństwa drogowego. Sprawdzamy, jak obecnie wygląda pozycja naszego kraju w UE.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-04-30

Tak bezpiecznego kwartału na drogach jeszcze nie było

Okazuje się, że I kw. 2023 r. przyniósł dalszy spadek liczby wypadków drogowych. Analizujemy to ciekawe zjawisko, którego skala mogła zaskoczyć.

Czytaj więcej
Komentarze