Strona główna  |  Wiadomości  |  Jakie korzyści zapewniają ubezpieczenia NNW i OC studentów?

Jakie korzyści zapewniają ubezpieczenia NNW i OC studentów?

Data aktualizacji: 2021-09-09
Początek nowego roku akademickiego to dobry czas, aby pomyśleć o ochronie ubezpieczeniowej swojego zdrowia i życia. Dla uczniów oraz studentów pojawiają się w tym okresie atrakcyjne oferty ubezpieczeń OC i NNW. Co swoim zakresem obejmują takie polisy? Czy każdy student powinien posiadać ubezpieczenie OC i NNW?

Nieszczęśliwy wypadek może stać się udziałem każdego z nas. Młodzi ludzie bardzo często prowadzą aktywny styl życia, dużo podróżują, uprawiają sporty, także te ekstremalne. Dlatego też powinni być świadomi możliwych zagrożeń i nie lekceważyć swojego bezpieczeństwa. Czemu służą i dlaczego warto kupić ubezpieczenie OC i NNW?

Spis treści:

 1. Ubezpieczenie NNW
 2. Ubezpieczenie ochrony cywilnej - OC
 3. Zanim kupisz ubezpieczenie OC i NNW

Ubezpieczenie NNW

ubezpieczenie OC i NNW Przedmiotem ubezpieczenia NNW są następstwa nieszczęśliwych wypadków i inne zdarzenia, które powodują trwałe uszkodzenie ciała, uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego. Z tego typu oferty mogą skorzystać wszystkie osoby uczące się np. studenci uczelni stacjonarnych, wieczorowych i zaocznych, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum, szkół średnich i specjalnych. Umowę ubezpieczenia NNW zawiera się najczęściej na okres roczny, możliwe jest jednak podpisanie polisy na okres krótszy od roku. Firmy ubezpieczeniowe oferują młodym ludziom różne warianty ubezpieczenia NNW – najtańszy, z podstawowym zakresem ubezpieczenia lub droższy, oferujący szeroki zakres ochrony.

Podstawowy zakres NNW zwykle obejmuje:

 • świadczenie z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków
 • świadczenie z tytułu śmierci ubezpieczonego w skutek nieszczęśliwego wypadku
 • ubezpieczenie Assistance m. in. pomoc medyczna, rehabilitacyjna, usługi informacyjne i inne.

Za dodatkową opłatą ubezpieczenie NNW dla studentów może obejmować swoim zakresem takie rozszerzenia jak:

 • zwrot kosztów naprawy lub nabycia przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz leczniczych środków technicznych
 • zwrot kosztów leczenia oraz rehabilitacji
 • zasiłek dzienny z tytułu krótkotrwałej niezdolności do pracy lub nauki (przysługuje maksymalnie do 90 dni)
 • dzienne świadczenie szpitalne (przysługuje maksymalnie do 90 dni).

Ubezpieczenie ochrony cywilnej - OC

Ubezpieczenie OC niemal każdemu kojarzy się z ubezpieczeniem pojazdów. Tymczasem polisa OC może dotyczyć także aspektów naszego życia codziennego. Przedmiotem ubezpieczenia OC w życiu prywatnym jest odpowiedzialność cywilna ubezpieczonego, jeżeli w związku z czynnościami w życiu prywatnym lub posiadaniem mienia, zostanie zobowiązany do naprawienia wyrządzonej szkody. W jakich sytuacjach taka polisa może się przydać studentowi? W zależności od zakresu ochrony ubezpieczeniowej, polisa OC w życiu prywatnym może mieć zastosowanie np. gdy:

 • zalejemy mieszkanie sąsiadom
 • nasz pies pogryzie gościa zaproszonego na spotkanie towarzyskie
 • w czasie jazdy rowerem na uczelnię potrącimy rowerzystę lub spowodujemy kolizje drogową
 • zniszczymy drogocenną rzecz należącą do gospodarza domu
 • w czasie wakacyjnej wyprawy uszkodzimy deskę surfingową lub inny sprzęt sportowy

Zanim kupisz ubezpieczenie OC i NNW

 • Zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia NNW czy polisy OC, rozważ swoją aktywność życiową. Czy uprawiasz sporty? Czy często jesteś narażony na sytuacje zagrażające zdrowiu? Jak często podróżujesz? Pamiętaj, że im szerszy zakres ochrony, tym wyższą składkę może ci przyjść zapłacić. Dobierz taki pakiet, który będzie dla ciebie najkorzystniejszy, a więc zapewniał dostateczną ochronę i odpowiadał cenowo.

 • Po drugie, warto zebrać jak najwięcej ofert ubezpieczyciel. Oferta ubezpieczenia NNW prezentowana na uczelni nie jest obowiązkowa. Warto zestawić kilka propozycji, porównać zakres ubezpieczenia oraz ceny polis i dopiero wtedy podjąć decyzję. Nie decyduj się na pierwszą lepszą ofertę, byle mieć problem z głowy. Twoje zdrowie i bezpieczeństwo są ważniejsze, dlatego warto poświęcić zagadnieniu ubezpieczeń NNW i OC trochę uwagi.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-04-24

Ile kosztuje ubezpieczenie OC, AC i NNW?

Każdy właściciel samochodu przynajmniej raz w roku musi podjąć ważną decyzję: w jakim towarzystwie kupię ubezpieczenie auta? Przed zakupem wiele osób chce poznać przeciętne ceny ubezpieczenia...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-15

Ubezpieczenie OC w HDI

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, której podstawowy zakres jest regulowany prawem. HDI proponuje jednak także Pakiet OC Turbo zawierający liczne atrakcyjne dodatki. Sprawdź, czy warto...

Czytaj więcej
zycie
Ubezpieczenie na życie
2021-09-28

Ubezpieczenie dla dziecka: polisa posagowa

Polisa posagowa to ciekawy sposób na zabezpieczenie przyszłości dziecka. Eksperci Ubea.pl wyjaśniają, jak działa takie ubezpieczenie.

Czytaj więcej
Komentarze
szarlotka
2013-10-31 15:25
Ja kupuje w generali, składka już od 15 zł za rok, moim zdaniem się opłaca.
odpowiedz
Studenciak
2012-10-08 09:36
NNW to jeszcze ludzie od biedy kupują, ale żeby jaki student miał indywidualne OC? Nie znam.
odpowiedz
student pł
2014-02-25 16:18
ja kupuje ;)
odpowiedz
Były student
2012-10-01 09:27
Nie znam studenta który szuka i porównuje NNW. Raczej wpada na uczelnię i kupuje jakie jest, najlepiej najtańsze. Tylko osoby które uprawiają różne sporty i dużo podróżują myślą inaczej.
odpowiedz