Strona główna  |  Wiadomości  |  Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji? Pobierz wzór

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji? Pobierz wzór

Data aktualizacji: 2020-10-09
Codziennie w Polsce dochodzi do wielu drobnych stłuczek. Jeżeli uczestnicy kolizji zgadzają się co do tego, kto jej zawinił, na miejsce zdarzenia nie trzeba jednak wzywać policji. Wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji. Co ono powinno zawierać? Sprawdź nasz wzór.

Kolizja drogowa, potocznie zwana stłuczką, jest takim zdarzeniem, którego jedyną konsekwencją są szkody materialne. Żaden z jej uczestników nie został więc ranny ani zabity. Zarysowanie innego auta na parkingu w trakcie wyjeżdżania z miejsca postojowego, lekkie uderzenie w auto stojące przed Tobą na światłach, zderzenie na skrzyżowaniu, z którego wszyscy kierowcy i pasażerowie wyszli bez szwanku – każde z takich zdarzeń określimy mianem kolizji. Aby uzyskać odszkodowanie po takim zdarzeniu, poszkodowany musi mieć oświadczenie sprawcy szkody na mieniu. Jak je spisać?

Kolizja drogowa – jak się zachować?

Stłuczka samochodowa W jednym z innych artykułów omawialiśmy dokładnie zalecany sposób zachowania po kolizji drogowej. Tutaj przypomnimy więc tylko najważniejsze zasady:

  • włącz światła awaryjne;
  • oceń stan swój oraz pasażerów;
  • załóż kamizelkę odblaskową i sprawdź, czy możesz bezpiecznie wyjść na drogę;
  • oceń, czy osobom podróżującym w innych samochodach nic się nie stało;
  • spisz od razu numer rejestracyjny samochodu sprawcy (na wypadek gdyby wpadła mu do głowy ucieczka z miejsca zdarzenia) albo zrób zdjęcie pojazdu telefonem;
  • usuń samochody z drogi (na pobocze, parking itp.), aby nie blokowały ruchu i nie stwarzały dodatkowego zagrożenia. Jeśli z jakiegoś powodu aut nie da się usunąć całkowicie z drogi, oznacz miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym;
  • ustal wspólnie z drugim kierowcą przebieg zdarzenia;
  • spisz z drugim kierowcą oświadczenie sprawcy kolizji (lub oczekuj na policję, jeśli jednak postanowisz ją wzywać na miejsce zdarzenia).

Kiedy wzywać policję na miejsce kolizji?

Policję trzeba wezwać zawsze wtedy, kiedy dojdzie do wypadku, czyli w zdarzeniu ktoś zostanie ranny lub zginie. Jeśli dojdzie jedynie do kolizji, obecność policji na miejscu wydarzenia nie jest obowiązkowa. Wystarczy spisać oświadczenie sprawcy i można wracać do domu.

Oświadczenie sprawcy kolizji to dokument, w którym kierowcy opisują przebieg zdarzenia i podają dane swoje oraz aut. Sprawca powinien się w oświadczeniu jednoznacznie przyznać do winy. Na podstawie takiego dokumentu poszkodowany może rozpocząć proces likwidacji szkody.

Są jednak takie sytuacje, kiedy trzeba wezwać policję, mimo że doszło jedynie do kolizji. Jest tak jeśli:

  • sprawca nie przyznaje się do winy;
  • kierowcy nie potrafią sami rozstrzygnąć, kto jest winny zdarzeniu;
  • sprawca zdarzenia uciekł z miejsca kolizji;
  • masz podejrzenie, że sprawca jest pod wpływem środków odurzających;
  • z jakiegoś powodu nie ufasz sprawcy.

Oświadczenie sprawcy kolizji – zalety i wady

Spisanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej i niewzywanie policji zdecydowanie przyspiesza załatwienie całej sprawy. Policja ma zazwyczaj wiele rzeczy na głowie, a przyjazd do drobnej kolizji na parkingu zdecydowanie nie będzie jednym z priorytetów funkcjonariuszy. Oczywiście, policja nie ma prawa odmówić przyjazdu na miejsce zdarzenia, ale trzeba liczyć się z tym, że może to zająć nieco czasu.

Spisując samo oświadczenie, sprawca kolizji uniknie także mandatu oraz punktów karnych. Jedyną konsekwencją zdarzenia będzie więc dla niego utrata części zniżek na OC.

A jakie są wady spisania oświadczenia sprawcy kolizji i rezygnacji z wzywania policji?

Taki wybór jest zawsze nieco ryzykowny z punktu widzenia poszkodowanego. Samo oświadczenie sprawcy nie przesądza bowiem o odpowiedzialności jego ubezpieczyciela za zdarzenie. Po zgłoszeniu szkody towarzystwo zawsze skontaktuje się ze sprawcą i poprosi o potwierdzenie przebiegu stłuczki. Bywa niestety tak, że w tym momencie sprawca wycofuje się ze swoich zeznań.

Aby zmniejszyć ryzyko takiego toku zdarzeń, należy zadbać o dodatkowe dowody przebiegu kolizji. Na oświadczeniu warto zapisać dane kontaktowe do świadków kolizji, którzy poświadczą, jak doszło do stłuczki. Przydadzą się także nagrania z kamerki samochodowej oraz zdjęcia aut tuż po zdarzeniu.

Oświadczenie sprawcy kolizji – wzór PDF do pobrania

Oświadczenie sprawcy szkody komunikacyjnej można spisać na zwykłej kartce. Nawet drobna kolizja wywołuje jednak wiele stresu, więc łatwo wtedy zapomnieć o umieszczeniu ważnej informacji. Dlatego warto wozić ze sobą w aucie gotowy wzór oświadczenia sprawcy kolizji, najlepiej w kilku egzemplarzach.

Potrzebny jest Ci wzór oświadczenia sprawcy kolizji do pobrania? Kliknij tutaj i wydrukuj wzór oświadczenia sprawcy w PDF przygotowany przez ekspertów Ubea.pl: wzór PDF

Jakie informacje powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej? Nie może na nim zabraknąć następujących danych:

  • data, godzina i dokładna lokalizacja zdarzenia
  • dane sprawcy (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer prawa jazdy, numer dowodu osobistego)
  • informacje o samochodzie sprawcy (marka, numer rejestracyjny, imię i nazwisko właściciela)
  • numer polisy OC i nazwa ubezpieczyciela sprawcy
  • dane poszkodowanego (imię i nazwisko, numer prawa jazdy)
  • informacje o aucie poszkodowanego (marka, numer rejestracyjny, imię i nazwisko właściciela)
  • uszkodzenia pojazdu osoby poszkodowanej (opisane i zaznaczone krzyżykiem na rysunku)
  • uszkodzenia pojazdu sprawcy kolizji (opisane i zaznaczone krzyżykiem na rysunku)
  • uszkodzenia innych przedmiotów znajdujących się w momencie stłuczki w autach
  • opis ewentualnych innych szkód
  • precyzyjny opis przebiegu i okoliczności kolizji
  • szkic zdarzenia drogowego (na rysunku należy zaznaczyć układ drogi, kierunek jazdy aut biorących udział w kolizji, pozycje pojazdów w momencie zdarzenia, znaki drogowe, sygnalizację świetlną, nazwy ulic lub numery dróg)
  • dane świadków zdarzenia (imię i nazwisko, dane kontaktowe, podpis świadka)
  • jednoznaczne oświadczenie kto jest sprawcą kolizji
  • czytelne podpisy sprawcy i poszkodowanego

Oświadczenie sprawcy należy sporządzić w jednobrzmiących egzemplarzach w liczbie równej liczbie aut biorących udział w kolizji.

Co zrobić, jeśli sprawca nie ma przy sobie potwierdzenia OC?

Obecnie nie ma już obowiązku wożenia ze sobą potwierdzenia ubezpieczenia OC. Zazwyczaj jest to spore ułatwienie dla kierowców, ale może rodzić pewne kłopoty w razie kolizji. Czy poszkodowany powinien zawierzyć sprawcy na słowo, że ma on OC? A co jeśli sprawca nie pamięta swojego numeru polisy, a nie ma ze sobą nawet jej zdjęcia? Czy trzeba wtedy wzywać policję?

Na szczęście istnieje inne rozwiązanie. W internetowej bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) można szybko i bezpłatnie sprawdzić, czy sprawca posiada ważne ubezpieczenie OC. Wystarczy podać numer rejestracyjny auta.

Jak wygląda oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu?

Drobne zderzenia na parkingu to jeden z najczęstszych typów szkód w dużym mieście. Niektórzy kierowcy traktują takie zdarzenie jako coś odmiennego od kolizji na drodze i zastanawiają się, jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy stłuczki na parkingu.

Na szczęście rzeczywistość nie jest tak skomplikowana. Stłuczka na parkingu to kolizja jak każda inna. Oświadczenie sprawcy szkody podane powyżej sprawdzi się więc także w razie zdarzenia na parkingu.

Mam oświadczenie sprawcy szkody – co dalej?

Jeśli jesteś poszkodowanym w kolizji i masz już wypełnione oświadczenie sprawcy, możesz przejść do zgłoszenia szkody. Prawo daje Ci na to aż 3 lata, ale oczywiście im szybciej poinformujesz ubezpieczyciela o zdarzeniu, tym łatwiej będzie otrzymać pełne odszkodowanie.

Szkodę możesz zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy lub, o ile i Twoje towarzystwo, i ubezpieczyciel sprawcy są w systemie BLS, do swojego ubezpieczyciela. W takim przypadku Twój ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, a potem już samodzielnie rozliczy się z towarzystwem sprawcy.

Po zgłoszeniu szkody komunikacyjnej do towarzystwa ubezpieczyciel skontaktuje się ze sprawcą i poprosi go o potwierdzenie okoliczności kolizji. Jeśli sprawca to zrobi, ubezpieczyciel zajmie się dalszą likwidacją szkody. Tutaj możesz poczytać dokładniej o tym, jak przebiega wycena i wypłata odszkodowania z OC.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej może znacząco przyspieszyć zgłoszenie szkody i wypłatę odszkodowania. By tak się jednak stało, trzeba zadbać o to, by oświadczenie zawierało wszystkie ważne informacje. Dlatego najlepiej już teraz pobierz oraz wydrukuj wzór oświadczenia i woź je ze sobą w aucie. Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz musieć z niego korzystać.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-12-21

Współwina za wypadek wyklucza odszkodowanie z OC?

Współodpowiedzialność za wypadek drogowy zdarza się dość często. Sprawdzamy, jak w takiej sytuacji wyglądają perspektywy wypłaty odszkodowania z OC.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-28

Sprawdzenie OC sprawcy – jak sprawdzić OC po kolizji za darmo?

Brak konieczności wożenia ze sobą potwierdzenia ubezpieczenia OC jest z pewnością wygodnym rozwiązaniem dla kierowców. Może jednak rodzić problemy w razie kolizji. Czy sprawdzenie OC sprawcy...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-06-03

Kolizja drogowa – co dalej? Jak otrzymać odszkodowanie?

Chwila nieuwagi i niestety, stało się – kolizja drogowa może przydarzyć się nawet dobremu kierowcy. A nawet jeśli jesteś przekonany, że Ciebie to nie dotyczy, zawsze możesz paść ofiarą nierozważnej...

Czytaj więcej
Komentarze
bb
2014-05-01 19:36
A co jezeli towarzystwo ubezpieczeniowe wyplacilo mi odszkodowanie a teraz winny sie wycofuje? czy jezeli bedzie to jednak moja wina to czy bede musiala oddac odszkodowanie?
odpowiedz
awers
2014-12-16 14:00
To już problem ubezpieczalni, skoro uznała winę tego drugiego, ale rzeczywistość jest zmienna więc różnie może być ;D
odpowiedz
rysia333
2013-08-21 15:57
Witam, mam pytanie. Jakoś w maju kobieta jadąca osobówką wyjechała z podporządkowanej nie widząc mnie, jadącego główną, zajeżdżając mi drogę. Chciałem ja ominąć, swoim lusterkiem skasowałem lusterko samochodu stojącego na poboczu. Spisaliśmy oświadczenie pani z osobówki, ale zaproponowała, żeby nie wzywać policji, tylko mi zapłaci za szkodę (moje lusterko też ucierpiało - szkło do wymiany, składając się uszkodziło plastik, tyle widziałem na miejscu, elektryki nie byłem w stanie sprawdzić od razu). W spisanym oświadczeniu zobowiązała się do wypłaty 150 zł (zapłaciła zaraz) na poczet naprawy oraz do pokrycia ewentualnych dalszych kosztów. Wróciłem do zaparkowanego poszkodowanego, ale odjechał. Za parę minut dzwoni jej mąż, żeby oddać im pieniądze. Telefonów było paręnaście, na granicy zastraszania. Odpowiedziałem, że owszem oddam, ale tylko w obecności policji, dowiedziałem się, że pani policji nie będzie wzywać, tylko ja mam to zrobić. Pojechałem z powrotem, obok m-ca zdarzenia, ale ani pani ani policji nie było. Pojechałem wiec do domu, a dziś w skrzynce wezwanie na policję. Martwię się, że ponieważ pani była z tej miejscowości, gdzie byłą stłuczka wykorzysta ten fakt i "przysposobi " sobie świadka a ja z jej oświadczeniem zostanę na lodzie. Szkodę naprawiłem za 3 dni (zakup lusterka, montaż, elektryka była ok.). Co jeszcze może się zdarzyć?
odpowiedz
asia
2012-11-06 16:46
Witam mam pytanie. Miałam wczoraj delikatną kolizje. Nie wzywaliśmy policji. żadne z aut nie ucierpiało, byli postronni świadkowie z ulicy którzy to widzieli i oglądali te auta. była moja wina dogadaliśmy się z panią jadącą autem poszkodowanym że dam jej na pęknięta ramkę od tablicy i kończymy temat. po czym po ok 4 godz od zajścia dzwoni do mnie ojciec poszkodowanej i żąda oświadczenia odemnie. Czy ma on do tego prawo?
odpowiedz
ja
2013-03-21 17:36
ma,bo uszkodzenia mogły być pod zderzakiem,których na początku nie było widać...
odpowiedz
Sergij z Ukrainy
2011-12-02 18:06
W sytuacji wyzey opisanej jest tak, ze wypelnienie oswiadczenia sprawcy zawsze jest na reke tylko sprawcy kolizji. Dla tego ze po zlozeniu tego dokumentu nie musimy wzywac policje a sprawca zostaje zwolniony od oplaty mandatu za spowodowanie kolizji. Otoz najpierw sprawca czesto probuje, nie wzywajac policji, wypelnic oswiadczenie sprawcy. Puzniej juz w ubezpieczalni sprawca dowiaduje sie o tym, ze w razie, kiedy firma ubezpieczeniowa wyplaci odszkodowan ie poszkodowanemu, wtedy po wygaszeniu okresu polisy OC, sprawca bedzie placil o wiele wyzsza cene tego ubezpieczenia w skutek spowodowania tej kolizji. Dostajac ta informacje sprawca poprostu prubuje wycofac sie od faktu ze to on wypelnil i podpisal to oswiadczenie. I czesto sprawa poprostu trafia do sadu. Otoz zawsze lepiej jest poprostu wezwac policje, chyba ze szkoda bedzie bardzo malutka.
odpowiedz
De34fo
2011-06-13 12:06
niestety takie jest prawo, dlatego po prostu zawsze to sprawca kolizji powinien pisać oświadczenie i sam je podpisywać. i można tu bluźnić i się buntować, ale prawda jest taka, że na każdy przypadek, kiedy jakiś cwaniak próbuje uniknąć odpowiedzialności, jest też taki, w którym rzeczywiście w jakąś osobę próbują wmusić winę, kiedy błędnie spisują protokół i dają do podpisania, licząc na to, że nie przeczyta. prawo musi też chronić takie osoby. niestety cwaniaków i nieuczciwych ludzi nie brakuje, dlatego na coś się trzeba zdecydować.
odpowiedz
Marta
2011-06-10 12:23
To jakiś obłęd. Powinien się Pan odwoływać do wyższej instancji. W naszym kraju posiadanie ubezpieczenia nic nie znaczy i tak są złodzieje i nieuczciwi ludzie, którzy zawsze będą kręcić i utrudniać nam życie.
odpowiedz
Curaso
2011-06-09 11:36
Tak, ja się spotkałem. Sprawa miała finał w sądzie, a sprawca udowodnił, że był w takim stresie, że podpisywał na oślep bez czytania. Dziwnym zbiegiem okoliczności, miał takie samo nazwisko jak sędzina...
odpowiedz
Knut
2011-06-01 14:15
Nie dawno miałem kolizje z jakąś kobietą młodą, była tak zestresowana, że sam napisałem oświadczenie, a ona podpisała. Teraz oczywiście wypiera się, mimo że jej wina była ewidentna. Jej zakład odmawia wypłacenia ubezpieczenia OC, nie wiem co robić, czy ktoś spotkał się z taką sytuacją? :(
odpowiedz
Ipolisa.pl
2011-05-13 12:43
Zgodnie z treścią artykułu, podpisanie oświadczenia sprawcy kolizji nie zawsze może być wystarczające do przyjęcia odpowiedzialności za szkodę przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Może ono żądać złożenia dalszych wyjaśnień od uczestników zdarzenia. Oświadczenie sprawcy kolizji następuje zazwyczaj po osiągnięciu porozumienia między poszkodowanym a sprawcą, po którym ten drugi przyznaje się do winy. Oświadczenie sprawcy ma na celu znacznie usprawnienie procesu dochodzenia odszkodowania.
odpowiedz
Marzena
2011-05-13 12:11
Czy na pewno jeśli sprawca podpiszę oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, to jest to wszystko co potrzebujemy by zgłosić się do jego ubezpieczyciela o zwrot kosztów naprawy samochodu? Czy taki wzór oświadczenia sprawcy kolizji musimy wozić ze sobą w aucie?
odpowiedz