Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta

Ile kosztuje OC w kwietniu 2020? - barometr Ubea.pl

Data publikacji: 2020-05-11

Marzec przyniósł niewielki spadek średniej ceny ubezpieczenia OC. Czy obniżki składek były widoczne także w kwietniu?

Kwiecień okazał się drugim miesiącem, w którym na skutek epidemii koronawirusa ruch drogowy nie osiągnął normalnego natężenia. Ta sytuacja wpłynęła zapewnie pozytywnie na statystyki dotyczące liczby wypadków drogowych, osób rannych na drodze oraz ofiar śmiertelnych. Jak na tę sytuację zareagowali ubezpieczyciele? Czy średni koszt ubezpieczenia OC spadł? Eksperci porównywarki Ubea.pl sprawdzili nowe dane o cenach OC i mają pozytywne informacje dla polskich kierowców.

Ceny OC w kwietniu

Spis treści:

  1. Ile kosztuje ubezpieczenie OC w kwietniu 2020?
  2. Czy dalsze spadki cen OC są prawdopodobne?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC w kwietniu 2020?

Poziom barometru cenowego z kwietnia 2020 r. = 102↘ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 105↘)

Przed zaprezentowaniem kwietniowych wyników barometru cenowego Ubea.pl warto przypomnieć zasady przygotowywania tej analizy.

Barometr, podobnie jak ranking ubezpieczycieli Ubea.pl, opiera się na wynikach anonimowych kalkulacji internautów, którzy w danym miesiącu szukali najtańszego OC - przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Barometr cen ubezpieczenia OC Sprawdź także nowy ranking OC, AC i NNW z kwietnia 2020

Eksperci Ubea.pl po zakończeniu każdego miesiąca sprawdzają, jaka była w nim przeciętna składka OC oferowanego przez Internet.

Średni wynik dotyczący dziewięciu ubezpieczycieli (Aviva, Benefia, Generali, Link4, MTU24, Proama, UNIQA, Wiener oraz You Can Drive) jest porównywany do analogicznej wartości ze stycznia danego roku. W 2020 r. takim punktem odniesienia jest składka OC wynosząca 1345 zł. Odpowiada ona notowaniu barometru cenowego na poziomie 100 - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Po podsumowaniu wyników z kwietnia 2020 r. okazało się, że przeciętna składka OC oferowanego online wyniosła 1369 zł. To oznaczało spory spadek (o 3,2%) względem marca.

W skali barometru cenowego wynik spadł ze 105% styczniowej składki do 102% tej wartości. Właśnie dlatego na wykresie widzimy liczbę 102 jako ostateczny wynik dotyczący kwietnia 2020 roku - tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czy dalsze spadki cen OC są prawdopodobne?

Drugi z rzędu miesięczny spadek średniej składki OC jest na pewno dobrą wiadomością dla kierowców. Nie można jednak przesądzać, że spadki powtórzą się też w maju i czerwcu. Wskazania barometru cenowego pokazały bowiem, że są mało przewidywalne w krótkiej perspektywie czasowej.

Nie można także przeceniać zależności pomiędzy malejącymi składkami OC i spadkiem natężenia ruchu drogowego. Ubezpieczyciele raczej nie brali pod uwagę takiej krótkookresowej zmiany na drogach, której znaczenie zmaleje już w maju bieżącego roku - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Tagi:

Komentarze