Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Czy kawaler zapłaci więcej za ubezpieczenie samochodu?

Data publikacji: 2014-11-17

Zgodnie z powszechną opinią nieżonaty mężczyzna jest najbardziej ryzykownym klientem dla firm oferujących polisy komunikacyjne. Czy aby na pewno? Sprawdza porównywarka Ubea.

Dzięki danym porównywarki Ubea.pl można sprawdzić, czy ubezpieczyciele rzeczywiście zwracają uwagę na stan cywilny klienta. Wyniki analizy przeprowadzonej na przykładzie trzydziestotrzyletniego kierowcy są dość zaskakujące …

Stan cywilny klienta nie zawsze jest uwzględniany przy liczeniu OC

W poniższej tabeli zostały przedstawione przykładowe składki rocznego ubezpieczenia OC. W ramach obliczeń przyjęto, że taką polisę kupuje trzydziestotrzyletni właściciel Skody Fabii II (rocznik 2010 r.). Wspomniany kierowca może pochwalić się dość długim okresem bezszkodowej jazdy. Pozostałe założenia do kalkulacji składki są przedstawione pod tabelą. W każdym z wariantów analizy przyjęte parametry pozostają takie same. Zmienia się jedynie stan cywilny przykładowego kierowcy. Ta osoba jest kolejno kawalerem, bezdzietnym małżonkiem lub małżonkiem wychowującym dwójkę dzieci.

Po sprawdzeniu oferty dziewięciu przykładowych ubezpieczycieli można stwierdzić, że tylko niektóre towarzystwa biorą pod uwagę stan cywilny kierowcy. Z punktu widzenia dwóch zakładów ubezpieczeniowych (Aviva Direct, Link4) ważne jest to, czy przykładowy kierowca pozostaje w związku małżeńskim. Mężczyzna posiadający dwójkę dzieci tylko w Generali Direct może liczyć na lepsze warunki ubezpieczenia OC.

Warto odnotować, że sporą obniżkę dla przykładowego małżonka (15%) przewidziała tylko jedna firma. Mowa o Link4 (patrz poniższe zestawienie). Dwaj pozostali ubezpieczyciele (Aviva Direct i Generali Direct) w mniejszym stopniu uwzględniają stan cywilny kierowcy.

Różnica kosztów przykładowego ubezpieczenia OC w zależności od stanu cywilnego kierowcy

Nazwa ubezpieczyciela Składka płacona przez kierowcę, który jest kawalerem i nie posiada dzieci* Składka płacona przez kierowcę, który pozostaje w związku małżeńskim i nie posiada dzieci* Składka płacona przez kierowcę, który pozostaje w związku małżeńskim i posiada dwójkę dzieci (wiek: 5 lat, 2 lata)* Kwotowa różnica składki w zależności od stanu cywilnego kierowcy Procentowa różnica składki w zależności od stanu cywilnego kierowcy
Aviva Direct 429 zł 418 zł 418 zł 11 zł/11 zł 3%/3%
Compensa 734 zł 734 zł 734 zł 0 zł 0%
Generali Direct 530 zł 530 zł 493 zł 0 zł/37 zł 0%/7%
Gothaer 517 zł 517 zł 517 zł 0 zł 0%
InterRisk 552 zł 552 zł 552 zł 0 zł 0%
Link4 484 zł 413 zł 413 zł 71 zł/71 zł 15%/15%
MTU 565 zł 565 zł 565 zł 0 zł 0%
TUW TUZ 611 zł 611 zł 611 zł 0 zł 0%
Uniqa 764 zł 764 zł 764 zł 0 zł 0%
  • - Pozostałe założenia: ubezpieczany samochód to srebrna Skoda Fabia hatchback 1.4 16v (63kW) w wersji Classic. Samochód pochodzi z rocznika 2010 i posiada przebieg 48 000 km. Data jego pierwszej rejestracji to 15 listopada 2010 roku. Samochód jest parkowany w garażu indywidualnym (kod pocztowy 01-001). Właściciel nie wykorzystuje auta na potrzeby działalności gospodarczej i użytkuje je tylko w kraju. Przewidywany roczny przebieg to 12 000 km. Pierwszym i jedynym właścicielem pojazdu jest trzydziestotrzyletni informatyk, który posiada prawo jazdy od 2 stycznia 2004 roku. Skoda to jego drugi samochód, a wcześniejszy pojazd użytkował przez trzy lata. Ubezpieczanego samochodu nie prowadzą inne osoby. Właściciel auta w trakcie ostatnich siedmiu lat posiadał polisy OC w PZU i nie spowodował żadnych szkód. Zniżka z ostatniej polisy w PZU to 40%. Ochrona jest przewidziana od 16 listopada 2014 roku, a składka zostanie zamówiona przez Internet i opłacona jednorazowym przelewem. Klient akceptuje domyślne pakiety ochrony, które proponują mu ubezpieczyciele. Źródło: opracowanie własne na podstawie danych porównywarki Ubea.pl

Wybór ubezpieczyciela ma większy wpływ na koszty …

W kontekście zaprezentowanych wyników warto zwrócić uwagę na różnice w koszcie polis OC. To zróżnicowanie jest bardzo duże. W zależności od analizowanego wariantu składka proponowana przez „najtańszego” i „najdroższego” ubezpieczyciela różni się o 335 zł lub 351 zł. To oznacza, że przykładowy kierowca, który wybrał najbardziej kosztowną polisę musiałby dopłacić aż 78% - 85%.

Duże różnice pomiędzy kosztami OC dla kierowców są widoczne także po przyjęciu zupełnie innych założeń (np. wartości samochodu, wieku kierowcy i historii ubezpieczenia). To zróżnicowanie wynika ze specyficznej polityki zakładów ubezpieczeniowych. Każdy ubezpieczyciel posiada pewien preferowany profil klienta. Dlatego może okazać się, że polisa, którą polecił np. znajomy z naszego punktu widzenia nie będzie najbardziej atrakcyjna cenowo. Warto również pamiętać, że zakłady ubezpieczeniowe dość często zmieniają zasady naliczania składek. Dlatego klienci dość często przekonują się, że firma, która jeszcze rok temu oferowała najtańsze OC, teraz już nie jest cenowym liderem. Sytuację kierowców poprawiają porównywarki ubezpieczeń. Dzięki nim można łatwo sprawdzić, jak nasz dotychczasowy ubezpieczyciel prezentuje się na tle konkurencji.

Tagi:

Komentarze