Indeksacja ubezpieczenia stosowana jest najczęściej w odniesieniu do długotrwałych i regularnych polis (ubezpieczenie na życie) w celu zabezpieczenia klienta przed negatywnymi skutkami inflacji. Podwyższenie składki oraz sumy ubezpieczenia o wskaźnik inflacji uzyskany na podstawie danych udostępnionych przez GUS pozwala utrzymać realną wartość polisy.
Spis treści:
Kiedy dochodzi do indeksacji?
Proces podwyższenia składek o wartość inflacji przeprowadza się w każdą rocznicę zawarcia umowy z zakładem ubezpieczeniowym. Składka ubezpieczeniowa podnoszona jest zazwyczaj o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych GUS za dwanaście miesięcy kalendarzowych, poprzedzających datę złożenia oferty indeksacji. Zmiany w polisie funkcjonują od dnia rocznicy polisy pod warunkiem, że klient opłaci nową składkę.
Czy indeksacja polisy jest obowiązkowa?
Przyjęcie indeksacji nie jest obowiązkowe i ubezpieczony może z niej zrezygnować. Bywa tak, że sytuacja materialna nie pozwala zaakceptować nowej składki. W obu przypadkach warto wcześniej powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o rezygnacji z indeksacji – zazwyczaj od miesiąca do 7 dni przed rocznicą zawarcia polisy.
Dlaczego to takie ważne? Bywa, że ubezpieczyciel automatycznie dokonuje indeksacji, jeśli klient nie domaga się jej wstrzymania. Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy rezygnujemy z indeksacji dwa lub trzy razy, tracimy raz na zawsze możliwość indeksacji.