Strona główna  |  Wiadomości  |  Co to jest indeksacja składki ubezpieczenia?

Co to jest indeksacja składki ubezpieczenia?

Data aktualizacji: 2021-09-13
Indeksacja w ubezpieczeniu to mechanizm obronny, który pozwala zachować wartość ubezpieczenia w sytuacji osłabienia pieniądza na skutek inflacji. Innymi słowy jest to podwyższenie składki o wskaźnik inflacji. Czy jest to obowiązkowe działanie? Poniższy artykuł odpowie na to i wiele innych pytań związanych z indeksacją.

Indeksacja ubezpieczenia stosowana jest najczęściej w odniesieniu do długotrwałych i regularnych polis (ubezpieczenie na życie) w celu zabezpieczenia klienta przed negatywnymi skutkami inflacji. Podwyższenie składki oraz sumy ubezpieczenia o wskaźnik inflacji uzyskany na podstawie danych udostępnionych przez GUS pozwala utrzymać realną wartość polisy.

Spis treści:

  1. Kiedy dochodzi do indeksacji?
  2. Czy indeksacja polisy jest obowiązkowa?

Kiedy dochodzi do indeksacji?

Inflacja Proces podwyższenia składek o wartość inflacji przeprowadza się w każdą rocznicę zawarcia umowy z zakładem ubezpieczeniowym. Składka ubezpieczeniowa podnoszona jest zazwyczaj o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych GUS za dwanaście miesięcy kalendarzowych, poprzedzających datę złożenia oferty indeksacji. Zmiany w polisie funkcjonują od dnia rocznicy polisy pod warunkiem, że klient opłaci nową składkę.

Czy indeksacja polisy jest obowiązkowa?

Przyjęcie indeksacji nie jest obowiązkowe i ubezpieczony może z niej zrezygnować. Bywa tak, że sytuacja materialna nie pozwala zaakceptować nowej składki. W obu przypadkach warto wcześniej powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o rezygnacji z indeksacji – zazwyczaj od miesiąca do 7 dni przed rocznicą zawarcia polisy.

Dlaczego to takie ważne? Bywa, że ubezpieczyciel automatycznie dokonuje indeksacji, jeśli klient nie domaga się jej wstrzymania. Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy rezygnujemy z indeksacji dwa lub trzy razy, tracimy raz na zawsze możliwość indeksacji.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-03-25

Zalany samochód a AC: co warto wiedzieć?

Zalany samochód a AC - ten temat interesuje wiele osób. Wyjaśniamy zatem, czy autocasco ochroni nas finansowo przed skutkami zalania auta.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-30

Kontakt InterRisk

InterRisk nie sprzedaje ubezpieczeń przez Internet. Osobom, które mają u nich polisę, umożliwia jednak bieżącą obsługę polisy online za pośrednictwem portalu iKlient. A jakie są inne sposoby...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-30

Aviva kontakt

Kontaktując się z ubezpieczycielem w sprawie likwidacji szkody czy zmiany danych na polisie, oczekujemy szybkiej reakcji. Sprawdź, jak najlepiej skontaktować się z Avivą, by nie czekać długo...

Czytaj więcej
Komentarze