Jeżeli doszło do uszkodzeń w lokalu, właściciel mieszkania może dochodzić swoich praw od osoby najmującej to „M”. Dlatego, aby uchronić się przed konsekwencjami finansowymi nieumyślnych zniszczeń, warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej najemcy.
Spis treści:
- Jakie dokładnie konsekwencje mogą Cię spotkać?
- Czego właściciel może dopominać się po zakończeniu umowy najmu?
- A co jeśli będziesz domagać się zwrotu kaucji?
- Jak zabezpieczyć się przed nieumyślnymi wypadkami?
- Co dokładnie obejmuje polisa OC najemcy?
- Gdzie można wykupić takie ubezpieczenie?
- Zabezpiecz się przed kradzieżą
Jakie dokładnie konsekwencje mogą Cię spotkać?
Wielu właścicieli decyduje się na zawarcie w umowie najmu zapisu o możliwości składania wizyt kontrolnych (choćby przy okazji sprawdzania stanu liczników). Jeżeli w trakcie takiej wizyty właściciel stwierdzi, że wyraźnie zaniedbujesz mieszkanie czy też narażasz na uszkodzenie rzeczy znajdujące się w lokalu, może Cię upomnieć. Jeżeli mimo ostrzeżenia nie zmienisz swego postępowania, wynajmujący ma prawo wypowiedzieć Ci umowę. Pamiętaj, że zgodnie z art. 667 § 2 kodeksu cywilnego, nie musi się on w takiej sytuacji przejmować terminami wypowiedzenia.
Czego właściciel może dopominać się po zakończeniu umowy najmu?
Rok akademicki właśnie się skończył, umowa najmu także dobiegła kresu, a ty z ulgą stwierdzasz, że właściciel nie zorientował się w rozmiarze zniszczeń swoich mebli. Sądzisz, że możesz już zapomnieć o całej sprawie? Nie tak szybko.
Jeżeli właściciel zobaczy zniszczenia dopiero po zakończeniu umowy najmu, może zachować całość lub część kaucji wpłaconej przez Ciebie w momencie zawierania umowy. Wysokość zatrzymanej kwoty będzie oczywiście zależała od wielkości szkód.
A co jeśli będziesz domagać się zwrotu kaucji?
Jeśli nie zgodzisz się na zatrzymanie kaucji, właściciel może dochodzić swoich praw przed sądem. Tak samo będzie w sytuacji, jeżeli nie wpłacałeś żadnej kaucji, a także wtedy, kiedy zniszczenia znacznie przekraczają jej wysokość.
Jeżeli sprawa trafi do sądu, kluczowe znaczenie będzie mieć fakt, czy właściciel potrafi udowodnić Twoją odpowiedzialność za szkody. Takim dowodem będzie zazwyczaj dokumentacja fotograficzna stanu mieszkania przed wynajmem i po.
Jak zabezpieczyć się przed nieumyślnymi wypadkami?
Jeżeli chcesz uniknąć rozpraw sądowych z właścicielem i ponoszenia kosztów zniszczeń z własnej kieszeni, pomyśl nad wykupieniem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej najemcy. Pokryje ono koszt wszystkich szkód wyrządzonych nieumyślnie właścicielowi czy sąsiadom.
Co dokładnie obejmuje polisa OC najemcy?
Obejmuje ona szkody rzeczowe powstałe w nieruchomości lub mieniu ruchomym, stanowiącym wyposażenie mieszkania, z którego korzystasz na podstawie pisemnej umowy najmu, dzierżawy, użyczenia, leasingu itp.
Gdzie można wykupić takie ubezpieczenie?
Możliwość ubezpieczenia się od szkód spowodowanych w wynajmowanym mieszkaniu oferuje np. Aviva czy Warta.
Znajdź najtańsze ubezpieczenie mieszkania >
Pamiętaj, że w obu tych towarzystwach OC najemcy jest rozszerzeniem ogólnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Nie można go więc wykupić oddzielnie.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym jest jednak tak uniwersalną i przydatną na co dzień polisą, że warto ponieść ten koszt. Potrącenie przechodnia podczas jazdy na rowerze? Wybicie szyby sąsiada? Zranienie drugiej osoby podczas amatorskiego uprawiania sportu? W każdej z tych sytuacji będziesz mógł liczyć na swoją polisę. A koszt takiego ubezpieczenia wcale nie jest duży. Na przykład w Warcie za polisę odpowiedzialności cywilnej wraz z klauzulą OC najemcy zapłacisz ok. 100 zł.
Zobacz, co jeszcze obejmuje polisa OC w życiu prywatnym >
Pamiętaj jednak, by przed podpisaniem umowy uważnie przejrzeć wyłączenia odpowiedzialności. Zwróć choćby uwagę, że ubezpieczyciele standardowo nie wypłacają świadczenia za szkody będące wynikiem stanu nietrzeźwości ubezpieczonego lub osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Nie ma zatem co liczyć na zwrot kosztów remontu mieszkania po szalonej imprezie.
Zabezpiecz się przed kradzieżą
Wynajmując mieszkanie, dobrze też pomyśleć o zabezpieczeniu swoich rzeczy przed kradzieżą. Pamiętaj, że nawet jeśli właściciel ma wykupioną polisę mieszkaniową na daną nieruchomość, chroni ona jedynie rzeczy zgłoszone przez niego do ubezpieczenia. Jeżeli więc wynajmowane przez Ciebie mieszkanie stanie się celem złodziei, nie będziesz mieć prawa do odszkodowania za skradziony laptop czy biżuterię.
Dowiedz się więcej o tym, jak ubezpieczyć rzeczy w najmowanym mieszkaniu.
Właściciel mieszkania może Cię upomnieć, a jeśli nie zmienisz swojego postępowania, ma prawo do wypowiedzenia umowy. Może również zachować część albo całość kaucji.
Najemca może wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym z rozszerzeniem dedykowanym najemcom.
Najemcy przyda się również ubezpieczenie własnych ruchomości w najmowanym mieszkaniu.