Strona główna  |  Wiadomości  |  Co grozi za zniszczenie wynajmowanego mieszkania?

Co grozi za zniszczenie wynajmowanego mieszkania?

Data aktualizacji: 2021-09-29
Stłuczenie, zalanie, przewrócenie i rozbicie – w mieszkaniu, także tym wynajmowanym, łatwo może dojść do większego lub mniejszego wypadku. Zniszczeniu może wtedy ulec także mienie należące do właściciela nieruchomości. Jakie konsekwencje grożą w takiej sytuacji osobie wynajmującej mieszkanie? Jak się przed nimi zabezpieczyć?

Jeżeli doszło do uszkodzeń w lokalu, właściciel mieszkania może dochodzić swoich praw od osoby najmującej to „M”. Dlatego, aby uchronić się przed konsekwencjami finansowymi nieumyślnych zniszczeń, warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej najemcy.

Spis treści:

  1. Jakie dokładnie konsekwencje mogą Cię spotkać?
  2. Czego właściciel może dopominać się po zakończeniu umowy najmu?
  3. A co jeśli będziesz domagać się zwrotu kaucji?
  4. Jak zabezpieczyć się przed nieumyślnymi wypadkami?
  5. Co dokładnie obejmuje polisa OC najemcy?
  6. Gdzie można wykupić takie ubezpieczenie?
  7. Zabezpiecz się przed kradzieżą

Jakie dokładnie konsekwencje mogą Cię spotkać?

Najmując mieszkanie, warto zabezpieczyć swoje finanse, wykupując ubezpieczenie

Wielu właścicieli decyduje się na zawarcie w umowie najmu zapisu o możliwości składania wizyt kontrolnych (choćby przy okazji sprawdzania stanu liczników). Jeżeli w trakcie takiej wizyty właściciel stwierdzi, że wyraźnie zaniedbujesz mieszkanie czy też narażasz na uszkodzenie rzeczy znajdujące się w lokalu, może Cię upomnieć. Jeżeli mimo ostrzeżenia nie zmienisz swego postępowania, wynajmujący ma prawo wypowiedzieć Ci umowę. Pamiętaj, że zgodnie z art. 667 § 2 kodeksu cywilnego, nie musi się on w takiej sytuacji przejmować terminami wypowiedzenia.

Czego właściciel może dopominać się po zakończeniu umowy najmu?

Rok akademicki właśnie się skończył, umowa najmu także dobiegła kresu, a ty z ulgą stwierdzasz, że właściciel nie zorientował się w rozmiarze zniszczeń swoich mebli. Sądzisz, że możesz już zapomnieć o całej sprawie? Nie tak szybko.

Jeżeli właściciel zobaczy zniszczenia dopiero po zakończeniu umowy najmu, może zachować całość lub część kaucji wpłaconej przez Ciebie w momencie zawierania umowy. Wysokość zatrzymanej kwoty będzie oczywiście zależała od wielkości szkód.

A co jeśli będziesz domagać się zwrotu kaucji?

Jeśli nie zgodzisz się na zatrzymanie kaucji, właściciel może dochodzić swoich praw przed sądem. Tak samo będzie w sytuacji, jeżeli nie wpłacałeś żadnej kaucji, a także wtedy, kiedy zniszczenia znacznie przekraczają jej wysokość.

Jeżeli sprawa trafi do sądu, kluczowe znaczenie będzie mieć fakt, czy właściciel potrafi udowodnić Twoją odpowiedzialność za szkody. Takim dowodem będzie zazwyczaj dokumentacja fotograficzna stanu mieszkania przed wynajmem i po.

Jak zabezpieczyć się przed nieumyślnymi wypadkami?

Jeżeli chcesz uniknąć rozpraw sądowych z właścicielem i ponoszenia kosztów zniszczeń z własnej kieszeni, pomyśl nad wykupieniem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej najemcy. Pokryje ono koszt wszystkich szkód wyrządzonych nieumyślnie właścicielowi czy sąsiadom.

Co dokładnie obejmuje polisa OC najemcy?

Obejmuje ona szkody rzeczowe powstałe w nieruchomości lub mieniu ruchomym, stanowiącym wyposażenie mieszkania, z którego korzystasz na podstawie pisemnej umowy najmu, dzierżawy, użyczenia, leasingu itp.

Gdzie można wykupić takie ubezpieczenie?

Możliwość ubezpieczenia się od szkód spowodowanych w wynajmowanym mieszkaniu oferuje np. Aviva czy Warta.

Znajdź najtańsze ubezpieczenie mieszkania >

Pamiętaj, że w obu tych towarzystwach OC najemcy jest rozszerzeniem ogólnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Nie można go więc wykupić oddzielnie.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym jest jednak tak uniwersalną i przydatną na co dzień polisą, że warto ponieść ten koszt. Potrącenie przechodnia podczas jazdy na rowerze? Wybicie szyby sąsiada? Zranienie drugiej osoby podczas amatorskiego uprawiania sportu? W każdej z tych sytuacji będziesz mógł liczyć na swoją polisę. A koszt takiego ubezpieczenia wcale nie jest duży. Na przykład w Warcie za polisę odpowiedzialności cywilnej wraz z klauzulą OC najemcy zapłacisz ok. 100 zł.

Zobacz, co jeszcze obejmuje polisa OC w życiu prywatnym >

Pamiętaj jednak, by przed podpisaniem umowy uważnie przejrzeć wyłączenia odpowiedzialności. Zwróć choćby uwagę, że ubezpieczyciele standardowo nie wypłacają świadczenia za szkody będące wynikiem stanu nietrzeźwości ubezpieczonego lub osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Nie ma zatem co liczyć na zwrot kosztów remontu mieszkania po szalonej imprezie.

Zabezpiecz się przed kradzieżą

Wynajmując mieszkanie, dobrze też pomyśleć o zabezpieczeniu swoich rzeczy przed kradzieżą. Pamiętaj, że nawet jeśli właściciel ma wykupioną polisę mieszkaniową na daną nieruchomość, chroni ona jedynie rzeczy zgłoszone przez niego do ubezpieczenia. Jeżeli więc wynajmowane przez Ciebie mieszkanie stanie się celem złodziei, nie będziesz mieć prawa do odszkodowania za skradziony laptop czy biżuterię.

Dowiedz się więcej o tym, jak ubezpieczyć rzeczy w najmowanym mieszkaniu.

Najczęściej zadawane pytania
Jakie konsekwencje grożą za zniszczenie rzeczy w najmowanym mieszkaniu?

Właściciel mieszkania może Cię upomnieć, a jeśli nie zmienisz swojego postępowania, ma prawo do wypowiedzenia umowy. Może również zachować część albo całość kaucji.

Jakie ubezpieczenie ochroni najemcę przed skutkami nieumyślnego uszkodzenia rzeczy?

Najemca może wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym z rozszerzeniem dedykowanym najemcom.

Jakie jeszcze ubezpieczenie powinien kupić najemca?
Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2020-10-21

Ubezpieczenie od przepięć – jak chroni dom i mieszkanie?

Trudno sobie obecnie wyobrazić dom bez choćby jednego urządzenia elektrycznego. Tymczasem nawet małe przepięcie może spowodować ich nieodwracalne uszkodzenia. Na szczęście proste i tanie ubezpieczenie...

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2020-10-19

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – jak wybrać?

Złodzieje w Polsce nie zwalniają niestety tempa. Dobra ochrona Twojego domu i mieszkania jest więc niezbędna. Jeśli mimo zamontowanych zabezpieczeń twoje cztery kąty zostaną okradzione, pomoże...

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-09-22

„W domu” - ubezpieczenie mieszkania i domu Aviva

Ubezpieczenie mieszkania proponowane przez Avivę jest jedną z najbardziej elastycznych opcji dostępnych na rynku. Właściciele nieruchomości mogą rozbudować ochronę lokalu aż o 9 dodatkowych polis.

Czytaj więcej
Komentarze
adam
2016-10-27 21:27
IP: 46.215.x.x
ja jestem wynajmującym , gość się wyprowadził i nie posprzątał mieszkania, po sobie. Powiedział że ma to gdzieś, wynająłem firmę i poprosiłem o maxymalną stawkę, wystawili 1000 zł i tyle mu potrąciłem z kaucji, zdziwił się marudził, ale co mu na głupotę poradzę
odpowiedz
Robert
2016-10-27 13:49
IP: 178.42.x.x
Witam. Czy moge zadac od wlasciciela mieszkania rachunkow za wyrzadzone szkody? Jezeli chce pokryc szkody z mojej kaucji?
odpowiedz
Ubea
2016-10-28 15:06
IP: 81.190.x.x
Tak, właściciel powinien rozliczyć się na podstawie rachunków. I przede wszystkim - pamiętaj, że właściciel może pokryć z kaucji jedynie te szkody, do których się przyczyniłeś.
odpowiedz