Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny polisy OC w lipcu 2018 r.

Barometr Ubea.pl: ceny polisy OC w lipcu 2018 r.

Data publikacji: 2018-08-06
Eksperci porównywarki Ubea.pl po raz kolejny sprawdzili zmiany średniego kosztu polis OC. Czy w lipcu ponownie mieliśmy do czynienia z niewielkimi spadkami cen?

Kierowcy od pewnego czasu mogą być nieco zdezorientowani informacjami o zmianach kosztu obowiązkowych polis komunikacyjnych. Jedne informacje mówią bowiem o wzrostach cen, podczas gdy za chwilę pojawiają się doniesienia dotyczące spadku średnich składek OC.

Cena OC - lipiec 2018 Skomplikowaną sytuację rynkową dobrze odzwierciedlają dane Ubea.pl. Informują one, że średnie ceny OC już od dłuższego czasu są nieco niższe niż w styczniu 2018 r. Nie można jednak wskazać wyraźnego trendu, bo po podwyżkach kosztu OC następują spadki. Warto sprawdzić, jak ta niejednoznaczna sytuacja wyglądała w lipcu 2018 r.

Wartość barometru cenowego z lipca 2018 r. = 96↗ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 94↘)

Komentarz ekspertów porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

Wyniki lipcowego barometru Ubea.pl mogą stanowić rozczarowanie dla wszystkich osób, które liczyły na kontynuację spadkowego trendu z czerwca br. Zamiast kolejnych spadków miał bowiem miejsce niewielki wzrost średniej składki OC (+2,5%), która wróciła na poziom z maja 2018 r. Ta zmiana oznaczała wzrost wskazań barometru cenowego z 94 (czerwiec br.) do 96 (lipiec br.).

Barometr cen ubezpieczenia OC W kontekście ostatnich wahań warto przypomnieć, że aktualny poziom barometru cenowego Ubea.pl jest zawsze ustalany względem początku danego roku. Średnia składka OC dla czerwca 2018 r. wynosiła 1737 zł, czyli 94% analogicznego wyniku z stycznia 2018 r. W lipcu przeciętny koszt polisy OC wzrósł do 1780 zł, a więc do 96% wyniku z początku roku - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zobacz, jak liczba wypadków drogowych wpływa na cenę ubezpieczenia OC

Wcześniejsze zmiany z 2018 r. sugerują, że lipcowy wzrost przeciętnych cen za OC komunikacyjne nie jest raczej zapowiedzią dłuższego trendu. Po dość dobrych wynikach dotyczących zysku technicznego z OC (w 2017 r. i I kw. 2018 r.), zakłady ubezpieczeń nie mają za bardzo powodów do gwałtownej zmiany polityki cenowej.

W obecnych warunkach nie można liczyć na szybkie obniżki składek za obowiązkowe ubezpieczenia OC. O wiele bardziej prawdopodobne są nieznaczne wzrosty, które mogą nastąpić na wskutek wyraźnego zwiększenia wartości odszkodowań wypłacanych ofiarom wypadków drogowych - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2018 r. (1853 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2018 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

Sprawdź także lipcowy ranking ubezpieczeń OC, AC i NNW

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-07-05

Ceny OC w czerwcu 2021 r. - barometr Ubea.pl

Przez ostatnie dwa miesiące ceny polis OC praktycznie stały w miejscu. Jak wyglądała sytuacja w czerwcu bieżącego roku? Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-05-11

Barometr Ubea.pl: ceny OC w kwietniu 2021 r.

Kolejne spadki średnich cen OC dla samochodu rozbudziły nadzieje kierowców. Czy w kwietniu obniżki składek były nadal widoczne?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-06-10

Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2020 r.

Kierowcy czekają na kolejne obniżki cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdzamy, czy nastąpiły one w maju 2020 r.

Czytaj więcej
Komentarze