Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Barometr Ubea.pl: ceny polisy OC w lipcu 2018 r.

Data publikacji: 2018-08-06

Eksperci porównywarki Ubea.pl po raz kolejny sprawdzili zmiany średniego kosztu polis OC. Czy w lipcu ponownie mieliśmy do czynienia z niewielkimi spadkami cen?

Kierowcy od pewnego czasu mogą być nieco zdezorientowani informacjami o zmianach kosztu obowiązkowych polis komunikacyjnych. Jedne informacje mówią bowiem o wzrostach cen, podczas gdy za chwilę pojawiają się doniesienia dotyczące spadku średnich składek OC.

Skomplikowaną sytuację rynkową dobrze odzwierciedlają dane Ubea.pl. Informują one, że średnie ceny OC już od dłuższego czasu są nieco niższe niż w styczniu 2018 r. Nie można jednak wskazać wyraźnego trendu, bo po podwyżkach kosztu OC następują spadki. Warto sprawdzić, jak ta niejednoznaczna sytuacja wyglądała w lipcu 2018 r.

Barometr cen ubezpieczenia OC Wartość barometru cenowego z lipca 2018 r. = 96↗ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 94↘)

Komentarz ekspertów porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

Wyniki lipcowego barometru Ubea.pl mogą stanowić rozczarowanie dla wszystkich osób, które liczyły na kontynuację spadkowego trendu z czerwca br. Zamiast kolejnych spadków miał bowiem miejsce niewielki wzrost średniej składki OC (+2,5%), która wróciła na poziom z maja 2018 r. Ta zmiana oznaczała wzrost wskazań barometru cenowego z 94 (czerwiec br.) do 96 (lipiec br.).

W kontekście ostatnich wahań warto przypomnieć, że aktualny poziom barometru cenowego Ubea.pl jest zawsze ustalany względem początku danego roku. Średnia składka OC dla czerwca 2018 r. wynosiła 1737 zł, czyli 94% analogicznego wyniku z stycznia 2018 r. W lipcu przeciętny koszt polisy OC wzrósł do 1780 zł, a więc do 96% wyniku z początku roku - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zobacz, jak liczba wypadków drogowych wpływa na cenę ubezpieczenia OC

Wcześniejsze zmiany z 2018 r. sugerują, że lipcowy wzrost przeciętnych cen za OC komunikacyjne nie jest raczej zapowiedzią dłuższego trendu. Po dość dobrych wynikach dotyczących zysku technicznego z OC (w 2017 r. i I kw. 2018 r.), zakłady ubezpieczeń nie mają za bardzo powodów do gwałtownej zmiany polityki cenowej.

W obecnych warunkach nie można liczyć na szybkie obniżki składek za obowiązkowe ubezpieczenia OC. O wiele bardziej prawdopodobne są nieznaczne wzrosty, które mogą nastąpić na wskutek wyraźnego zwiększenia wartości odszkodowań wypłacanych ofiarom wypadków drogowych - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW) wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2018 r. (1853 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2018 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

Sprawdź także lipcowy ranking ubezpieczeń OC, AC i NNW

Tagi:

Komentarze