Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2022 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2022 r.

Data publikacji: 2022-06-04
W ostatnim czasie, zmiany cen OC bywały zaskakujące. Warto zatem sprawdzić najnowszy barometr Ubea.pl. Został on przygotowany w nieco zmienionej formie.

Ostatnie miesiące przyniosły informacje na temat systematycznych wahań średniej składki OC. Taka sytuacja mogła nieco dziwić, gdyż analitycy od dawna spodziewają się podwyżek. Konieczność podniesienia składek za obowiązkowe OC dla kierowców sugerował nawet KNF ustami swojego szefa. Właśnie dlatego obecna sytuacja na rynku OC komunikacyjnego wydaje się szczególnie ciekawa - również w kontekście inflacji i spodziewanego pogorszenia koniunktury gospodarczej. Nieco zmieniony barometr Ubea.pl informuje, jak zachowywały się średnie składki OC w maju 2022 r.

Poziom barometru cenowego z maja 2022 r. = spadek o 2,8% względem kwietnia 2022 roku i wzrost o 3,9% względem maja 2021 r.

Zmienił się tylko i wyłącznie sposób prezentacji danych

W pierwszej kolejności, warto jednoznacznie wyjaśnić, że nowa odsłona barometru Ubea.pl wiąże się jedynie ze zmianami w sposobie prezentacji danych. Mowa o zamianie wskazań barometru przeliczonych względem stycznia br. jako podstawy (barometr = 100) na średnie kwotowe wartości składki OC. Konkretne kwoty wyrażające przeciętny koszt zakupu OC przez Internet wydają się bowiem łatwiejsze do zrozumienia dla czytelników. „W kontekście tych wyników warto pamiętać, że Ubea.pl prezentuje średnią ze wszystkich ofert ubezpieczycieli, a nie tylko najniższą składkę OC” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wspomniana średnia miesięczna składka OC jest dość wysoka, ponieważ wiele osób korzystających z kalkulatora OC i AC na Ubea.pl to młodzi kierowcy. Warto przypomnieć, że wskazania barometru Ubea.pl (podobnie jak poprzednio) bazują na ponad 100 000 anonimowych kalkulacji online, które rzeczywiście przeprowadzili właściciele samochodów osobowych w danym miesiącu. „Duża liczba uwzględnianych co miesiąc kalkulacji sprawia, że możemy łatwo śledzić trendy widoczne na rynku OC” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.   

Poszczególni ubezpieczyciele zachowywali się różnie …

Po podsumowaniu wyników kalkulacji składek OC z maja okazało się, że piąty miesiąc bieżącego roku był kolejnym, który przyniósł dość zaskakujący wynik. Mowa o trzyprocentowym średnim spadku ceny OC (z 1270 zł do 1234 zł). Jednocześnie na poniższym wykresie widzimy, że przeciętny koszt OC był w maju nadal o cztery procent wyższy niż przed rokiem. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę dwunastomiesięczną inflację, to roczna różnica będzie nieco mniejsza” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

Warto dodać, że dość nieoczekiwany majowy spadek był głównie wynikiem decyzji jednego z ubezpieczycieli, który mocno obniżył składki OC. Co ważne, chodzi o „tani” dla kierowców zakład ubezpieczeń. Można jednak przypuszczać, że większość konkurentów nie będzie skłonna do podążania podobną ścieżką cenową. Byłoby to niebezpieczne w obecnych warunkach związanych z wysoką inflacją. „Warto też pamiętać o spodziewanym wzroście intensywności ruchu na polskich drogach w czasie wakacji i zapowiadanej rekomendacji KNF-u w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Barometr Ubea maj 2022 r.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Komentarze