Strona główna  |  Wiadomości  |  Allianz radzi jak ocenić "szkolną" polisę dziecka

Allianz radzi jak ocenić "szkolną" polisę dziecka

Data aktualizacji: 2013-09-05
Z początkiem roku szkolnego wszystkim rodzicom przychodzi opłacenie składki ubezpieczenia swojego dziecka. Polisa szkolna ma być nie tylko kolejnym narzuconym wydatkiem związanym ze szkołą, ale przede wszystkim dobrym zabezpieczeniem naszej pociechy. Warto więc wiedzieć w jakich sytuacjach obowiązuje i od czego chroni ubezpieczenie szkolne.

Ubezpieczenia szkolne

O wyborze oferty ubezpieczeniowej decyduje zazwyczaj kierownictwo szkoły lub rada rodziców. Oferty ubezpieczycieli różnią się często nie tylko ceną, ale i zakresem ochrony. Kiedy zatem dostaniemy informację o ubezpieczeniu, które szkoła proponuje naszym dzieciom, sprawdźmy dokładnie jakie świadczenia będą przysługiwać naszemu dziecku w razie wypadku i jak dochodzić wypłaty odszkodowania.

Przed opłaceniem składki każdy rodzic ma prawo prosić o przedstawienie zakresu proponowanego przez szkołę ubezpieczenia. Podstawą jest sprawdzenie, w jakich przypadkach nasze dziecko otrzyma odszkodowanie.

"Szkolne ubezpieczenia wypadkowe mają jedną podstawową zaletę - są wystandaryzowane i oferowane dużej grupie odbiorców, a dzięki temu korzystniejsze cenowo niż produkty indywidualne. Niestety oznacza to też, że wszyscy uczniowie mają najczęściej jeden, taki sam zakres ubezpieczenia, nie zawsze zabezpieczający potrzeby naszego dziecka" – wyjaśnia Aleksandra Bruzdewicz z Departamentu Sprzedaży TUiR Allianz Polska.

W praktyce może to oznaczać, że jeśli nasze dziecko chodzi np. na dodatkowe zajęcia sportowe poza szkołą lub wyjeżdża za granicę, będziemy musieli je dodatkowo ubezpieczyć. Standardowe ubezpieczenia szkolne wyłączają z ochrony takie przypadki.

Najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, która określa maksymalną wysokość odszkodowania. Niekiedy dla określonych zdarzeń ustalane są tzw. podsumy. Wówczas maksymalny limit odszkodowania będzie mniejszy. Podobnie jest w sytuacji, gdy w zakresie ubezpieczenia są koszty leczenia - taki limit może dotyczyć np. kosztów opieki stomatologicznej.

Warto sprawdzić również ogólne warunki ubezpieczenia i sprawdzić jak wygląda tzw. tabela uszkodzeń ciała. To ona określa wysokość wypłacanych odszkodowań. Nieczytelność tej tabeli, lub jej brak, powoduje że w razie wypadku nie będziemy w stanie zweryfikować czy otrzymaliśmy maksymalne odszkodowanie.

Istotny jest także sposób wypłaty odszkodowania. W większości ofert świadczenie wypłacane jest już za samo zaistnienie zdarzenia, a nie tylko za jego trwałe konsekwencje. Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie w przypadku dzieci. Nie wymaga skomplikowanej procedury kierowania dziecka na komisje lekarskie, gdzie lekarz orzecznik decyduje o stopniu uszczerbku na zdrowiu.

Ubezpieczenie szkolne może być dobrym i tanim zabezpieczeniem naszego dziecka. Warto więc poświęcić czas i przyjrzeć się proponowanym ofertom ubezpieczenia, aby wiedzieć za co tak naprawdę płacimy.

Źródło: Allianz

Podobne artykuły
zycie
Ubezpieczenie na życie
2023-03-20

Jak przez 20 lat podrożały wizyty u polskich lekarzy?

Według danych GUS, w minionym roku wizyty lekarskie zdrożały o około 17%. Sprawdzamy, czy przez ostatnie 20 lat kiedykolwiek miały miejsce większe podwyżki.

Czytaj więcej
zycie
Ubezpieczenie na życie
2023-01-20

Ćwiczenia wojskowe: co z ochroną ubezpieczeniową?

W 2023 r. do 200 000 Polaków odbędzie obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Wyjaśniamy zatem, jak wygląda kwestia ochrony ubezpieczeniowej podczas takich ćwiczeń.

Czytaj więcej
zycie
Ubezpieczenie na życie
2020-10-01

10 pytań o szkolne ubezpieczenie dziecka

Szkolne ubezpieczenie NNW to standardowy temat na pierwszym zebraniu w nowym roku szkolnym. Grupowe polisy dla dzieci wzbudzają liczne kontrowersje i wątpliwości. Dlatego postanowiliśmy zebrać...

Czytaj więcej
Komentarze
Piotr
2013-07-07 18:02
I jeśli tylko to możliwe należy unikać Allianz. Moje dziecko złamało rękę we wrześniu w szkole. Sprawa oczywista - a Allianz do tej pory nie wypłaciło pieniędzy
odpowiedz
ALLIANZ
2013-07-08 15:00
Kim pan jest i czemu szkaluje pan opinię firmy ubezpieczeniowej ze 120-letnią historią?
odpowiedz
Ipolisa.pl
2011-09-14 08:25
Witam Wszystko zależy od od sum ubezpieczenia na jakie się Państwo zdecydujecie i zakresu ubezpieczenia.
odpowiedz
krisfan36@interia.pl
2011-09-14 02:12
czy w moim przypadku gdy muszę ubezpieczyć trójkę dzieci w przedszkolu jakie firmy ubez. są najatrakcyjniejsz cenowo
odpowiedz
Ipolisa.pl
2011-09-05 13:45
Witam Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, jeżeli dziecko ma tendencje do przewracania się lub popadania w sytuacje ''ekstremalne'' bawiąc się z rówieśnikami to warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie NNW z opcją pokrywającą koszty rehabilitacji czy zakupu sprzętu ortopedycznego. Choć w naszej rzeczywistości może lepiej tez posiadać ubezpieczenie zdrowotne które w takich przypadkach da nam szybki dostęp do lekarza i rehabilitacji:) W pozostałych przypadkach proszę tylko sprawdzić na jaką sumę opiewa ubezpieczenie NNW w przedszkolu i przeanalizować czy taka suma przy uszczerbku na zdrowiu będzie stanowiła odpowiednią rekompensatę dla Państwa. W razie dodatkowych pytań proszę pisać na adres: sprzedaz@ipolisa.pl
odpowiedz
Barbara Wolnik
2011-09-05 12:49
Ja zastanawiam się czy warto ubezpieczyć dodatkowo swoją córkę, która poszła w czwartek do przedszkola. Czy polecają Państwo posiadanie drugiego ubezpieczenia szkolnego?
odpowiedz