Strona główna  |  Słownik ubezpieczeniowy  |  Zniesienie amortyzacji

Zniesienie amortyzacji

Termin "zniesienie amortyzacji" dotyczy odszkodowania z samochodowego ubezpieczenia AC. Jeśli zapłacisz za zniesienie amortyzacji, ewentualne odszkodowanie zostanie Ci wypłacone bez potrąceń za zużycie części.

Dla przykładu jeżeli dana osoba posiada pojazd 5-letni, a amortyzacja nie zostanie zniesiona, to odszkodowanie zostanie pomniejszone o ustalony procentowo wskaźnik amortyzacji dla pięcioletniego auta. Wskaźnik amortyzacji jest ustalany indywidualnie przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe, ale zawsze wzrasta wraz z długością okresu eksploatacji liczonym od daty pierwszej rejestracji. Jeśli natomiast przy zakupie AC wykupiono zniesienie amortyzacji, ubezpieczyciel wyliczy odszkodowanie, biorąc pod uwagę ceny nowych części.

AC ze zniesieniem amortyzacji jest oczywiście droższe, ale ze względu na fakt, że wskaźnik amortyzacji potrafi być bardzo wysoki, warto poszerzyć autocasco o ten element. Należy także pamiętać, że amortyzacja dotyczy wszystkich części w aucie. Eksploatowane są przecież nie tylko części mechaniczne, lecz całe wyposażenie. Cena foteli czy kierownicy też zostanie więc pomniejszona o odpowiedni procent wynikający z amortyzacji.

Co jednak zrobić, jeśli nie stać nas na kupno pełnego autocasco zapewniającego kompleksową ochronę? Możesz zdecydować się na inne niż amortyzacja ograniczenia ochrony, takie, które będą nieco mniej dotkliwe.

Obniżanie składki AC zacznij lepiej od wprowadzenia udziału własnego, a nie amortyzacji. W przypadku udziału własnego wiesz bowiem od razu, jak zostanie pomniejszone Twoje odszkodowanie w razie szkody. Jesteś zatem świadomy, na co się decydujesz. W przypadku amortyzacji części trudno natomiast przewidzieć, jak bardzo wpłynie ona na odszkodowanie.

Jeśli jednak zdecydujesz się nie dołączać do polisy AC zniesienia amortyzacji, sprawdź koniecznie przed zakupem ubezpieczenia tabele wskaźników amortyzacji stosowane przez poszczególnych ubezpieczycieli. Spróbuj wybrać AC tam, gdzie ten wskaźnik amortyzacji jest dla Ciebie najkorzystniejszy. Zwłaszcza w przypadku stosunkowo nowych aut różnice mogą być zaskakujące. Są tacy ubezpieczyciele, którzy bez dodatkowej opłaty zniosą amortyzację dla auta mającego na przykład 3 lata. Inne towarzystwo już w przypadku takiego samochodu naliczy wyraźnie odczuwalną amortyzację.

Dowiedz się więcej o amortyzacji w AC