All Risks

All Risks w dosłownym tłumaczeniu oznacza "wszystkie ryzyka". Pamiętaj jednak, że nie oznacza to, że ubezpieczyciel oferujący Ci na przykład polisę mieszkaniową w wariancie All Risks uchroni Cię w każdej sytuacji. Ubezpieczyciel ma zawsze prawo do wymienienia w umowie wyłączeń odpowiedzialności, czyli sytuacji w których polisa nie działa. Co więc w praktyce daje wariant All Risks?

Zwykłe ubezpieczenie działa tak, że chroni Cię od tych szkód, które wypisano w zakresie ochrony. Wariant All Risks chroni natomiast od wszystkich zdarzeń powodujących szkody za wyjątkiem tych, które jednoznacznie wymieniono w wyłączeniach odpowiedzialności. Jeśli więc przydarzy Ci się jakaś nietypowa szkoda, o której ubezpieczyciel nawet nie pomyślał, polisa All Risks zapewni Ci odszkodowanie.

Ubezpieczenie w wariancie All Risks jest stosunkowo często dostępne w ubezpieczeniach nieruchomości. Zagrożenia czyhające na dom czy mieszkanie są bardzo różnorodne i trudno wymienić je wszystkie. Łatwiej jest więc napisać, kiedy ubezpieczenie nie zadziała. Wariant All Risks zdobywa także popularność w Autocasco. Oczywiście takie AC lub ubezpieczenie mieszkania będzie droższe od standardowej polisy od ryzyk nazwanych.

Uważaj też, by nie dać się skusić samemu hasło "All Risks". Niektóre polisy w tym wariancie mają tak dużo wyłączeń odpowiedzialności, że okazuje się, że lepszą ochronę zapewni zwykłe ubezpieczenie. Zanim więc zawrzesz umowę ubezpieczenia, uważnie przeczytaj rozdział zatytułowany "Wyłączenia odpowiedzialności". To tam znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy dana polisa jest warta kupna.

Oprócz ochrony przed nietypowymi zdarzeniami wariant All Risks ma także inną zaletę. Taka polisa przenosi ciężar dowodu na ubezpieczyciela. Poszkodowana osoba musi jedynie zgłosić szkodę. Ubezpieczyciel może albo wypłacić odszkodowanie, albo udowodnić, że dana sytuacja podpada pod jedno z wyłączeń odpowiedzialności zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Jeżeli masz polisę od ryzyk nazwanych, to w razie szkody musisz najpierw sprawdzić, czy dane zdarzenie można podciągnąć pod jedno z zagrożeń wymienionych w zakresie ochrony.

Pamiętaj jednak, że nawet ubezpieczenie mieszkania w wariancie All Risks nie zwalnia Cię z konieczności przestrzegania przepisów (np. przeciwpożarowych).

Sprawdź, jak all risks działa w ubezpieczeniu AC