Strona główna  |  Wiadomości  |  Zanim pożyczysz samochód

Zanim pożyczysz samochód

Data aktualizacji: 2021-09-13
Pożyczanie samochodu może skończyć się źle nie tylko dla tego, kto wypożycza. Jazda cudzym pojazdem może dla kierowcy oznaczać niemałe kłopoty.

Prowadząc samochód, kierowca powinien sobie zdawać sprawę, że jest odpowiedzialny za pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Czasami kierowcy zapominają o tym fakcie, a statystyki wyraźnie wskazują, że po polskich drogach porusza się ponad 250 000 samochodów bez aktualnej polisy OC. Dzięki temu ubezpieczeniu możemy uniknąć narażania się na koszty wynikające z konieczności pokrycia szkód i zadośćuczynienia ofiarom wypadku.

Spis treści:

  1. Zapytaj o polisę OC pożyczanego samochodu
  2. Inne konsekwencje wypadku cudzym pojazdem

Zapytaj o polisę OC pożyczanego samochodu

Odszkodowanie za wypadek Kierowcy na ogół nie zdają sobie sprawy, że jeżeli podczas jazdy wypożyczonym samochodem, który nie posiada aktualnej polisy OC, spowodują wypadek, będą musieli ponieść koszty odszkodowania. 80% kierowców nie wie, że tak stanowi prawo. Tymczasem średni koszt zadośćuczynienia wynosi 10 tys. zł, ale kwota ta może być o wiele wyższa w zależności od szkody. Pytając o aktualne ubezpieczenie OC, będziemy mieli pewność, że prowadzimy samochód zgodnie z prawem.

Inne konsekwencje wypadku cudzym pojazdem

Może się zdarzyć, że podczas prowadzenia pożyczonego pojazdu zatrzyma cię policja. Jeżeli pojazd nie będzie posiadał aktualnego OC, policja może wystawić mandat. Nieistotne jest to, że pojazd ma innego właściciela. Policja może ukarać za barak ważnej polisy OC. Oczywiście właściciel pojazdu poniesie wyższą karę, która może wynosić nawet 3360 zł.

Wypadek cudzym samochodem

Spowodowanie wypadku cudzym samochodem może również mieć inne dalece idące konsekwencje. Jeżeli kierowca spowoduje wypadek samochodem, który do niego nie należał i tak prawdopodobnie straci zniżki przysługujące za bezwypadkową jazdę. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają dostępy do danych z wypadków, które przechowywane są UFG. Na podstawie informacji z tej bazy ubezpieczyciel może zwiększyć składki.

Komentarze