Strona główna  |  Wiadomości  |  W którym mieście jest najtańsze OC? - kwiecień 2017

W którym mieście jest najtańsze OC? - kwiecień 2017

Data publikacji: 2017-05-12
W kwietniu kierowcy w wielu miejscach w Polsce mogli cieszyć się niższymi cenami OC. Jeśli porównamy ceny w 10 największych miastach okaże się, że na najmniejsze składki mogli zazwyczaj liczyć mieszkańcy Katowic oraz Lublina.

Miejsce zamieszkania to jeden z najważniejszych czynników wpływających na cenę ubezpieczenia OC. Ogólne przekonanie jest takie, że jeżeli kierowca mieszka w mmniejszej miejscowości (najlepiej dodatkowo na wschodzie Polski), ubezpieczyciel zaproponuje mu tańsze OC. Czy kwietniowy ranking OC pokazujący ceny w zależności od miasta potwierdza ten stereotyp?

Sprawdź też, czy pojemność silnika wpływa na cenę OC

Ranking najtańszych ubezpieczeń OC według miast

Kto ma najtańsze OC w Warszawie? Aby przekonać się, jak ceny OC kształtują się w zależności od regionu Polski sprawdziliśmy średnie składki ubezpieczeniowe proponowane użytkownikom kalkulatora OC Ubea.pl przez poszczególne towarzystwa w 10 największych miastach kraju. Na podstawie tych informacji wyliczyliśmy ogólne średnie OC dla danej miejscowości. W porównaniu nie uwzględniliśmy oferty marki You Can Drive, ponieważ oferuje ona ubezpieczenia jedynie kierowcom poniżej 30 roku życia.

Poniższy ranking ubezpieczeń OC pokazuje średnią składkę OC w kwietniu oraz zmianę ceny w porównaniu do średniej ceny ubezpieczenia w marcu. W tabeli zawarto także informację o tym, które towarzystwo proponowało zazwyczaj najniższą składkę w danym mieście.

Miasto Średnia składka OC w kwietniu 2017 r. Zmiana w porównaniu do średniej składki w marcu 2017 r. Ubezpieczyciel z najniższą średnią składką
Katowice 1791 zł +10% AXA Ubezpieczenia
1 235 zł
Lublin 1794 zł -6% AXA Ubezpieczenia
1 156 zł
Bydgoszcz 1868 zł -3% AXA Ubezpieczenia
1 215 zł
Poznań 1876 zł +10% AXA Ubezpieczenia
1 388 zł
Kraków 1934 zł +2% AXA Ubezpieczenia
1 385 zł
Łódź 1947 zł -14% AXA Ubezpieczenia
1 417 zł
Szczecin 1995 zł -8% AXA Ubezpieczenia
1 308 zł
Warszawa 2046 zł +4% AXA Ubezpieczenia
1 478 zł
Wrocław 2378 zł -11% AXA Ubezpieczenia
1 675 zł
Gdańsk 2576 zł -7% AXA Ubezpieczenia
1 761 zł


Źródło: dane zebrane na podstawie kalkulacji wykonanych przez właścicieli samochodów na portalu Ubea.pl w okresie od 30 marca do 28 kwietnia.

W kwietniu w końcu spadły ceny OC

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest fakt, że w kwietniu w końcu w niektórych miastach Polski odnotowaliśmy spadki cen OC. Lublin, Bydgoszcz, Szczecin, Wrocław, Gdańsk – kierowcy z tych miast mieli dużą szansę zapłacić nieco mniej za OC niż osoby z podobnymi zniżkami, które kupowały ubezpieczenie w marcu.

Największy spadek cen OC odnotowano w Łodzi. Następne miesiące pokażą, czy to jedynie chwilowe wahanie czy początek trwalszego trendu.

Mimo obniżek cen OC w Gdańsku stolica Pomorza nadal pozostaje miastem, gdzie kierowcy zapłacą średnio najwięcej za OC.

Sprawdź średnie ceny OC w całej Polsce w kwietniu

Mniejsza miejscowość to tańsze OC

Nawet porównanie cen jedynie w największych miastach Polski pokazuje, że wielkość miejscowości oraz liczba aut na jej drogach wpływa na cenę OC. Wśród porównywanych miast Katowice oraz Lublin są tymi najmniejszymi. Nieprzypadkowo to właśnie tam kierowcy mogli liczyć także na najniższe ceny OC.

AXA Ubezpieczenia liderem cenowym w Polsce

Tabela pokazuje także bez cienia wątpliwości, że obecnie to AXA Ubezpieczenia jest liderem pod względem cen OC w Polsce. To właśnie ten ubezpieczyciel oferował w kwietniu najtańsze średnie składki w każdym z porównywanych miast.

Należy jednak pamiętać, że powyższa tabela pokazuje jedynie uśrednione dane. Jeśli chcesz przekonać się, kto Tobie zaoferuje najtańsze OC, najlepiej wypełnij formularz w kalkulatorze OC Ubea.pl.

Pamiętaj także, że miejsce zamieszkania to tylko jeden z czynników branych pod uwagę przez ubezpieczyciela w momencie wyliczania składki. Jeżeli jesteś doświadczonym kierowcą z dużymi zniżkami za bezszkodową jazdę, to nawet mieszkając w Gdańsku czy Wrocławiu, zapłacisz nieco mniej za OC.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-02-07

Tanie OC, AC, NNW - ranking styczeń 2020 r.

Bieżący rok rozpoczął się od obniżek średniego kosztu polis OC. Sprawdzamy, które firmy w takich warunkach sprzedawały najtańsze ubezpieczenia OC, AC oraz NNW.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-12-06

Ranking OC, AC, NNW - listopad 2019 r.

Pod koniec roku miały miejsce ciekawe zmiany na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Sprawdzamy zatem, kto w listopadzie najtaniej sprzedawał OC, AC i NNW.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-10-08

Ranking OC, AC, NNW - wrzesień 2019 r. / III kw. 2019 r.

We wrześniu 2019 r. polisy OC nieco podrożały. Warto sprawdzić, która firma po cenowych zmianach oferowała internautom najtańsze OC i pakiety (takie jak OC + AC).

Czytaj więcej
Komentarze