Strona główna  |  Wiadomości  |  Upoważnienie do rejestracji pojazdu – jak napisać?

Upoważnienie do rejestracji pojazdu – jak napisać?

Data publikacji: 2022-04-08
Zakup samochodu to dla każdego kierowcy satysfakcjonujący moment. Jednak zanim nastąpi pełnia szczęścia, należy jeszcze dopełnić formalności. Dlatego pamiętaj, że po zakupie auta masz 30 dni na zarejestrowanie go w wydziale komunikacji. Jeśli nie dotrzymasz tego terminu, to może zostać na Ciebie nałożona kara nawet do 1000 zł. Czasem życie bywa jednak przewrotne i z różnych przyczyn możesz nie być w stanie dopełnić tego obowiązku. Nie ma się jednak czym przejmować, ponieważ może to zrobić za Ciebie inna osoba. Sprawdź jak to zorganizować i czy upoważnienie do rejestracji samochodu wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń ubea

Rejestracja samochodu, który ma kilku współwłaścicieli

Niekiedy zdarza się, że samochód ma kilku współwłaścicieli. Wtedy kwestia rejestracji może być kłopotliwa, ponieważ wymagane jest, by wszyscy byli obecni przy rejestracji. W takich przypadkach, pełnomocnictwo to duże ułatwienie i oszczędzenie sobie i innym zbędnej logistyki. 

Ile kosztuje pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu?

Kiedy pełnomocnictwa udzielasz najbliższym członkom rodziny, czyli: żonie, mężowi, córce, synowi, ojcu, matce, bratu lub siostrze, upoważnienie nie wiąże się z opłatami skarbowymi. 

W przypadku innej osoby (niewymienionej wyżej) koszty są następujące: 

  • zwykłe pełnomocnictwo – 17 zł,

  • pełnomocnictwo poświadczone za zgodność z oryginałem – 22 zł.

Wpłaty należy dokonać na rachunek urzędu. Upoważnienie musi mieć formę pisemną. Możesz skorzystać ze wzoru, ale przede wszystkim pamiętaj, że na upoważnieniu muszą znaleźć się wymagane przez urząd dane.

Co musi zawierać pełnomocnictwo?


                                                                                          (miejscowość, data) 

PEŁNOMOCNICTWO 


Ja, niżej podpisana/podpisany* ………… PESEL ………zamieszkała/zamieszkały ………….. upoważniam Pana/Panią* …….. PESEL ..…...……………, która jest dla mnie (stopień pokrewieństwa) zamieszkałą/zamieszkałego* ………………………do dokonania w moim imieniu rejestracji pojazdu: marka:………….. model: ……...…….. numer VIN………….… .  


(miejscowość i data)                                                                                             (podpis)

Do czego możesz upoważnić wybraną osobę?

Wskazaną przez siebie osobę możesz oprócz rejestracji pojazdu upoważnić do odbioru stałego dowodu rejestracyjnego, wymiany dowodu, wyrejestrowania auta oraz różnych innych czynności, które wskażesz w dokumencie. 

Rejestracja pojazdu - jakie są wymagane dokumenty?

Oprócz upoważnienia, potrzebny jest jeszcze szereg innych dokumentów. Jest również ważne, czy auto zostało kupione w Polsce czy sprowadzone z zagranicy.  

Jeśli Twój pojazd jest zarejestrowany w Polsce, to musisz mieć przy sobie: 


  • wniosek o rejestrację pojazdu 

  • dokument potwierdzający nabycie pojazdu – np. umowę kupna/sprzedaży lub fakturę VAT

  • dotychczasowe tablice rejestracyjne

  • potwierdzenie wszystkich opłat

  • kartę pojazdu (jeżeli była wydana)

  • dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym

Najpierw pojazd zostanie zarejestrowany na 30 dni. Taka czasowa rejestracja jest robiona w urzędzie od ręki. W czasie tych 30 dni pojazd zostanie zarejestrowany na stałe i wtedy dokumenty będą gotowe do odbioru. 

Ważne jest oczywiście ubezpieczenie OC. Jeśli kupujesz auto używane, to możesz korzystać z OC po poprzednim właścicielu. W przypadku nowego auta, musisz wykupić polisę. Pamiętaj, że już jeden dzień braku OC wystarczy, by Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mógł nałożyć karę. Przerwa w ochronie ubezpieczeniowej samochodu jest niedopuszczalna. Znajdź tanie OC za pomocą kalkulatora ubezpieczeń ubea!

Upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego

Tak samo, jak masz prawo upoważnić wybraną osobę do rejestracji pojazdu, możesz upoważnić tę (lub inną) osobę do odebrania dowodu rejestracyjnego. Jedyną różnicą będzie zakres pełnomocnictwa. 

                                                                                                            (miejscowość, data) 

PEŁNOMOCNICTWO 


Ja, niżej podpisana/podpisany* ………… PESEL ………zamieszkała/zamieszkały ………….. upoważniam Pana/Panią* …….. PESEL ..…...……………, która jest dla mnie (stopień pokrewieństwa) zamieszkałą/zamieszkałego* ………………………do odebrania w moim imieniu dowodu rejestracyjnego pojazdu: marka:………….. model: ……...…….. numer VIN………….… .  


(miejscowość i data)                                                                              (podpis)


Najczęściej zadawane pytania
Co to jest upoważnienie do rejestracji pojazdu?

Właściciel pojazdu nie musi osobiście rejestrować samochodu. Może ustanowić pełnomocnika, wtedy osoba dysponująca takim dokumentem może dopełnić formalności związanych z rejestracją samochodu.

Kto może zostać pełnomocnikiem upoważnionym do rejestracji pojazdu?

Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat, więc ma pełną zdolność do czynności prawnych.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Komentarze