Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie turystyczne na wypadek aktu terroru – czy to możliwe?

Ubezpieczenie turystyczne na wypadek aktu terroru – czy to możliwe?

Data aktualizacji: 2021-09-23
Po ostatnich zamachach we Francji oraz Belgii ponownie odżyły dyskusje o bezpieczeństwie podczas turystycznych wyjazdów do krajów europejskich. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób możemy sami zminimalizować zagrożenie, a także czy można znaleźć ubezpieczenie podróżne zapewniające ochronę w razie ataku terrorystycznego.

Osoby planujące wypoczynek za granicą powinny pamiętać, by po pierwsze samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo. Oczywiście, ryzyka nigdy całkowicie nie wyeliminujemy, jednak możemy znacząco zminimalizować zagrożenie.

Spis treści:

 1. A zatem – dokąd pojedziemy w te wakacje?
 2. Co proponują ubezpieczyciele?
 3. Dla turystów podróżujących po Europie: klauzula nieoczekiwanego aktu terroru
 4. Dodatkowe rozszerzenie dla osób jadących do zagrożonego kraju

A zatem – dokąd pojedziemy w te wakacje?

Czy od ataków terrorystycznych, np. w metrze, można się ubezpieczyć?

Najważniejszym krokiem jest rozsądny wybór kraju, do którego pojedziemy na wakacje. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP podane są ostrzeżenia dotyczące poszczególnych państw. Jeżeli przy naszym wymarzonym celu turystycznym widnieje ostrzeżenie „Nie podróżuj” albo „Opuść natychmiast”, lepiej odłóżmy podróż na inny termin.

Na pewno zatem w tym roku warto odpuścić podróż do takich krajów, jak:

 • Tunezja,
 • Turcja,
 • Egipt.

Irak, Pakistan, Arabia Saudyjska i inne kraje położone w tej okolicy także nie są najlepszym pomysłem na wakacyjną wycieczkę.

Ataki terrorystyczne we Francji oraz Belgii spowodowały jednak, że nad swoim bezpieczeństwem zaczęły zastanawiać się także osoby wybierające się do krajów dotąd uznawanych za wolne od zagrożeń. Warto zatem rozprawić się z mitem mówiącym, że od aktów terroru nie można się ubezpieczyć.

Co proponują ubezpieczyciele?

Niektórzy ubezpieczyciele faktycznie zupełnie wykluczają możliwość wypłacenia odszkodowania, jeżeli szkoda nastąpiła w wyniku aktu terroryzmu. Tak jest np. w przypadku ubezpieczenia podróżnego oferowanego przez Avivę, Benefia24, Compensę, Concordię, Gothaer i InterRisk.

Dla turystów podróżujących po Europie: klauzula nieoczekiwanego aktu terroru

Istnieją jednak ubezpieczyciele podchodzący nieco elastyczniej do tej kwestii. Osobom wyjeżdżającym do kraju, w którym w ostatnim okresie nie zdarzały się akty terroru, niektórzy ubezpieczyciele w ramach standardowej polisy podróżnej oferują klauzulę nieoczekiwanego aktu terroru. Zobaczmy, jakie są dokładne warunki takiej klauzuli w wybranych towarzystwach.

Sprawdź ceny poszczególnych polis w kalkulatorze ubezpieczeń podróżnych >

Allianz

W razie nieoczekiwanego aktu terroru ubezpieczyciel zapewni nam pomoc przez 7 dni od daty ataku (o ile w tym czasie nie wygasa akurat nasza umowa ubezpieczenia). W ramach klauzuli Allianz pokryje koszty:

 • jednej wizyty lekarskiej,
 • hospitalizacji do maksymalnej kwoty 8 000 PLN,
 • transportu medycznego / zwłok do kraju zamieszkania do kwoty 8 000 PLN.

Generali

Generali także oferuje pomoc przez 7 dni od daty ataku i zapewni następujące usługi:

 • jedną wizytę lekarską do równowartości 300 euro,
 • hospitalizację do równowartości 2 000 euro,
 • transport Ubezpieczonego / zwłok do kraju zamieszkania (transport świadczony do kwoty jaka odpowiada zorganizowaniu przez Centrum Pomocy Generali takiego transportu do Polski).

UNIQA

W razie niespodziewanego ataku terrorystycznego odpowiedzialność towarzystwa UNIQA trwa przez 7 dni. Ubezpieczony ma prawo do następujących usług:

 • jednej wizyty lekarskiej do równowartości 250 euro,
 • hospitalizacji do równowartości 2 000 euro,
 • transportu Ubezpieczonego / zwłok do kraju zamieszkania (do kwoty 2 000 euro).

AXA Direct i Signal Iduna

Zarówno AXA Direct, jak i Signal Iduna zapewniają pomoc przez 7 dni w razie niespodziewanego ataku terroru.

Oczywiście trzeba podkreślić, że klauzula obowiązuje jedynie w przypadku pasywnego udziału w ataku terrorystycznym. Należy także pamiętać, że pewne kraje są odgórnie wyłączone spod działania tej klauzuli. Mowa o następujących państwach:

 • Islamska Republika Afganistanu,
 • Królestwo Arabii Saudyjskiej,
 • Libia,
 • Ludowa Republika Bangladeszu,
 • Republika Burundi,
 • Republika Czeczeńska,
 • Republika Sudanu,
 • Gruzja,
 • Republika Iraku,
 • Jordańskie Królestwo Haszymidzkie,
 • Republika Kolumbii,
 • Republika Somalijska,
 • Republika Liberii,
 • Islamska Republika Pakistanu,
 • Republika Rwandy i
 • Syryjska Republika Arabska.

Zobacz, na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie podróżne >

Dodatkowe rozszerzenie dla osób jadących do zagrożonego kraju

Osoby jadące do kraju, w którym zagrożenie atakiem terrorystycznym jest wysokie, powinny zatem zastanowić się nad opłaceniem dodatkowej składki, dzięki której odpowiedzialność ubezpieczyciela zostanie rozszerzona o koszty leczenia i usług assistance będących skutkiem wystąpienia aktu terroru. Oczywiście, odszkodowania nie otrzymają osoby biorące czynny udział w ataku terrorystycznym.

Wykupując dodatkową składkę, trzeba jednak bardzo uważnie przeczytać warunki takiego rozszerzenia. Zasady u poszczególnych ubezpieczycieli różnią się bowiem detalami. I tak np. w PZU dodatkowa ochrona obejmuje także ubezpieczenie bagażu podróżnego oraz NNW.

W ERGO Hestii natomiast odpowiedzialność ubezpieczyciela ustaje po 5 dniach od daty nagłego wystąpienia aktu terroru w danym kraju. ERGO Hestia nie wypłaca także odszkodowania, jeżeli w ciągu 90 dni przed datą rozpoczęcia ochrony w danym kraju występowały już akty terroryzmu.

Planując zagraniczny wyjazd, nie dajmy się zatem zwieść powszechnemu przekonaniu, że „od ataku terrorystycznego nie można się ubezpieczyć” i wybierzmy taką polisę, która zapewni nam faktyczną ochronę.

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Windsurfing, kitesurfing i inne sporty wodne - jakie ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę?

Zakłady ubezpieczeń różnie traktują sporty wodne. Sprawdziliśmy, w których towarzystwach takie sporty jak np. windsurfing wymagają dopłaty do składki.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2019-05-27

Ubezpieczenie turystyczne a nurkowanie - czy cena polisy wzrośnie?

Podczas letnich wakacji wiele osób decyduje się na nurkowanie. Warto wiedzieć, że ochrona podczas takiej czynności często oznacza wzrost składki.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-27

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wyjazd do Francji?

Francja, z ponad 80 mln turystów rocznie, pozostaje najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na świecie. Jakie ubezpieczenie kupić przed wyjazdem do tego kraju, by na wakacjach czuć się bezpiecznie?

Czytaj więcej
Komentarze
Leszek
2018-06-25 17:53
IP: 213.155.x.x
Idiotyczny artykuł. Akty terroryzmu są bardziej prawdopodobne w Europie, a nie w miejscowościach turystycznych w Tunezji czy Egipcie. Tam własnie trzeba jechać, bo jest tam mnóstwo wyszkolonej i skutecznej policji nie pierniczącej się w ramach praw człowieka (terrorysty). Niestety pod pretekstem terroryzmu taka Hestia podniosła ceny za ubezpieczenie ... bagażu i odpowiedzialności cywilnej, czyli za coś co nie wynika z terroru (dokładniej - zmniejszyła wartość ubezpieczenia za tę samą cenę i zmusiła do wybrania niższego wariantu, przez tzw. downsizing). Niech się pukną w głowę. Ktoś uzna za logiczne, wypłacenie 1 zamiast 5 tys za bagaż, czy obniżenie OC z 30 do 10 tys - z powodu terroryzmu? Żadne nie ma nic wspólnego z terroryzmem - po prostu Hestia chce płacić mniej
odpowiedz
Ubea.pl
2018-07-02 08:51
IP: 81.190.x.x
Dlatego właśnie przed zakupem polisy warto porównywać różne oferty i wybierać tego ubezpieczyciela, który oferuje lepsze warunki za podobną cenę.
odpowiedz