Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie samochodu, który ma powyżej 10 lat

Ubezpieczenie samochodu, który ma powyżej 10 lat

Data publikacji: 2022-05-12
W przypadku starszych aut wielu kierowców poważnie rozważa ten dodatkowy koszt. Mało tego ubezpieczyciele oferują inne warunki ubezpieczenia lub całkowicie odmawia ubezpieczenia takiego pojazdu. Z czego to wynika?

Zanim zaczniesz przeszukiwać Internet pod kątem ubezpieczeń samochodu, to należy najpierw zaznaczyć, że ubezpieczenie samochodu OC, który porusza się po drogach zgodnie z polskim prawem, jest obowiązkowe. O ile kwestię OC mamy wyjaśnioną, o tyle pewne wątpliwości pojawiają się w przypadku AC. Zwłaszcza aut starszych — tych powyżej 10 lat. 

Tym bardziej że autocasco to ubezpieczenie dobrowolne. Nic więc dziwnego, że korzystają z niego osoby, które mają nowe lub kilkuletnie samochody. W tym wypadku jest to bardzo korzystne, ponieważ pozwala uniknąć wysokich kosztów naprawy lub pokrycia kosztów wynikających z ewentualnej kradzieży. 

A co w przypadku aut, które są starsze niż 10 lat? Wielu kierowców poważnie rozważa ten dodatkowy koszt. Mało tego ubezpieczyciele oferują inne warunki ubezpieczenia lub całkowicie odmawia ubezpieczenia takiego pojazdu. Z czego to wynika? 

Ubezpieczenie starszego auta

Główny powód, który dotyczy różnic w ubezpieczeniu AC starszych aut, wynika oczywiście a tego, że mają one gorszą sprawność. Z wiadomych przyczyn dla ubezpieczyciela jest to mniej korzystne, ponieważ czasami koszty naprawy mogą przewyższyć wartość samego auta. 

Dlatego właśnie towarzystwa ubezpieczeniowe precyzują maksymalny wiek auta. W większości ubezpieczyciele dają możliwość ubezpieczenie AC auta w wieku 10-15 lat. Musisz jednak wiedzieć, że wiek auta wiąże się z konkretnymi wariantami ubezpieczenia autocasco i ich zakresem. Chociażby możliwość likwidacji szkody w autoryzowanej stacji obsługi może być dla starszych aut niedostępna. 

Przedłużenie polisy AC dla starszego auta

Jeśli Twoje auto przekroczy granicę wieku (10 czy 15 lat) to polisę możesz przedłużyć na kolejny rok. Weź jednak pod uwagę to, że dalsze korzystanie z ochrony warto wybrać w tej samej ubezpieczalni. Może zdarzyć się bowiem tak, że inna ubezpieczalnia odmówi ubezpieczenia. 

Czy warto kupić AC na stary samochód?

AC nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Jednakże są sytuacje, w których naprawdę warto je posiadać. Autocasco powinny rozważyć przede wszystkim osoby, które parkują pod chmurką na ogólnodostępnym parkingu. To właśnie w takich miejscach najczęściej dochodzi do różnych stłuczek czy otarć. Niekiedy też bardzo ciężko znaleźć sprawcę. Oprócz czynnika ludzkiego jest jeszcze czynnik pogodowy: mocny wiatr, grad, obfity deszcz. 

W dodatku kradzieże aut przecież nadal się zdarzają. I to nie tylko tych nowych. Na auta starsze również czają się złodzieje. Dodatkowo jeśli jest to egzemplarz zabytkowy lub kolekcjonerski, to tym bardziej warto zainwestować ubezpieczenie AC. Zdarza się, że wartość takich aut dorównuje cenom aut nowych. 

Korzyści AC dla starszego auta:

Ochrona na wypadek zniszczenia, uszkodzenia i kradzieży. 

Bezpieczeństwo w przypadku parkowania na ogólnodostępnych parkingach. 

Ochrona w przypadku winy właściciela auta. 

Jeśli więc Twój pojazd jest dobrze utrzymany i zależy Ci na jego bezpieczeństwie, to zastanów się nad polisą AC. Da Ci ona więcej spokoju i radości z użytkowania. 

AC na starsze auto: na co zwrócić uwagę? 

Ubezpieczyciele określają konkretne warunki, na jakich Twoje auto będzie chronione. Dlatego zalecamy zapoznać się z umową oraz OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. 

Do ważnych punktów należy przede wszystkim suma ubezpieczenia. Możesz wybrać stałą sumę ubezpieczenia, więc w momencie spowodowania szkody nie zostanie obniżona. Istotny jest zakres szkód, który w przypadku starszych aut powinien obejmować szkody całkowite. Często stosowane są metody kosztorysowe. W praktyce oznacza to, że kiedy następuje szkoda, to ubezpieczyciel sam wycenia wartość szkody. Kolejnym istotnym punktem są części używane do naprawy. Elementy starszych aut są zużyte. W związku z tym ubezpieczyciel może zaznaczyć, że w razie naprawy będą użyte tańsze zamienniki. 

Franszyza integralna dla starszego auta 

Na pojęcie franszyzy integralnej mogą trafić osoby, które posiadają starsze auta właśnie. Jest to forma ograniczenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. W praktyce oznacza to, że firma ubezpieczeniowa nie odpowiada za szkody, które nie przekraczają ustalonej w umowie ubezpieczenia kwoty. Jeśli zaś szkoda tę kwotę przekracza, to naturalnie zakład wypłaci ubezpieczenie w pełnej wysokości. 

Taki zapis jest niezwykle korzystny zarówno dla TU, jak i dla klienta. Ubezpieczyciel nie musi likwidować drobnych szkód (w starszych autach właściciele często wolą robić to na własną rękę). Dzięki temu klient nie traci wypracowanych zniżek. 

Warto przyjrzeć się ubezpieczeniom AC przez pryzmat własnych potrzeb. Jeśli najbardziej stresuje Cię parkowanie na ogólnodostępnym parkingu i uszkodzenia mogące z tego wynikać, a nie boisz się kradzieży, to możesz zrezygnować z tego typu ochrony. Wtedy obniżysz koszt polisy. 

Dodatkowy trik na obniżenie kosztu polisy AC 

Wiele osób nie wie, że można obniżyć składkę w momencie zgodzenia się na partycypację w kosztach likwidacji szkody. W umowie ubezpieczenia zawiera się tzw. udział własny, który dopłaca właściciel auta. Wówczas w razie szkody odszkodowanie zostanie pomniejszone o określoną kwotę. 


O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Komentarze