Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenia żaglówek i innych małych jednostek pływających

Ubezpieczenia żaglówek i innych małych jednostek pływających

Data publikacji: 2011-06-30
Wiatr we włosach, słońce na twarzy i powiewające żagle - to rzeczy, które przychodzą nam na myśl kiedy słyszymy hasło „żaglówka”. Jednak jeśli jesteśmy amatorami przemierzania akwenów wodnych w taki sposób powinniśmy pomyśleć również o odpowiednim ubezpieczeniu.

W obecnych czasach posiadacze żaglówek i innych jednostek pływających, podobnie jak właściciele samochodów mogą kompleksowo ubezpieczyć swoje małe statki. Z uwagi na stosunkowo niedużą ilość takich pojazdów, ubezpieczenia są często dopasowywane do klientów indywidualnie. Towarzystwa chętnie oferują nam ochronę w różnych przypadkach użytkowania, czy transportu żaglówki. Takie ubezpieczenie, poza osobami prywatnymi jest szczególnie ważne dla firm zajmujących się wypożyczaniem tego rodzaju sprzętu.

Ubezpieczenia żaglówki

Co możemy ubezpieczyć?

Ubezpieczyć możemy, poza żaglówkami, również inne jednostki pływające – kajaki, łodzie, deski surfingowe i windsurfingowe, motorówki i skutery wodne. Asekurować możemy też jachty, ale są one objęte odrębną kategorią ubezpieczenia.

Rodzaje ubezpieczenia

Najpopularniejszymi rodzajami ubezpieczenia dla małych jednostek pływających są OC, NNW oraz casco.

  • Ubezpieczenie OC, podobnie jak w wersji dla pojazdów lądowych, zapewni nam ochronę i odpowiedzialność finansową towarzystwa w przypadkach, kiedy podczas wojaży naszą łodzią, czy żaglówką spowodujemy nieumyślnie jakieś straty materialne lub uszczerbek na czyimś zdrowiu. Każdy żeglarz wie, że na wodzie o takie wypadki nietrudno, jest to zatem bardzo istotne ubezpieczenie.
  • NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest również podobne do tego znanego wszystkim właścicielom samochodów. Jest to polisa, która zadziała w przypadkach trwałego uszkodzenia zdrowia naszego i osób na naszym statku podczas użytkowania jednostki pływającej. Orzeczony przez komisję lekarską po zakończeniu leczenia procent trwałego uszczerbku na zdrowiu będzie procentem od sumy ubezpieczenia jaki zostanie nam wypłacony.
  • Kolejnym wartym rozważenia ubezpieczeniem jest casco. Zapewni nam ono ochronę jeśli na skutek eksploatacji lub transportu lądowego uszkodzimy swoją własność. Jeśli wykupimy odpowiednie pakiety, otrzymamy także odszkodowania w momencie, gdy nasza jednostka zostanie uszkodzona, czy zdewastowana podczas pobytu w porcie. Pod warunkiem oczywiście, że była prawidłowo zabezpieczona.

Pamiętajmy jednak, że jak zawsze przy tego rodzaju ubezpieczeniach obowiązują pewne warunki. Ubezpieczyciel na przykład nie wypłaci nam odszkodowania, jeśli zniszczenia powstały kiedy byliśmy pod wpływem alkoholu, czy środków odurzających, albo kiedy jednostka była pozostawiona bez nadzoru. Zawsze sprawdzamy w umowie, jakie są wymogi wypłacenia zadośćuczynienia i w jakich przypadkach towarzystwo może odmówić jego wypłacenia.

Zakres i termin ubezpieczenia

Ubezpieczenie naszej żaglówki może obejmować w zależności od oferty wyłącznie akweny krajowe, albo też międzynarodowe. Dobrze jest też, aby ubezpieczenie casco obejmowało także sytuacje kiedy nasz sprzęt jest transportowany lądem, wtedy także może ulec przecież uszkodzeniu.

Ubezpieczenia jednostek pływających najczęściej zawierane są na okres 12 miesięcy, ale niektórzy ubezpieczyciele oferują sezonowe ubezpieczenia, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które pływają okresowo, np. podczas wakacji. Możliwe są też ubezpieczenia sprzętu na konkretne okazje, takie jak regaty.

O czym pamiętać?

Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z warunkami umowy. W nich określone są wszystkie przypadki dotyczące naszego ubezpieczenia, kiedy należy nam się odszkodowanie, a w jakich sytuacjach ubezpieczyciel odmówi jego wypłacenia. Zwróćmy szczególną uwagę na jego zakres terenowy i czas obowiązywania ochrony. To najważniejsze informacje, które pozwolą nam uniknąć niemiłych niespodzianek w przyszłości.

Czy warto?

Czy warto jest zatem wydać nasze pieniądze na ubezpieczenie jednostki pływającej? Tak, ponieważ na wodzie i podczas transportu o niebezpiecznie sytuacje i uszkodzenia sprzętu nietrudno, a koszty takiego ubezpieczenia nie są zbyt wygórowane. Szczególnie, że umowę ubezpieczeniową możemy zawrzeć na okresy krótsze niż rok, a wtedy ich cena znacznie się obniża. Właściciele firm wynajmujących tego rodzaju jednostki nie mogą mieć żadnych wątpliwości co do potrzeby ubezpieczenia, a i osoby prywatne, pływające wyłącznie rekreacyjnie powinny się mocno zastanowić nad asekuracją.

Komentarze