Strona główna  |  Wiadomości  |  Tanie AC - ile można zaoszczędzić na składce?

Tanie AC - ile można zaoszczędzić na składce?

Data publikacji: 2020-06-22
W obecnym czasie kryzysu finansowego wiele osób szuka sposobu na obniżenie kosztów związanych z ubezpieczeniem autocasco. Sprawdzamy, jak bardzo cena AC może spaść dzięki ograniczeniu ochrony.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl już na początku epidemii koronawirusa i kryzysu z nią związanego spodziewali się, że spadnie sprzedaż ubezpieczeń nieobowiązkowych, takich jak AC. Pierwsze sygnały z polskiego rynku potwierdzają te przewidywania. Można przypuszczać, że w 2020 r. oraz 2021 r. wiele osób zupełnie zrezygnuje z dobrowolnego ubezpieczenia AC lub ograniczy jego cenę w ramach odnowienia ochrony.

Ubea.pl postanowiła sprawdzić, jakie efekty może zapewnić oszczędzanie na ubezpieczeniu autocasco (kupowanym razem z polisą OC). Wyniki takiej analizy wskazują, że istnieje możliwość znaczącego obniżenia składki AC. Niestety, może być z tym związane kłopotliwe ograniczenie zakresu ochrony.

Spis treści:

 1. Jakie są sposoby na obniżenie ceny AC?
 2. O ile można obniżyć składkę OC + AC?
 3. Najpierw warto porównać oferty ubezpieczenia AC

Porównywarka ubezpieczeń Ubea: Jakie są sposoby na obniżenie ceny AC?

Samochody z ubezpieczeniem AC Osoby zastanawiające się nad zakupem tańszego ubezpieczenia autocasco powinny wiedzieć, że w praktyce istnieje kilka sposobów obniżenia kosztu AC. Mowa o zastosowaniu następujących rozwiązań:

 • wybór kosztorysowego wariantu naprawy zamiast serwisowego,
 • zgoda na naprawę samochodu nieoryginalnymi częściami,
 • zwiększenie udziału własnego kierowcy w każdej szkodzie lub franszyzy redukcyjnej,
 • zgoda na wliczanie amortyzacji (zużycia) części podczas wyceny kosztów naprawy.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że powyższe rozwiązania nie są dostępne we wszystkich możliwych kombinacjach.

Przykładowo wybór wariantu serwisowego naprawy wyklucza możliwość zastosowania nieoryginalnych części oraz amortyzacji komponentów - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

O ile można obniżyć składkę OC + AC?

Eksperci porównywarki Ubea.pl w ramach odpowiedzi na tytułowe pytanie postanowili uwzględnić w analizie aż pięć różnych wariantów pakietów OC + AC. Przedstawiają się one następująco:

 • Wariant analizy numer 1 - naprawa w wariancie serwisowym, udział własny na minimalnym poziomie, wycena bez amortyzacji części, naprawa tylko częściami oryginalnymi (taki wariant AC zapewnia pełną ochronę samochodu)
 • Wariant analizy numer 2 - naprawa w wariancie serwisowym, udział własny na maksymalnym poziomie, wycena bez amortyzacji części, naprawa tylko częściami oryginalnymi
 • Wariant analizy numer 3 - naprawa w wariancie kosztorysowym, udział własny na minimalnym poziomie, wycena bez amortyzacji części, naprawa częściami nieoryginalnymi
 • Wariant analizy numer 4 - naprawa w wariancie kosztorysowym, udział własny na maksymalnym poziomie, wycena bez amortyzacji części, naprawa częściami nieoryginalnymi
 • Wariant analizy numer 5 - naprawa w wariancie kosztorysowym, udział własny na maksymalnym poziomie, wycena z amortyzacją części, naprawa częściami nieoryginalnymi (taki wariant AC zapewnia minimalną ochronę auta)

Poniższa tabela prezentuje koszt ubezpieczenia OC + AC dla poszczególnych wariantów analizy. Taki pakietowy zakup OC i AC często oznacza pewną oszczędność dla kierowcy.

Wykonane kalkulacje wskazują, że różnica pomiędzy ceną OC + AC w „najtańszym” (piątym) oraz „najdroższym” (pierwszym) wariancie może wynosić nawet 30% - 40%.

Ubezpieczenia AC proponowane są w różnorodnych wariantach. Dzięki temu właściciele samochodów mogą znaleźć taki wariant, który będzie im pasował zarówno pod względem ochrony, jak i składki - zauważa Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

Najpierw warto porównać oferty ubezpieczenia AC

Spore zróżnicowanie cenowe polis autocasco sugeruje, że kierowca w pierwszej kolejności powinien się skupić na porównaniu propozycji ubezpieczycieli dotyczących szerszego zakresu ochrony AC. Jeżeli wybór najtańszej oferty AC o mniej „okrojonych” parametrach nie skutkuje wystarczającymi oszczędnościami, to trzeba będzie zgodzić się na kłopotliwe kompromisy (np. wyższy udział własny).

Najpierw warto jednak zastanowić się, czy obniżka rocznej składki nie zemści się zbyt mocno po szkodzie (nawet niewielkiej) - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ubezpieczenia OC + AC: przykładowy spadek składki związany z ograniczeniem ochrony (dane na czerwiec 2020 r.)

Obok łącznej składki za pakiet OC+AC w danym wariancie podano dodatkowo franszyzę redukcyjną w autocasco.

Nazwa ubezpieczyciela ↓ Wariant 1 Wariant 2 Wariant 3 Wariant 4 Wariant 5

Link4

1431 zł
(0 zł)

1070 zł
(1500 zł)

1183 zł
(0 zł)

938 zł
(1500 zł)

902 zł
(1500 zł)

Aviva

3190 zł
(500 zł)

3190 zł
(500 zł)

-----

-----

-----

Proama

3992 zł
(0 zł)

-----

3992 zł
(0 zł)

-----

-----

Generali

4238 zł
(0 zł)

-----

4238 zł
(0 zł)

-----

-----

Wiener

6841 zł
(0 zł)

6042 zł
(2000 zł)

-----

-----

4705 zł
(2000 zł)

UNIQA

7739 zł z NNW
(0 zł)

6653 zł z NNW
(2000 zł)

6925 zł z NNW
(0 zł)

6002 zł z NNW
(2000 zł)
-----

Założenia: klient ubezpieczyciela posiada Forda Focusa z 2018 r., który jest parkowany w garażu wspólnym (Warszawa, 04 - 301) i używany regularnie do celów prywatnych w Polsce (za granicą krócej niż 1 miesiąc w roku). Przebieg Forda to 15 000 km (spodziewany roczny przebieg: 7 500 km). Auto pochodzi z polskiego salonu Forda i jest wyposażone w fabryczny immobilizer, GPS oraz autoalarm. Pojazd nie ma żadnych uszkodzeń i nie jest tuningowany. Ford został zarejestrowany w czerwcu 2018 roku, a aktualny właściciel posiada go od nowości. Użytkownikiem samochodu jest trzydziestopięciolatek (informatyk), który wraz z żoną wychowuje dwoje dzieci (3 lata, 5 lat). Kierowca uzyskał prawo jazdy w kwietniu 2003 r. Ubezpieczający jest jedynym użytkownikiem pojazdu. Posiadacz auta przez minione trzy lata ubezpieczał się w AXA. Zniżka dotycząca wygasającej umowy OC to 40%. Ostatnia szkoda z OC miała miejsce 5 lat temu. Właściciel Forda posiada AC dopiero od 2 lat (bez żadnych szkód). Polisa OC + AC będzie obowiązywać od 30 czerwca 2020 r. Ubezpieczenie (bez dodatkowego NNW) zostanie zakupione przez Internet (na Ubea.pl). Klient akceptuje domyślne pakiety ochrony, które proponują mu ubezpieczyciele.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych porównywarki Ubea.pl z 20 czerwca 2020 r.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-06-17

Rzeczoznawca samochodowy - kim jest i jak może nam pomóc?

Rzeczoznawca samochodowy to ekspert, który może wspierać kierowcę w sporze z ubezpieczycielem. Nasz artykuł wyjaśnia, kim dokładnie jest taki fachowiec.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-02-07

Tanie OC, AC, NNW - ranking styczeń 2020 r.

Bieżący rok rozpoczął się od obniżek średniego kosztu polis OC. Sprawdzamy, które firmy w takich warunkach sprzedawały najtańsze ubezpieczenia OC, AC oraz NNW.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-12-06

Ranking OC, AC, NNW - listopad 2019 r.

Pod koniec roku miały miejsce ciekawe zmiany na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Sprawdzamy zatem, kto w listopadzie najtaniej sprzedawał OC, AC i NNW.

Czytaj więcej
Komentarze