Strona główna  |  Wiadomości  |  Przedmioty ubezpieczeń majątkowych

Przedmioty ubezpieczeń majątkowych

Przedmioty ubezpieczeń majątkowych

Data aktualizacji: 2021-09-13
Ubezpieczenia majątkowe to zaraz po ubezpieczeniach komunikacyjnych jedne z najczęściej wybieranych polis w Polsce. Najczęściej ubezpieczamy mieszkania lub domy, ale zakres tego typu zabezpieczeń majątkowych jest znacznie szerszy.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania nie jest wymysłem ostatnich dekad, ponieważ na ziemiach polskich już w XVI wieku ludzie organizowali się w tak zwane porządki ogniowe, by zabezpieczać się w razie wybuchu pożaru. Z czasem zorganizowana pomoc sąsiedzka zaczynała się formalizować i już na przełomie XVIII i XIX wieku powstały pierwsze zakłady ubezpieczeniowe, które można uznać za protoplastów dzisiejszych towarzystw ubezpieczeniowych.

Spis treści:

  1. Rynek ubezpieczeń się rozwija
  2. Co dzisiaj ubezpieczają Polacy?

Rynek ubezpieczeń się rozwija

Aktualnie w Polsce działa kilkaset towarzystw ubezpieczeniowych (większość to zagraniczne firmy, które notyfikowały swoją działalność w naszym kraju na podstawie swobody świadczenia usług), a rynek stale się rozwija.

Ubezpieczenie domu Silna konkurencja wymaga, by towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzały nowe, atrakcyjne produkty ubezpieczeniowe, które zainteresują klienta. Znana jest również praktyka wojny cenowej, co na naszym rynku sprowadziło się do zaniżania stawek za OC przez towarzystwa działające w kanale direct.

Niemniej jednak mnogość ubezpieczycieli pozwala klientowi dobrać ofertę idealnie dopasowaną do jego potrzeb. Wystarczy tylko się dobrze rozeznać w rynku, w czym z pewnością pomagają kalkulatory ubezpieczeń online i porównywarki polis.

Co dzisiaj ubezpieczają Polacy?

Nasi przodkowie organizowali się w towarzystwa ogniowe, by chronić się przed niebezpiecznym żywiołem. Dzisiaj gromadzimy środki za pośrednictwem towarzystw ubezpieczeniowych, by zminimalizować straty od nieszczęśliwych wypadków, w tym również tych spowodowanych przez pożar.

Zasada jest prosta: dobieramy polisę, która nie obciąży naszego portfela w perspektywie comiesięcznego budżetu, ale zyskujemy zabezpieczenie, dzięki czemu przydarzające się nam zdarzenia losowe nie doprowadzą nas do ruiny finansowej.

Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe dają nam szerokie pole do popisy podczas wyboru przedmiotu ubezpieczenia oraz jego zakresu. Możemy ubezpieczyć samochód, wykupując obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz dodatkowy pakiet AC, lub też zabezpieczyć się i swoją rodzinę na wypadek poważnej choroby, kalectwa, a nawet śmierci.

Niemniej jednak to ubezpieczenia majątkowe są jednymi z najczęściej wybieranych polis w Polsce. Tylko ubezpieczenia komunikacyjne wyprzedają je pod względem popularności, ale z pewnością jest to wynik obowiązkowego statusu polisy OC. W przypadku ubezpieczeń majątkowych posiadacz majątku ma wolną wolę w kwestii tego co i w jakim zakresie ubezpieczy. Istnieje bowiem wiele przesłanek podejmowania decyzji o ubezpieczeniu majątkowym lub osobowym.

W ramach ubezpieczeń majątkowych najczęściej decydujemy się zabezpieczyć:

  • dom
  • mieszkanie
  • domki letniskowe i działkowe
  • budowę
  • biżuterię i dzieła sztuki
  • ważne ruchomości domowe
  • dzieła sztuki

Podczas poszukiwań idealnej polisy nie warto sugerować się tylko i wyłącznie ceną. Najlepiej wybrać taka ofertę, w której zakres ochrony będzie jak największy względem ceny.

Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2022-06-21

Ubezpieczenie fotowoltaiki - właściciele domów mają wybór?

Ubezpieczenie fotowoltaiki staje się coraz bardziej popularne. Wyjaśniamy, jak ubezpieczyć fotowoltaikę mogą właściciele domów jednorodzinnych.

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-09-28

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym dla całej rodziny

Dobrowolne ubezpieczenia OC stają się coraz popularniejsze. Tłumaczymy, czy warto kupić jedną z takich polis dla całej rodziny.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2018-11-16

Polacy kupują głównie ubezpieczenie OC i AC

W Polsce ubezpieczyciele wciąż mocno opierają się na polisach komunikacyjnych. To nie jedyna różnica między rynkiem ubezpieczeń z Polski i Europy Zachodniej.

Czytaj więcej
Komentarze