Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta

Porównanie ubezpieczeń się opłaca!

Ostatnia aktualizacja: 2013-11-09

W ciągu ostatniego roku trzy czwarte polskich kierowców przedłużyło umowy ubezpieczenia OC lub AC w dotychczasowym towarzystwie. Ci, którzy zdecydowali się na porównanie ubezpieczeń w innych firmach i zmianę ubezpieczyciela, znaleźli lepsze oferty.

Większość polskich kierowców szukających lepszej polisy, przyznało, że dzięki porównaniu ubezpieczeń w innych towarzystwach znaleźli korzystniejszą ofertę - przede wszystkim tańszą, ale często także o szerszym zakresie ochrony. Wyniki badania "Barometru ubezpieczeniowego Link4" zorganizowanego przez towarzystwo ubezpieczeń Link4 oraz Polską Izbę Motoryzacji potwierdzają, że warto sprawdzać propozycje ubezpieczeń w różnych firmach.

Porównanie W ciągu ostatniego roku zaledwie 14% posiadaczy ubezpieczeń OC lub AC zmieniło firmę ubezpieczeniową. 73% kierowców przyznało, że nawet nie szukało nowego towarzystwa ubezpieczeń lub myślało o zmianie, ale nie podjęło żadnych działań w tym kierunku.

W jaki sposób ankietowani tłumaczyli swoje decyzje? Wśród tych, którzy dokonali zmiany, większość (85%) przyznała, że powodem było znalezienie tańszego ubezpieczenia z tym samym zakresem ochrony. Kierowcy natomiast najczęściej decydowali się na pozostanie w dotychczasowym towarzystwie, ze względu na "przyzwyczajenie do swojego ubezpieczyciela" (58% ankietowanych).

Ponad połowę kierowców (52%), którzy podjęli decyzję o zmianie firmy ubezpieczeniowej, stanowili mieszkańcy wsi, zaś zaledwie co piąty zamieszkiwał miasto powyżej 200 tys. mieszkańców.

"Relatywnie niższa skłonność do zmiany ubezpieczenia wśród kierowców w aglomeracjach spowodowana jest szybszym tempem życia, co w chwili wygasania polisy przekłada się na podejmowanie najprostszej decyzji – tej o zakupie polisy w dotychczasowym towarzystwie" – ocenia Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji.

Postępowanie kierowców w momencie wygasania poprzedniej polisy OC lub AC

Z badania wynika, że zanim przedłużymy polisę w dotychczasowym towarzystwie, warto porównać ubezpieczenia w innych firmach. Większość ankietowanych, którzy znaleźli lub szukali nowego ubezpieczyciela, przyznało, że czas poświęcony na poszukiwania lepszej oferty nie poszedł na marne. 79% wymienianych powodów dotyczyło tańszej polisy, 31% respondentów podawało, że można znaleźć ubezpieczenie w podobnej cenie, lecz z szerszym zakresem ochrony, a 15% - że można się w ten sposób upewnić, że polisa posiadana w danej chwili jest najlepsza na rynku.

Skłonność polskich kierowców do porównywania ubezpieczeń w stosunku do mieszkańców Wielkiej Brytanii jest bardzo mała. W Polsce ok. 20% kierowców deklaruje, że dokonuje przeglądu ofert, podczas gdy na Wyspach Brytyjskich odsetek ten wynosi ponad 50% (wynika z badań międzynarodowej grupy ubezpieczeniowej RSA).

"Wynika to przede wszystkim z o wiele większej niż w Polsce świadomości korzyści wynikających z posiadania ubezpieczenia oraz skłonności do kupowania polis przez telefon czy Internet, gdzie sprawdzanie cen i warunków polisy jest łatwe" – uważa Marcin Niewiadomski, członek zarządu Link4, towarzystwa będącego częścią grupy RSA.

Korzyści z porównywania ubezpieczeń

Badanie "Barometr Link4" zostało zrealizowane metodą face-to-face, w połowie października 2011 roku, przez instytut badawczy IPSOS, na reprezentatywnej próbie 1010 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

Ubea.pl również zachęca wszystkich kierowców do porównywania ubezpieczeń i kupowania korzystniejszych polis komunikacyjnych. Zapraszamy do naszego kalkulatora OC AC, który umożliwia sprawdzenie składek i zakresów ochrony ubezpieczeń OC i AC aż 16 towarzystw ubezpieczeniowych w niecałe 15 minut.

Źródło: Biuro Prasowe Link4

Tagi:

Komentarze