Strona główna  |  Wiadomości  |  Porównanie ubezpieczeń się opłaca!

Porównanie ubezpieczeń się opłaca!

Data aktualizacji: 2013-11-09
W ciągu ostatniego roku trzy czwarte polskich kierowców przedłużyło umowy ubezpieczenia OC lub AC w dotychczasowym towarzystwie. Ci, którzy zdecydowali się na porównanie ubezpieczeń w innych firmach i zmianę ubezpieczyciela, znaleźli lepsze oferty.

Większość polskich kierowców szukających lepszej polisy, przyznało, że dzięki porównaniu ubezpieczeń w innych towarzystwach znaleźli korzystniejszą ofertę - przede wszystkim tańszą, ale często także o szerszym zakresie ochrony. Wyniki badania "Barometru ubezpieczeniowego Link4" zorganizowanego przez towarzystwo ubezpieczeń Link4 oraz Polską Izbę Motoryzacji potwierdzają, że warto sprawdzać propozycje ubezpieczeń w różnych firmach.

Porównanie W ciągu ostatniego roku zaledwie 14% posiadaczy ubezpieczeń OC lub AC zmieniło firmę ubezpieczeniową. 73% kierowców przyznało, że nawet nie szukało nowego towarzystwa ubezpieczeń lub myślało o zmianie, ale nie podjęło żadnych działań w tym kierunku.

W jaki sposób ankietowani tłumaczyli swoje decyzje? Wśród tych, którzy dokonali zmiany, większość (85%) przyznała, że powodem było znalezienie tańszego ubezpieczenia z tym samym zakresem ochrony. Kierowcy natomiast najczęściej decydowali się na pozostanie w dotychczasowym towarzystwie, ze względu na "przyzwyczajenie do swojego ubezpieczyciela" (58% ankietowanych).

Ponad połowę kierowców (52%), którzy podjęli decyzję o zmianie firmy ubezpieczeniowej, stanowili mieszkańcy wsi, zaś zaledwie co piąty zamieszkiwał miasto powyżej 200 tys. mieszkańców.

"Relatywnie niższa skłonność do zmiany ubezpieczenia wśród kierowców w aglomeracjach spowodowana jest szybszym tempem życia, co w chwili wygasania polisy przekłada się na podejmowanie najprostszej decyzji – tej o zakupie polisy w dotychczasowym towarzystwie" – ocenia Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji.

Postępowanie kierowców w momencie wygasania poprzedniej polisy OC lub AC

Z badania wynika, że zanim przedłużymy polisę w dotychczasowym towarzystwie, warto porównać ubezpieczenia w innych firmach. Większość ankietowanych, którzy znaleźli lub szukali nowego ubezpieczyciela, przyznało, że czas poświęcony na poszukiwania lepszej oferty nie poszedł na marne. 79% wymienianych powodów dotyczyło tańszej polisy, 31% respondentów podawało, że można znaleźć ubezpieczenie w podobnej cenie, lecz z szerszym zakresem ochrony, a 15% - że można się w ten sposób upewnić, że polisa posiadana w danej chwili jest najlepsza na rynku.

Skłonność polskich kierowców do porównywania ubezpieczeń w stosunku do mieszkańców Wielkiej Brytanii jest bardzo mała. W Polsce ok. 20% kierowców deklaruje, że dokonuje przeglądu ofert, podczas gdy na Wyspach Brytyjskich odsetek ten wynosi ponad 50% (wynika z badań międzynarodowej grupy ubezpieczeniowej RSA).

"Wynika to przede wszystkim z o wiele większej niż w Polsce świadomości korzyści wynikających z posiadania ubezpieczenia oraz skłonności do kupowania polis przez telefon czy Internet, gdzie sprawdzanie cen i warunków polisy jest łatwe" – uważa Marcin Niewiadomski, członek zarządu Link4, towarzystwa będącego częścią grupy RSA.

Korzyści z porównywania ubezpieczeń

Badanie "Barometr Link4" zostało zrealizowane metodą face-to-face, w połowie października 2011 roku, przez instytut badawczy IPSOS, na reprezentatywnej próbie 1010 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

Ubea.pl również zachęca wszystkich kierowców do porównywania ubezpieczeń i kupowania korzystniejszych polis komunikacyjnych. Zapraszamy do naszego kalkulatora OC AC, który umożliwia sprawdzenie składek i zakresów ochrony ubezpieczeń OC i AC aż 16 towarzystw ubezpieczeniowych w niecałe 15 minut.

Źródło: Biuro Prasowe Link4

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2015-04-07

Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych - marzec 2015

Analitycy porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl po raz kolejny sprawdzili, które polisy OC dla kierowców są „najtańsze”. Marcowy ranking Ubea.pl, podobnie jak dwa poprzednie zestawienia opiera...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2015-03-02

Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych - luty 2015

W styczniowym rankingu porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl pierwsze miejsce zajęła firma Link4. Miesiąc później eksperci Ubea.pl znów sprawdzili wyniki 150 000 pojedynczych kalkulacji.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2015-02-02

Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych - styczeń 2015

Co miesiąc ponad 150 000 użytkowników porównywarki Ubea sprawdza składki ubezpieczeń OC dla kierowców. Wyniki tych wszystkich kalkulacji posłużyły do stworzenia największego i najbardziej wiarygodnego...

Czytaj więcej
Komentarze