Strona główna  |  Wiadomości  |  Polskie drogi nadal najbardziej niebezpieczne w regionie?

Polskie drogi nadal najbardziej niebezpieczne w regionie?

Data publikacji: 2021-10-29
Miniony rok przyniósł ogólną poprawę bezpieczeństwa na rodzimych drogach. Nie oznacza to jednak, że wynik Polski prezentował się lepiej na tle krajów UE.

Temat poprawy bezpieczeństwa drogowego w minionym roku był już wielokrotnie analizowany. Ubiegłorocznych i tegorocznych statystyk, na które wpływ miały lockdowny, nie należy jednak traktować bezkrytycznie. Nieco szersza, europejska analiza pokazuje bowiem, że nie tylko w Polsce spadła liczba ofiar wypadków drogowych w przeliczeniu na 1 milion mieszkańców.

Eksperci Ubea.pl postanowili przyjrzeć się wstępnym ubiegłorocznym danym, które dotyczą śmiertelności na europejskich drogach. Inne ciekawe statystyki tłumaczą, dlaczego rząd niedawno zapowiedział zdecydowane działania polegające chociażby na radykalnej podwyżce mandatów i powiązaniu składki OC z punktami karnymi.

Spis treści:

  1. Podczas pandemii drogi w UE były bezpieczniejsze
  2. Mała Słowenia może być drogowym przykładem
  3. Śmiertelność drogowa na milion mieszkańców w Europie - wstępne dane z 2020 r.
  4. Tempo poprawy bezpieczeństwa na drogach jest zbyt wolne

Podczas pandemii drogi w UE były bezpieczniejsze

Kierowca na drodze W kontekście statystyk dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego problemem jest to, że ukazują się one z dość dużym opóźnieniem. Warto wspomnieć, że wstępne europejskie dane, które eksperci Ubea.pl zaprezentowali w poniższej tabeli pochodzą z rocznego raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Te statystyki wskazują, że w 2020 r. pod względem liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych na 1 mln osób Polska zajmowała dwudzieste siódme miejsce na trzydzieści analizowanych państw.

Gorszy wynik odnotowano tylko w przypadku innych, typowych outsiderów, czyli Łotwy, Rumunii oraz Bułgarii - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Pozycji Polski w rankingu śmiertelności drogowej nie poprawił fakt, że liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych na 1 mln osób w 2020 r. zmniejszyła się o 15%. Okazuje się, że nie był to wynik szczególnie imponujący w skali całego kontynentu. Średnia zmiana dla całej Unii Europejskiej wyniosła bowiem (-17%) i przełożyła się na 4000 mniej drogowych śmierci.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w kilku porównywanych krajach Starego Kontynentu drogowa śmiertelność wyraźnie wzrosła. Mowa o Estonii, Szwajcarii, Islandii, Łotwie, Luksemburgu oraz Irlandii - wylicza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Mała Słowenia może być drogowym przykładem

O bardzo dużym zróżnicowaniu bezpieczeństwa drogowego w skali kontynentu świadczy fakt, że przez cały miniony rok na 1 mln mieszkańców Norwegii i Szwecji przypadało tylko 18 ofiar wypadków drogowych. W przypadku Polski analogiczny wynik wynosił aż 65. Dużo lepsze wartości porównywanego wskaźnika odnotowano między innymi dla Czech (48), Słowacji (45) oraz Węgier (46).

Na uwagę zasługuje także wynik Słowenii, która osiągnęła już stosunkowo niski poziom analizowanego wskaźnika - typowy chociażby dla Francji, Włoch oraz Austrii. Wśród nowych państw członkowskich UE lepiej prezentuje się tylko malutka Malta - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, jak otrzymać wysokie odszkodowanie z OC

Śmiertelność drogowa na milion mieszkańców w Europie - wstępne dane z 2020 r.


Nazwa kraju Śmiertelne ofiary wypadków na 1 mln mieszkańców Nazwa kraju Śmiertelne ofiary wypadków na 1 mln mieszkańców
Norwegia 18 Luksemburg 42
Szwecja 18 Belgia 44
Malta 21 Estonia 45
Islandia 22 Słowacja 45
Szwajcaria 26 Węgry 46
Dania 27 Czechy 48
Hiszpania 29 Portugalia 52
Irlandia 30 Cypr 54
Holandia 31 Grecja 54
Niemcy 33 Chorwacja 58
Austria 38 Litwa 63
Słowenia 38 Polska 65
Francja 39 Bułgaria 67
Finlandia 40 Łotwa 74
Włochy 40 Rumunia 85

Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie danych KRBRD / KE

Tempo poprawy bezpieczeństwa na drogach jest zbyt wolne

Obiektywna analiza sytuacji wymaga potwierdzenia, że przez poprzednie dwie dekady Polska poczyniła duże postępy w zakresie zmniejszania drogowej śmiertelności. Informacje zaprezentowane na mapie zamieszczonej obok wskazują, że w latach 2001 - 2019 roczna liczba osób ginących na polskich drogach zmniejszyła się o 47%.

Wypadki drogowe - mapa Analogiczny spadek śmiertelności drogowej obliczony dla okresu 2010 r. - 2019 r. wyniósł 26% - podaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jak postąpić po kolizji drogowej

Satysfakcję z widocznego postępu nieco psuje fakt, że szybka poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego ma miejsce nie tylko na terenie Polski. Wręcz przeciwnie, wiele krajów Starego Kontynentu przez ostatnie dwadzieścia lat poczyniło większe postępy niż Polska. Przykład może stanowić wspomniana wcześniej Słowenia, gdzie liczba śmiertelnych ofiar wypadków na drodze spadła aż o 63% w latach 2001 - 2019.

Wyniki lepsze od polskich odnotowano również na terenie takich krajów jak na przykład Słowacja (-57%), Belgia (-57%), Austria (-57%), Portugalia (-59%), Francja (-60%), Norwegia (-61%), Szwecja (-62%), Grecja (-63%), Szwajcaria (-66%), Hiszpania (-68%), Luksemburg (-69%), Estonia (-74%), Islandia (-75%) oraz Łotwa (-76%) - wymienia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wyniki dotyczące 2020 r. potwierdzają, że pomimo stosunkowo szybkiej poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego Polsce trudno jest opuścić grupę unijnych outsiderów.

To prawdopodobnie jeden z powodów, które sprawiły, że rząd zapowiedział bardziej zdecydowane działania idące w kierunku poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-05-31

Polska coraz wyżej w drogowym rankingu UE

Bezpieczny rok 2022 pozwolił Polsce awansować w rankingu bezpieczeństwa drogowego. Sprawdzamy, jak obecnie wygląda pozycja naszego kraju w UE.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-04-30

Tak bezpiecznego kwartału na drogach jeszcze nie było

Okazuje się, że I kw. 2023 r. przyniósł dalszy spadek liczby wypadków drogowych. Analizujemy to ciekawe zjawisko, którego skala mogła zaskoczyć.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-03-31

Średnia szkoda z OC: znów padł rekord

Już wcześniej można było sądzić, że mocno wzrosła średnia wartość szkody z OC. Analizujemy skalę tego wzrostu w 2022 roku i przedstawiamy pewne prognozy.

Czytaj więcej
Komentarze