Plany wakacyjne Polaków
Według badań przeprowadzonych przez Nielsen Polska na zlecenie Mondial Assistance wynika, że blisko 50% Polaków deklaruje spędzenie urlopu w okresie wakacyjnym. To o blisko 5 punktów procentowych mniej niż w poprzednim roku. Z badań dowiadujemy się jeszcze, że:
- w kraju spędzi urlop o 5 punktów procentowych więcej Polaków niż rok wcześniej i jest to aktualnie 68% wszystkich ankietowanych
- około 5 milionów Polaków planuje wakacyjny wyjazd za granicę
- 18% osób planujących wakacyjny urlop spędzi ten czas bez osób towarzyszących
- 76% badanych zamierza zorganizować wakacyjny wyjazd na własną rękę
Na wakacje wyjadą w tym roku głównie mieszkańcy miastach (wykształcenie wyższe lub średnie) z grupy wiekowej 30-39 lat.
Ubezpieczenia turystyczne na czasie
Według tych samych badań 68% Polaków deklarujących zagraniczne wyjazdy wakacyjne zamierza ubezpieczyć się na tą okoliczność. To około 3,5 mln osób! Porównując dane z ubiegłego roku wynika, że wzrost zainteresowania ubezpieczeniami turystycznymi oscyluje w granicy 10 punktów procentowych.
To dobra wiadomość nie tylko dla branży, ale i dla samych Polaków, wyjeżdżających na wypoczynek. W razie problemów zdrowotnych zagraniczne leczenie nie zrujnuje naszego budżetu. Podobnie wybierający urlop w kraju - w większej liczbie niż w roku ubiegłym deklarują zakup ubezpieczenia.
W mojej ocenie świadczy to o wzroście świadomości ubezpieczeniowej, a podawane w mediach przykłady wysokich kosztów leczenia za granicą trafiają do wyobraźni i przekonują naszych rodaków. – opowiada Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.
Polacy przekonują się do ubezpieczeń turystycznych
Ubezpieczenie turystyczne to coraz częściej obowiązkowy wydatek, który wliczamy w koszt urlopu wakacyjnego. Badania zamówione przez mundial Assistance wydają się potwierdzać ten trend, ponieważ tylko 1% ankietowanych uważa wykup ubezpieczenia turystycznego za zbędny wydatek. To bardzo niewielki odsetek, tym bardziej, że rok wcześniej podobny pogląd deklarował co piaty Polak.
Wśród osób, które zadeklarowały, że z reguły nie ubezpieczają się na czas spędzony poza granicami kraju, większość z nich rezygnuje z ubezpieczenia ze względu na koszty polisy. To zaskakujące stwierdzenie, biorąc pod uwagę, że całkowity koszt takiej polisy to około 2% całkowitego wydatku na wakacje i średnio wynosi około 10 zł za każdy dzień urlopu.