Strona główna  |  Wiadomości  |  Pijany poszkodowany: czy dostanie odszkodowanie z OC?

Pijany poszkodowany: czy dostanie odszkodowanie z OC?

Data aktualizacji: 2021-09-24
Jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek, musi zwrócić ubezpieczycielowi wypłacone przez niego odszkodowanie dla ofiar zdarzenia. Sprawca, który w momencie stłuczki był nietrzeźwy, nie może też liczyć na otrzymanie pieniędzy z AC. Co jednak w sytuacji, kiedy to poszkodowany był pijany?

Ubezpieczenie OC jest pod wieloma względami wyjątkową polisą. Fakt, że poszkodowany w wypadku był nietrzeźwy, nie oznacza automatycznie, że nie otrzyma żadnych pieniędzy z polisy sprawcy. Odszkodowanie może jednak zostać pomniejszone. Jak bardzo?

Spis treści:

  1. Czy stan poszkodowanego przyczynił się do wypadku?
  2. Pijany kierowca poszkodowanym
  3. Pijany pieszy wtargnął na jezdnię

Czy stan poszkodowanego przyczynił się do wypadku?

Nietrzeźwy poszkodowany Jeżeli po zdarzeniu okazuje się, że poszkodowany był w chwili wypadku pijany, nie odbiera mu to automatycznie prawa do odszkodowania. Ubezpieczyciel ma jednak prawo pomniejszyć wypłacone świadczenie, jeśli uzna, że nietrzeźwość ofiary przyczyniła się bezpośrednio do wypadku lub zwiększyła rozmiar szkód.

Przyczynienie się poszkodowanego do zdarzenia ubezpieczyciel powinien wyrazić w procencie. O taki sam procent zostanie pomniejszone ostateczne odszkodowanie.

Dla przykładu jeśli szkoda zostanie wyceniona na 5000 zł, a ubezpieczyciel osądzi, że poszkodowany przyczynił się do wypadku w 20%, odszkodowanie wyniesie ostatecznie 4000 zł.

Oczywiście ubezpieczyciele zawsze będą się starali ocenić jak najwyżej przyczynienie się poszkodowanego do szkody. Pamiętajmy jednak, że ciężar udowodnienia danego stopnia związku między stanem nietrzeźwości a wypadkiem leży na towarzystwie ubezpieczeniowym. Dlatego jeśli uznamy, że odszkodowanie zostało pomniejszone za bardzo, nie wahajmy się złożyć odwołania, żądając uzasadnienia takich a nie innych wyliczeń.

Pijany kierowca poszkodowanym

Takie same zasady obowiązują niezależnie od tego, czy poszkodowanym w wypadku jest pasażer, pieszy czy inny kierowca. Może to zaskoczyć niektóre osoby. Przecież prowadzenie w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Czy osobie jadącej po alkoholu przysługują zatem jakiekolwiek pieniądze?

Oczywiście jazda po pijanemu powinna być surowo karana. Nie zmienia to jednak faktu, że kiedy inny kierowca wymusi pierwszeństwo, wyjeżdżając z podporządkowanej drogi, to osoba prowadząca w stanie nietrzeźwym ponosi jedynie małą część winy za ten wypadek.

Nietrzeźwy poszkodowany kierowca otrzyma zatem przynajmniej część odszkodowania. Jednocześnie jednak dostanie oczywiście karę określoną w przepisach Kodeksu Karnego za prowadzenie auta po pijanemu.

Zobacz, co dokładnie grozi za jazdę po pijanemu

Pijany pieszy wtargnął na jezdnię

Poszkodowany pijany pieszy, który np. wtargnął na jezdnię, także ma prawo otrzymać świadczenie od ubezpieczyciela. W takiej sytuacji stopień przyczynienia się ofiary do szkody może jednak zostać oceniony bardzo wysoko.

Dla przykładu w 2012 r. sąd potwierdził przyczynienie się przez poszkodowanego pieszego do szkody w 70% (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 18.10.2012 r.).

Ostateczny procent jest oczywiście ustalany indywidualnie dla każdego zdarzenia. Ubezpieczyciel powinien wziąć pod uwagę między innymi to, gdzie dokładnie pieszy wtargnął na jezdnię (czy jest to obwodnica, na której zakazano ruchu pieszych czy ulica w pobliżu szkoły) oraz zachowanie kierowcy w momencie zdarzenia (na przykład to z jaką prędkością się poruszał).

W przykładzie z 2012 ustalono tak wysoki procent przyczynienia się do szkody, ponieważ pieszy wtargnął na jezdnię w miejscu, w którym ciężko byłoby oczekiwać od kierowcy, że będzie spodziewał się takiego zdarzenia. Jednocześnie sprawca zrobił wszystko, co mógł, by uniknąć zderzenia z pijanym pieszym.

Poszkodowany, który w chwili wypadku był nietrzeźwy, jest nadal osobą, której przysługuje odszkodowanie z OC. Warto powalczyć o to, by zostało ono pomniejszone w jak najmniejszym stopniu.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-12-21

Współwina za wypadek wyklucza odszkodowanie z OC?

Współodpowiedzialność za wypadek drogowy zdarza się dość często. Sprawdzamy, jak w takiej sytuacji wyglądają perspektywy wypłaty odszkodowania z OC.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-06-03

Kolizja drogowa – co dalej? Jak otrzymać odszkodowanie?

Chwila nieuwagi i niestety, stało się – kolizja drogowa może przydarzyć się nawet dobremu kierowcy. A nawet jeśli jesteś przekonany, że Ciebie to nie dotyczy, zawsze możesz paść ofiarą nierozważnej...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-28

Wyłudzenie odszkodowania z OC i AC - jakie sposoby mają kierowcy?

Wyłudzenia odszkodowań z polis komunikacyjnych to plaga, która skutkuje wyższym poziomem składek. Wyjaśniamy, na czym polega mechanizm wyłudzeń.

Czytaj więcej
Komentarze