Strona główna  |  Wiadomości  |  Pierwszy lot samolotem krok po kroku

Pierwszy lot samolotem krok po kroku

Data publikacji: 2022-06-09
Pierwszy lot samolotem przed Tobą? Doskonale się składa! Mamy dla Ciebie poradnik, który krok po kroku pokaże Ci jak wygląda odprawa na lotnisku. Dzięki temu będziesz mniej się stresować i przekonasz się, że to wcale nie jest takie skomplikowane.

Pierwszy lot samolotem przed Tobą? Doskonale się składa! Mamy dla Ciebie poradnik, który krok po kroku pokaże Ci jak wygląda odprawa na lotnisku. Dzięki temu będziesz mniej się stresować i przekonasz się, że to wcale nie jest takie skomplikowane. 

Co to jest odprawa?

Odprawa jest to obowiązkowy etap, który musi przejść każdy pasażer przed lotem. Aby wejść na pokład samolotu sam bilet nie wystarczy, musisz mieć jeszcze kartę pokładową, a to właśnie w trakcie odprawy jest ona generowana. 

Jak się odprawić na lotnisku?

Możesz odprawić się na lotnisku lub online.

Na lotnisku odprawa odbywa się przy stanowisku biletowo-bagażowym lub przy automacie. Kartę pokładową zatem możesz otrzymać od pracownika lotniska lub wyda Ci ją maszyna. 

Natomiast odprawa online wiąże się wypełnieniem specjalnego formularza z niezbędnymi danymi. Wtedy system generuje kartę pokładową, którą musisz wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko. 

Do każdego pasażera przypisana jest jedna karta pokładowa. Dane wymagane podczas odprawy to: imię, nazwisko, seria i numer dowodu osobistego lub paszportu oraz data i kraj wydania tych dokumentów. Dane zawarte w karcie pokładowej muszą zgadzać się z danymi w dokumencie tożsamości, ponieważ pracownicy lotniska sprawdzają to w trakcie kontroli bezpieczeństwa. 

Dodatkowo w trakcie odprawy przydzielane jest miejsce na pokładzie samolotu. 

W trakcie odprawy przydzielane jest także miejsce, jakie pasażer może zając na pokładzie samolotu.

Jak się odprawić na lotnisku?

  1. Znajdź tablicę odlotów i wyszukaj swój lot. Obok niego znajdziesz przypisany numer stanowiska odprawy (check-in). 

  2. Przygotuj dokumenty potrzebne do odprawy: paszport lub dowód osobisty, wizę, wydrukowany bilet lotniczy. W tym stanowisku możesz nadać również bagaż. Maksymalną ilość kilogramów określa każda linia lotnicza. 

  3. Udaj się do stanowiska kontroli bezpieczeństwa. 

  4. Tutaj musisz położyć bagaż podręczny na taśmie. 

  5. Do specjalnych plastikowych pojemników należy włożyć następujące rzeczy (jeśli akurat masz je przy sobie): pasek do spodni, klucze, zegarek, dużą biżuterię, monety, sprzęt elektroniczny (czytnik, laptop, power bank, tablet, suszarkę). Ważne: Nie możesz zabrać ze sobą jedzenia ani napojów.

  6. Poczekaj na znak pracownika lotniska i przejdź przez skanującą bramkę. Wykrywa ona obecność metalu (dlatego należy zdjąć chociażby pasek). Pracownik lotniska może poprosić Cię o zdjęcie butów lub ponowne przejście przez bramkę, jeśli ta zapiszczy. W bagażu podręcznym Twoje kosmetyki nie mogą mieć więcej niż 100 ml. Dodatkowo powinny mieć przezroczyste opakowania i być zapakowane w foliową torebkę lub transparentną kosmetyczkę.

  7. Po kontroli zabierz swój bagaż i udaj się do swojej bramki na hali odlotów. 

Teraz masz chwilę czasu. Na hali odlotów możesz coś zjeść lub kupić napoje. Jest tam również wiele sklepów kosmetycznych. Na pewno nie będziesz się nudzić.

  1. Przy wejściu na pokład samolotu należy okazać kartę pokładową i dowód osobisty. W zależności od odległości samolotu zostaniesz skierowany/a do rękawa lub autobusu. Po wejściu odszukaj swoje miejsce (są opisane), umieść bagaż w schowku i rozkoszuj się podróżą. 


Kiedy odbywa się odprawa?

Na lotnisku najlepiej być 2 godziny przed lotem. Stanowiska odpraw biletowo-bagażowych zamykane są najczęściej  na 45 minut przed wylotem. Jeśli to jest Twój pierwszy lot, a lotnisko jest duże to zalecamy zwiększyć zapas czasu, wtedy oszczędzisz sobie niepotrzebnych nerwów. Pamiętaj także, że pracownicy lotniska pomogą Ci, jeśli nie będziesz czegoś wiedzieć. 

Kiedy odprawa online oszczędzi Twój czas?

Odprawa online zaoszczędzi Twój czas w przypadku, gdy podróżujesz tylko z bagażem podręcznym. Wówczas nie musisz podchodzić do stanowiska check-in, tylko od razu idziesz do kontroli bezpieczeństwa. W skrócie: nie stoisz w kolejkach. 

Jak się odprawić online?

Wejdź na stronę internetową linii lotniczej z którą lecisz. Na stronie powinna być zakładka odprawa online lub online check-in (w zależności od przewoźnika). Przygotuj numer rezerwacji (ma on 6 znaków) oraz numer Twojego biletu lotniczego (ma on 13 znaków). Potrzebne Ci jeszcze będzie imię i nazwisko pasażera, którego odprawiasz. Po wpisaniu tych danych i potwierdzeniu przejdziesz do kroku z wyborem miejsca. Ważne: nie zawsze można je wybrać samodzielnie, czasem jest automatycznie przypisywane. Po potwierdzeniu odprawy wybierz sposób otrzymania karty pokładowej: 

  • wydruk 

  • SMS

  • e-mail 

Rodzaje bagażu

bagaż podręczny - ma on swoje dopuszczalne wymiary, które są określone przez każdą linię lotniczą. Przed wylotem sprawdź to u swojego przewoźnika. Unikniesz wtedy niemiłych niespodzianek. Podczas podróży bagaż podręczny jest schowany pod fotelem lub w specjalnym schowku pod sufitem. Nie może być więc za duży. 

bagaż rejestrowany - są to większe walizki które oddajemy do luku bagażowego. W tym przypadku również ich dopuszczalna waga jest ustanawiana przez danego przewoźnika.

Należy przestrzegać tych wartości ponieważ przekroczenie wagi wiąże się z opłatami za nadbagaż. Stawki dopłat są ustalane przez przewoźników.

Czego nie możesz wnieść na pokład samolotu?

Nie możesz mieć płynów w większej pojemności niż 100 ml. Łącznie takich pojemników możesz mieć 1l. Jeśli przewozisz kosmetyki to możesz zaopatrzyć się specjalne pojemniki, które przeznaczone są do samolotu i przelać. Wtedy nie zostaną zatrzymane w trakcie kontroli. 

Nie możesz przewozić ostrych przedmiotów: nożyczek, korkociągów, igieł. 

  • zaświadczenie o pozytywnym badaniu technicznym pojazdu 

  • dotychczasowy dowód rejestracyjny,

  • kartę pojazdu, jeśli została wydana,

  • dowód uiszczenia opłaty za wymianę dowodu rejestracyjnego,

  • ważne ubezpieczenie OC,

  • KRS, w sytuacji prowadzenie działalności gospodarczej

  • dowód osobisty

  • jeśli pojazd ma kilku współwłaścicieli, to dowody ich tożsamości 

Komentarze
Mój podpis
2022-09-01 08:51
IP: 31.142.x.x
Artykuły się państwu "skleiły".
odpowiedz