Strona główna  |  Wiadomości  |  Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach turystycznych

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach turystycznych

Data aktualizacji: 2021-09-27
Jedno czy dwa piwa wypite w wakacyjne popołudnie nie są niczym szczególnym. Jeżeli jednak wieczorem tego samego dnia przydarzy Ci się wypadek, nie otrzymasz odszkodowania z ubezpieczenia turystycznego. Tak przynajmniej było do czasu wprowadzenia klauzuli alkoholowej.

Przez wiele lat jednym z podstawowych wyłączeń odpowiedzialności w ubezpieczeniu turystycznym było pozostawanie ubezpieczonego pod wpływem alkoholu w chwili wypadku. Allianz jako pierwsze towarzystwo odważyło się zaproponować Polakom klauzulę alkoholową. W 2017 r. kolejne firmy wprowadziły takie rozwiązanie do swojej oferty.

Spis treści:

  1. Piłeś? Najlepiej nic nie rób
  2. Klauzula alkoholowa a ubezpieczenie podróżne
  3. Którzy ubezpieczyciele oferują klauzulę alkoholową?

Piłeś? Najlepiej nic nie rób

Klauzula alkoholowa pomoże na wakacjach Warunki ubezpieczeń opisują dokładnie zakres ochrony dawany przez polisę. Jednym z najważniejszch działów każdej umowy ubezpieczenia jest punkt zatytułowany „Wyłączenia odpowiedzialności”. Mówi on o tym, w jakich sytuacjach polisa nie zadziała.

W przypadku większości towarzystw znajdziemy w tej sekcji podpunkt mówiący, że ubezpieczyciel:

"nie obejmuje ochroną szkód powstałych w związku z pozostawaniem ubezpieczonego w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu"

Wypiłeś grzaniec do obiadu, a potem złamałeś rękę na stoku? Poparzyłeś rękę w czasie grilla po wypiciu dwóch piw? Powyższy zapis daje ubezpieczycielowi prawo do odmowy pokrycia kosztów leczenia.

Sytuacja zmieniła się w 2016 r., kiedy Allianz jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce wprowadził klauzulę alkoholową. W następnym roku kolejni ubezpieczyciele poszli w jego ślady.

Jak dokładnie działa ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową?

Zobacz także, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Azji

Klauzula alkoholowa a ubezpieczenie podróżne

Klauzula alkoholowa jest rozszerzeniem ubezpieczenia turystycznego, wymagającym zazwyczaj zapłacenia dodatkowej składki.

Klauzula zwiększa zakres ochrony dawanej przez ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance oraz polisę następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jeśli wykupi się ubezpieczenie zawierające taką klauzulę alkoholową, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty leczenia po wypadku czy w razie nagłej choroby nawet w przypadku pacjenta, który w chwili zdarzenia był pod wpływem alkoholu.

Klauzula nie rozszerza jednak zakresu ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Co to oznacza?

Jeśli wypiłeś piwo, a potem tego samego dnia grałeś w siatkówkę i skręciłeś kostkę, ubezpieczyciel Ci pomoże. Jeśli jednak w czasie tej gry wpadłeś na innego zawodnika i w konsekwencji to on upadł i skręcił sobie kostkę, towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci za Ciebie odszkodowania poszkodowanej osobie.

Uwaga! Ubezpieczyciel nigdy też nie odpowiada za szkody, których doznasz, prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu.

Warto zauważyć, że klauzula gwarantuje odpowiedzialność ubezpieczyciela nawet za wypadki, do których nie doszłoby, gdyby nie wypity wcześniej alkohol. Towarzystwo nie ocenia więc, na ile dane zachowanie było skutkiem wypitych trunków. Jeśli coś Ci się stało, ubezpieczyciel po prostu pokryje koszty leczenia, niezależnie od dokładnej przyczyny.

Którzy ubezpieczyciele oferują klauzulę alkoholową?

Mimo że w 2017 r. klauzula alkoholowa cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony Polaków (zwłaszcza tych wybierających się na wyjazdy typu all inclusive), to nadal proponuje ją tylko kilka firm ubezpieczenowych.

Każdy ubezpieczyciel oferuje też klauzulę na nieco innych warunkach. Niektórzy z nich każą płacić dodatkową składkę za to rozszerzenie, inni oferują je za darmo. Niektóre firmy wprowadzają z kolei górny limit poziomu alkoholu we krwi. Jeśli w chwili wypadku był on przekroczony, towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje kosztów leczenia.

Obecnie klauzulę alkoholową proponują takie firmy jak:

Firma ubezpieczeniowa Warunki klauzuli alkoholowej
Allianz za klauzulę trzeba dopłacić 30% podstawowej składki ubezpieczenia
AXA ubezpieczenie zapewnia odszkodowanie, jeśli poziom alkoholu we krwi nie przekracza 0,5 promila
Compensa za klauzulę trzeba dopłacić 20% podstawowej składki ubezpieczenia
Generali klauzula dodawana za darmo do ubezpieczenia
Gothaer klauzula dodawana za darmo do ubezpieczenia


Jeśli na wakacjach nie chcesz przejmować się, jakie konsekwencje może mieć jedno piwo wypite do obiadu, wybierz ubezpieczenie turystyczne w jednej z tych firm.

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Twój wyjazd

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2022-07-26

Odszkodowanie za zgubiony bagaż na lotnisku jest duże?

W okresie wakacyjnym więcej osób pyta o odszkodowanie za zgubiony bagaż na lotnisku. Wyjaśniamy, kiedy taka rekompensata będzie możliwa.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2022-07-15

Jakie odszkodowanie za opóźniony lot możemy otrzymać?

Wiele osób pyta, jakie odszkodowanie za opóźniony lot może im przysługiwać. Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie, które jest szczególnie aktualne w czasie wakacji.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-02-27

Wojna i ubezpieczenia - co warto wiedzieć?

Niektórzy rodacy mogą zastanawiać się, czy ubezpieczenia zapewniają ochronę również w razie działań wojennych. Odpowiadamy na tak zadane pytanie.

Czytaj więcej
Komentarze