Strona główna  |  Wiadomości  |  Kierowcy w Polsce przepłacają za ubezpieczenie samochodu

Kierowcy w Polsce przepłacają za ubezpieczenie samochodu

Kierowcy w Polsce przepłacają za ubezpieczenie samochodu

Data publikacji: 2011-03-24
Aż 51% kierowców powyżej 24 roku życia może płacić mniej za ubezpieczenie samochodu. Z badań przeprowadzonych przez instytut badawczy IPSOS dla Link4 wynika, że wystarczy zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe na tańsze. Łączna kwota zaoszczędzonych tym sposobem pieniędzy pozwoliłaby na wybudowanie 35 kilometrowego odcinka autostrady.

Zgodnie z badaniem przeprowadzony przez IPSOS liczba kierowców, którzy obecnie przepłacają za ubezpieczenie samochodu, wynosi szacunkowo 4,8 mln osób. Statystyczny kierowca powyżej 24 lat mógłby zaoszczędzić na polisie aż 330 zł. Dla tej grupy łączna kwota oszczędności wyniosłaby 1,6 mld złotych. Podobne sumy szacowane są na wybudowanie 35 kilometrowego odcinka autostrady A4.

Ubezpieczenie czarnego samochodu Wyniki badań instytutu IPSOS publikuje dzisiejsza "Gazeta Wyborcza". Badania zostały przeprowadzone na reprezentatywnej ogólnopolskiej grupie kierowców, którzy są właścicielami prywatnych aut osobowych i sami decydują o wyborze ubezpieczyciela. Z raportu wynika, że niemal trzy czwarte właścicieli ubezpieczonych w Polsce samochodów nie angażuje się w głębszą weryfikację ofert ubezpieczeniowych innych towarzystw. 73% respondentów przyznało, że przed zakupem aktualnej polisy ubezpieczenia nie zapoznało się z ani jedną ofertą konkurencyjnego towarzystwa. Tylko 18% uczestników zadeklarowało, że przed podjęciem decyzji dokonało analizy ofert dostępnych na rynku.

W Europie Zachodniej sytuacja kształtuje się zupełnie inaczej. Wiele więcej osób przed zakupem ubezpieczenia samochodu porównuje oferty różnych firm ubezpieczeniowych. "Wynika to przede wszystkim z o wiele większej niż w Polsce świadomości korzyści wynikających z posiadania ubezpieczenia. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na zlecenie międzynarodowej grupy ubezpieczeniowej RSA pokazują, że 52 procent Brytyjczyków mających ubezpieczenie deklaruje, że co jakiś czas porównuje oferty różnych ubezpieczycieli w celu znalezienia najlepszej oferty dla siebie. Tymczasem w Polsce odsetek takich osób wynosi prawie 3 razy mniej" – mówi Marcin Niewiadomski, członek zarządu Link4 TU S.A., ubezpieczyciela będącego częścią międzynarodowej grupy RSA.

Badanie przeprowadzone przez IPSOS objęło także szczegółowe grupy kierowców, zróżnicowane pod względem: wieku posiadanego samochodu, rodzaju wykupionego ubezpieczenia, zniżek, wysokości opłaconej składki, czy długości posiadania prawa jazdy. Analiza pozwoliła na weryfikację ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych, celem znalezienia odpowiedzi na pytanie, które grupy kierowców mogą liczyć na znalezienie najtańszego ubezpieczenia spośród dostępnych na rynku ofert. Wśród grup kierowców, dla których znaleziono tańszą ofertę, byli:

  • kierowcy samochodów będących w posiadaniu danego właściciela 5 lat lub więcej (54% mogłoby zaoszczędzić),
  • kierowcy posiadający ubezpieczenie AC (58% mogłoby zaoszczędzić),
  • kierowcy posiadający zniżki OC i AC (54% mogłoby zaoszczędzić),
  • kierowcy, którzy obecnie płacą składkę w wysokości powyżej 500 zł (67% mogłoby zaoszczędzić),
  • kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż 3 lata (51% mogłoby zaoszczędzić).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-06-17

Rzeczoznawca samochodowy - kim jest i jak może nam pomóc?

Rzeczoznawca samochodowy to ekspert, który może wspierać kierowcę w sporze z ubezpieczycielem. Nasz artykuł wyjaśnia, kim dokładnie jest taki fachowiec.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-06-06

Ceny OC i mandaty: 17 czerwca to nie koniec zmian

Od 17 czerwca br. ubezpieczyciele będą mogli podnosić ceny OC na podstawie punktów karnych. Warto wiedzieć, że później zasady dostępu do danych o mandatach się zmienią.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2014-08-23

7,7 mln zł oszczędności w ciągu 30 dni!

Ponad 7,7 mln zł zaoszczędzili kierowcy, którzy w ciągu ostatnich 30 dni porównali składki za ubezpieczenie samochodu w naszym kalkulatorze. O tyle więcej musieliby zapłacić za polisę korzystając...

Czytaj więcej
Komentarze
www.tewa.info
2011-03-24 14:49
Te dane uświadamiają mi jak wielu Polaków nie ma jeszcze internetu i nie może porównać cen ubezpieczeń samochodu. Agenci nie zawsze sprzedają nam najtańsze OC i AC, bo po pierwsze nie mają podpisanych umów z towarzystwami, a po drugie czasem chcą też zarobić. Mój szwagier jest agentem i wiem, jak małe prowizje ma od towarzystw ubezpieczeniowych, a prowizje są bardzo zróźnicowane. Dlatego wielu agentów wciska nam to na czym dobrze zarobią. I w końcu nie wszyscy wiedzą, że w przypadku polisy OC wystarczy nam najtańsze OC, bo każde obowiązkowe ubezpieczenie samochodu jest takie samo (te same zakresy ochrony ustalane przez ustawę). Po co przepłacać? Co innego z autocasco - je trzeba wybrać z głową.
odpowiedz