Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy trzeba mieć przy sobie OC, prawo jazdy i dowód rejestracyjny?

Czy trzeba mieć przy sobie OC, prawo jazdy i dowód rejestracyjny?

Data publikacji: 2022-03-24
Kierowcy nie muszą mieć już przy sobie OC, dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy. W trakcie kontroli drogowej Policja potrzebne dane sprawdzi w CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Kierowcy nie muszą mieć już przy sobie OC, dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy. W trakcie kontroli drogowej Policja potrzebne dane sprawdzi w CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Z tego artykułu dowiesz się na czym to wszystko dokładnie polega.

Czy musisz mieć przy sobie polisę OC podczas kontroli drogowej?

Przed 1 października 2018 roku za brak papierowego potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC samochodu groził mandat w wysokości 50 zł. Obecnie za sprawą nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierowca nie musi wozić OC. Jeśli dojdzie do kontroli drogowej, to dane pojazdu Policja sprawdzi w CEPiK.

To, że papierowa polisa OC, może zostać w domu, oczywiście nie zwalnia kierowców z obowiązku posiadania aktualnego, obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu (jest to zapisane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych). Jeśli podczas kontroli drogowej policja wykryje w CEPiK, że mamy przerwę w ubezpieczeniu OC, powiadomi o tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który może nałożyć bardzo surową karę. W 2022 r. za brak OC powyżej 14 dni właścicielom samochodów osobowych grozi grzywna w wysokości 6020 zł. Stawka ta jest wyższa niż rok temu o 420 zł. Wszystkie informacje odnośnie do kar za brak OC znajdziesz w naszym poprzednim artykule.

Czy musisz mieć przy sobie OC w razie stłuczki?

Stłuczka to zawsze nieprzyjemna sprawa. Nawet ta najmniejsza powoduje trochę stresu. Jak już podkreślaliśmy, nie masz obowiązku wożenia ze sobą potwierdzenia zawarcia polisy OC. Nasuwa się jednak pytanie, jak spisać oświadczenie dotyczące kolizji drogowej, gdzie trzeba przecież podać numer polisy?

Możliwość sprawdzenia numeru polisy OC masz w aplikacji UFG Na Wypadek lub poprzez stronę internetową ufg.pl. Na stronie należy kliknąć zakładkę Baza OC i AC, później Identyfikacja Umowy OC na dzień i podać: numer rejestracyjny, numer VIN, bieżącą datę i kraj zdarzenia. W ten sposób w kilka chwil otrzymasz swój numer polisy i możesz przystąpić do pisania oświadczenia.

Czy musisz mieć przy sobie prawo jazdy podczas kontroli drogowej?

Polscy kierowcy są zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy na terytorium kraju od 5 grudnia 2020 roku. W razie kontroli Policja sprawdzi dane w bazie CEPiK, gdzie są zawarte informacje temat pojazdu (marka, model, numer VIN, ważność badania technicznego). Oczywiście należy pamiętać, że brak obowiązku wożenia prawa jazdy nie zwalnia z posiadania ważnego prawa jazdy. Prowadzenie pojazdu bez uprawień to grzywna od 1500 do 30 000 zł!

Prowadzenie auta bez ważnego prawa jazdy to wykroczenie. A jeśli ktoś wpadnie na ten fatalny pomysł i wsiądzie za kółko wbrew zakazowi nałożonemu przez sąd, to takiej osobie grozi do 5 lat więzienia. Warto jednak wybrać autobus.

mObywatel: cyfrowe prawo jazdy?

Aby móc korzystać z cyfrowego prawa jazdy najpierw musisz pobrać darmową aplikację mObywatel na swój telefon. Możesz tam dodać zarówno dowód osobisty, jak i prawo jazdy. My skupimy się na tym drugim. Aby dodać prawo jazdy, musisz mieć profil zaufany, którym zweryfikujesz swoją tożsamość. Kiedy to zrobisz, klikasz wybrany dokument i pojawia się on na ekranie wraz ze wszystkimi danymi.

Dodawanie prawa jazdy krok po kroku za pomocą aplikacji mObywatel:

 1. Pobierz aplikację mObywatel.
 2. Wejdź w aplikację mObywatel.
 3. Kliknij „Dodaj dokument”.
 4. Z listy dokumentów wybierz „mPrawo Jazdy”.
 5. Następnie zapoznaj się z regulaminem i zaakceptuj go. Musisz przesunąć niebieski suwak, wtedy kliknij „Dalej”.
 6. Wybierz sposób logowania. W naszym przykładzie to „Profil zaufany”.
 7. Zaloguj się dowolną metodą.
 8. W naszym przykładzie jest to logowanie swoim bankiem, więc wpisujemy numer klienta i przechodzimy „Dalej“.
 9. Następnie zaznaczamy zgody i wyskakuje nam okno (zielone), że wszystko przebiegło pomyślnie. Klikamy zatem „Przejdź teraz”
 10. W międzyczasie SMSem przychodzi kod weryfikacyjny, który musimy wpisać.
 11. Zrobione! Aplikacja pokaże Twoje prawo jazdy w wersji elektronicznej.

mObywatel

Na skróty: jakich dokumentów nie trzeba wozić? 

Nie trzeba wozić ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego  i polic OC. Za brak tych dokumentów kierowcy nie grozi mandat.  

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Komentarze