Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy można ubezpieczyć aparat fotograficzny?

Czy można ubezpieczyć aparat fotograficzny?

Data aktualizacji: 2021-09-13
Aparat fotograficzny stał się nieodłącznym wyposażeniem każdego turysty. Dzięki niemu możemy zatrzymać wakacyjne chwile na dłużej i delektować się nimi jeszcze długo po zakończonej podróży. Sprzęt fotograficzny nie należy do najtańszych, a podczas wakacji w łatwy sposób może ulec zniszczeniu lub utracie. W jaki sposób uchronić się przed skutkami utraty sprzętu fotograficznego?

Spis treści:

  1. Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego
  2. Ubezpieczenie a kradzież
  3. Jak zabezpieczyć sprzęt fotograficzny?

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego

Niektórzy ubezpieczyciele posiadają w swoich ofertach możliwość wykupienia polisy, dzięki której nie będziemy musieli ciągle nerwowo sprawdzać czy z naszym sprzętem elektronicznym wszystko w porządku. Ubezpieczenie przenośnego sprzętu elektronicznego, w tym również aparatu fotograficznego, jest możliwe w ramach ubezpieczenia bagażu. Ubezpieczenie to obejmie również swoim zasięgiem laptopa, telefon, kamerę a nawet przewożone instrumenty muzyczne.

Ubezpieczenie a kradzież

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego Aparat fotograficzny można też ubezpieczyć od kradzieży, jednak większość ubezpieczycieli zastrzega, że dotyczy to wyłącznie kradzieży z rabunkiem. Oznacza to, że jeżeli zostawimy beztrosko aparat na plaży i pójdziemy pływać w morzu, a po powrocie nie będzie już sprzętu to niestety nie otrzymamy odszkodowania. Na odszkodowanie nie mamy także co liczyć, jeśli z własnej winy uszkodzimy aparat.

W nieco bardziej komfortowej sytuacji znajdują się właściciele aparatów fotograficznych, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Jeśli aparat stanowi narzędzie pracy to znajdziemy firmy ubezpieczeniowe, u których wykupimy polisę. Mało jest natomiast towarzystw, które ubezpieczają sprzęt osób prywatnych.

Jak zabezpieczyć sprzęt fotograficzny?

Aby uchronić sprzęt foto przed kradzieżą można skorzystać z dobrodziejstw techniki. Istnieją specjalne lokalizatory GPS, które instaluje się w torbie, albo na aparacie. Urządzenia te są niewielkie przez co prawdopodobieństwo, że złodziej zlokalizuje je przed tym, jak my znajdziemy złodzieja jest bardzo małe. Nie należy też zbytnio afiszować się z marką aparatu. Lepiej włożyć swój sprzęt do zwykłej , niepozornej torby niż do ekskluzywnego futerału poobklejanego z każdej strony nazwą marki.

Komentarze