Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

6 pytań, które musisz zadać kupując ubezpieczenia mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-10

Ze względu na wyjazdy wakacyjne oraz zwiększone prawdopodobieństwo anomalii pogodowych - w ostatnim czasie w szczególności powodzi, okres wiosenno-letni objawia się większym zainteresowaniem zakupu ubezpieczenia mieszkania. Liberty Direct wymienia 6 podstawowych pytań, które należy bezwzględnie zadać przy zakupie polisy.

Spis treści:

 1. Jaki zakres ochrony obejmuje ubezpieczenie?
 2. Jaka jest suma ubezpieczenia?
 3. Jaka jest franszyza integralna?
 4. Jakie zniżki mogę otrzymać?
 5. Jak powinienem zabezpieczyć swój dom?
 6. Od kiedy działa polisa?

Jaki zakres ochrony obejmuje ubezpieczenie?

Zakres ubezpieczenia mieszkania czy domu nie jest sztywny i można nim manipulować. Należy zatem dowiedzieć się, co wchodzi w podstawowy zakres ochrony, po czym wzbogacić lub uszczuplić polisę o określone ryzyka. Można ubezpieczyć mury i stałe elementy budynku, a także ruchomości domowe od zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem. Dodatkowo można wykupić OC w życiu prywatnym czy domowe Assistance.

Jaka jest suma ubezpieczenia?

Domy szeregowe Jest to kwota, do której zakład ubezpieczeniowy ponosi odpowiedzialność w przypadku wystąpienia szkody. Sumę ubezpieczenia ustala się przy zakupie polisy - warto zatem zastanowić się, ile wart jest zgromadzony w domu majątek i ile warta jest sama nieruchomość. Jeżeli odnawiamy polisę – dobrze jest wziąć pod uwagę wartościowe przedmioty, które kupiliśmy w ostatnim czasie, by mieć pewność że zostaną objęte ochroną.

Jaka jest franszyza integralna?

Jest to kwota minimalna, do której towarzystwo ubezpieczeniowe nie ponosi odpowiedzialności. Franszyza integralna może być określona w umowie kwotowo lub procentowo. Jeżeli jest ona wysoka – wówczas za mniejsze szkody możemy nie otrzymać odszkodowania i koszty przyjdzie nam poryć z własnej kieszeni.

Jakie zniżki mogę otrzymać?

Ubezpieczyciele często udzielają dodatkowych zniżek lojalnym Klientom, którzy posiadają w danej firmie inne produkty ubezpieczeniowe, np. OC, AC lub ubezpieczenie na życie. Ubezpieczyciele premiują też opłacenie polisy kartą kredytową. Podobnie jest gdy decydujemy się na jednorazową opłatę. Dodatkowo w przypadku ubezpieczania ruchomości domowych od kradzieży z włamaniem możemy liczyć na zniżki za zamontowane zabezpieczenia antywłamaniowe.

Jak powinienem zabezpieczyć swój dom?

Ubezpieczyciele wymagają odpowiedniego zabezpieczenia nieruchomości celem zminimalizowania wystąpienia określonych szkód. Okna, drzwi balkonowe, otwory dachowe powinny być zamocowane w taki sposób, by nie można było ich otworzyć bez użycia siły. Drzwi wejściowe powinniśmy zaopatrzyć w solidne zamki. Jeżeli mieszkamy na parterze, konieczne będą zabezpieczenia w postaci krat, okiennic, żaluzji antywłamaniowych, czy alarmu. Jeżeli warunki nie zostaną spełnione – ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Od kiedy działa polisa?

Data rozpoczęcia ochrony zawarta jest w umowie ubezpieczenia i potwierdzona w polisie. Odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się nie wcześniej niż dnia następnego po zapłaceniu składki lub jej pierwszej raty. Dlatego jeżeli planujemy wyjazd - warto wykupić polisę z wyprzedzeniem, by mieć czas na dopełnienie formalności.

Źródło: Biuro Prasowe Liberty Direct.

Tagi:

Komentarze

2013-12-21 16:08

wioletta

Nie polecam Allianz mam problem z wyplaceniem odszkodowania mimo ze udowodnilam zalanie domu przez osoby trzecie , w tym wypadku przez sasiada co ma szklarnie holenderki i spuscil na mnie nadmiar wody , firma wymiguje sie twierdzac ze zalanie jest przez wody gruntowe , aby nie placic , polecam natomiast HDI bo juz raz sasiad mnie podlal i ta firma po interwencji adwokata wyplacila szkode Allianz ,obrosl w piorka i wypina sie na ludzi , moja sprawa skonczy sie najprawdopodobniej w sadzie tak jak i innych sasiadow ,ktorzy tez zostali zalani i Allianz im odmawia

2013-11-08 21:22

alek

Polecam super firmę COMPENSA i SUper Ubezpieczenie

2013-08-29 14:01

Ala

Polecam ubezpieczenie majątkowe w PZU nie jest drogie a kompleksowe - 609447165

2013-07-28 18:03

olaf

masz rację ja w generali ubezpieczyłem mieszkanie na 200 tys mury 60 tys majątek i do tego mamy 3 osoby 50 tys oC w życiu prywatnym.i 10 tys NW składka 420 zł rok

2013-07-15 22:33

forgot

Ja sobie ubezpieczyłem w Generali, bo tak przez internet było mi najwygodniej i nie mam powodów do narzekania, ani na cenę, ani na zakres.