Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi nie jest skomplikowane, a pozwala uniknąć niepotrzebnych wydatków, takich jak płacenie raty polisy OC za auto, które już nie należy do Ciebie.
Kiedy trzeba zgłosić sprzedaż samochodu u ubezpieczyciela?
Po pierwsze razem z nabywcą auta ponosisz odpowiedzialność solidarną za zapłatę tych rat ubezpieczenia, których termin spłaty mija między dniem sprzedaży samochodu a datą zgłoszenia zbycia pojazdu do ubezpieczyciela. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że ubezpieczyciel ma prawo dowolnie wybrać, od kogo będzie się domagał zapłaty.
Może zatem zażądać spłaty całości od jednej z osób, może zażądać zapłaty połowy raty od sprzedawcy oraz nabywcy – wybór należy do towarzystwa ubezpieczeniowego. W większości takich przypadków ubezpieczyciel wezwie jednak poprzedniego właściciela do zapłaty całej raty. Bo przecież skoro sprzedaż nie została do niego zgłoszona, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie zna nawet danych kontaktowych do nowego właściciela.
Po drugie jeśli ubezpieczyciel nie będzie wiedział o sprzedaży samochodu, przedłuży automatycznie umowę ubezpieczenia OC na następny rok. Może zatem zdarzyć się tak, że w maju sprzedasz samochód, a w sierpniu ubezpieczyciel przyśle do Ciebie wezwanie do zapłaty składki za nową polisę. Oczywiście jeśli poinformujesz ubezpieczyciela, że nie jesteś już właścicielem auta, towarzystwo rozwiąże tę umowę i nie będziesz musiał płacić. Taki proces zajmie jednak sporo czasu.
O wiele lepiej jest poinformować od razu ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu. Jak zgłosić zbycie pojazdu w MTU?
Zgłoszenie sprzedaży samochodu w MTU
W MTU zbycie pojazdu należy zgłosić przez Internet przy pomocy formularza zgłoszenia sprzedaży samochodu.
Pamiętaj, by do zgłoszenia dołączyć skan umowy dokumentującej sprzedaż auta.
Zobacz, jak wypowiedzieć OC w MTU
Zwrot składki z ubezpieczenia samochodu w MTU
Po sprzedaży samochodu masz prawo do zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia, ale nie dotyczy to wszystkich polis. Od razu po zbyciu pojazdu MTU zwróci Ci bowiem składkę jedynie za dobrowolne ubezpieczenia, które wykupiłeś, by zwiększyć ochronę auta i kierowcy (np. AC, NNW, Assistance).
Kiedy masz prawo otrzymać zwrot składki z OC? Dopiero wtedy, kiedy nowy właściciel zdecyduje się wypowiedzieć polisę OC kupioną przez Ciebie. Jeśli tego nie zrobi, MTU nie może zwrócić Ci składki.
W jaki sposób otrzymać zwrot należnej składki z MTU? Zgłaszając sprzedaż samochodu, podaj od razu ubezpieczycielowi numer swojego konta bankowego. Jeśli posiadałeś dobrowolne polisy komunikacyjne, ubezpieczyciel prześle Ci należny zwrot składki. Przelewem otrzymasz także pieniądze, kiedy tylko nabywca auta zdecyduje się wypowiedzieć polisę.
Sprawdź warunki ubezpieczeń w MTU