Przerejestrowanie samochodu - czy OC będzie ważne?

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-25

Przerejestrowanie samochodu to czynność, która czasem wzbudza wątpliwości dotyczące OC. Tłumaczymy, czy nowy właściciel auta musi samodzielnie kupić polisę.
Oblicz moje OC/AC

Zgodnie z obowiązującymi przepisami polski kierowca może kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC tylko na kolejne 12 miesięcy. Wyjątki od tej zasady są nieliczne i dotyczą między innymi samochodów historycznych oraz aut oferowanych przez komisy. Ze względu na powszechność rocznych polis OC auto kupowane z rynku wtórnego zwykle posiada aktywne ubezpieczenie, którego okres ochrony wykracza poza datę sprzedaży.

Opisywana sytuacja może wzbudzać wątpliwości kierowców uczestniczących w transakcji. Właśnie dlatego postanowiliśmy wyjaśnić wszystkie najważniejsze kwestie związane z zakupem auta posiadającego ubezpieczenie OC i ważnością polisy po przerejestrowaniu auta przez nowego właściciela.

Spis treści:

  1. [Czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela?](#Czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela?)
  2. [Czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela motocykla?](#Czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela motocykla?)
  3. [Jakie obowiązki ma sprzedawca wobec ubezpieczyciela?](#Jakie obowiązki ma sprzedawca wobec ubezpieczyciela?)
  4. [Rekalkulacja składki OC - kiedy jest możliwa?](#Rekalkulacja składki OC - kiedy jest możliwa?)
  5. [Kiedy sprzedawca otrzyma zwrot składki? ](#Kiedy sprzedawca otrzyma zwrot składki? )
## Czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela?

Nasz polski ustawodawca oczywiście przewidział sytuację polegającą na tym, że kupowany samochód posiada aktywne ubezpieczenie OC, które nabył jego poprzedni właściciel. Zgodnie z prawem polisa przechodzi automatycznie na osobę lub firmę kupującą używane auto. Przerejestrowanie auta nie wpłynie w żaden sposób na ważność polisy.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 r wskazuje także, że sprzedawca używanego auta powinien przekazać kupującemu dowód zakupu ubezpieczenia.

Warto podkreślić, że ubezpieczenie OC jest nabywane razem z samochodem niezależnie od tego, czy wcześniejszy właściciel pojazdu zapłacił całość składki.

Przekonaj się, czy można sprzedać auto bez przerejestrowania go na siebie

## Czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela motocykla?

Identyczna zasada związana z „przejściem” polisy OC dotyczy również motocykli oraz innych pojazdów mechanicznych, w przypadku których wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie przewiduje innych zasad ochrony dla różnych rodzajów pojazdów mechanicznych (np. aut, motocykli i motorowerów). Dotyczy to również przepisów związanych z nabywaniem pojazdu posiadającego OC.

W dalszym ciągu naszego artykułu nadal będziemy omawiać przepisy na przykładzie samochodów. Warto jednak pamiętać, że takie same regulacje dotyczą również motocykli, motorowerów oraz innych pojazdów objętych obowiązkowym ubezpieczeniem - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

## Jakie obowiązki ma sprzedawca wobec ubezpieczyciela?

Warto zdawać sobie sprawę, że przepisy obligują sprzedawcę samochodu do powiadomienia ubezpieczyciela o transakcji. Odpowiednie zawiadomienie w formie pisemnej trzeba złożyć przed upływem 14 dni od daty sprzedaży pojazdu. We wspomnianym dokumencie powinny znaleźć się dane kupującego. Mowa o imieniu, nazwisku, numerze PESEL i adresie (gdy nabywca to osoba prywatna) albo nazwie, siedzibie oraz numerze REGON (jeśli auto kupiła firma).

Osoby kupujące używany samochód nie muszą więc powiadamiać ubezpieczyciela o zawartej umowie sprzedaży pojazdu.

Trzeba nadmienić, że od momentu sprzedaży auta do chwili powiadomienia ubezpieczyciela o transakcji sprzedawca odpowiada solidarnie razem z nabywcą pojazdu za nieopłaconą składkę OC dotyczącą tego okresu (1 - 14 dni). Ewentualne zaległości składkowe za okres do zawarcia umowy sprzedaży obciążają natomiast wcześniejszego właściciela samochodu.

Nowy właściciel auta jest samodzielnie odpowiedzialny za niezapłaconą składkę OC, która dotyczy okresu od powiadomienia ubezpieczyciela o transakcji. Warto pamiętać, że odpowiedzialność nowego posiadacza samochodu za wyrządzone nim szkody rozpoczyna się natomiast już w chwili zawarcia umowy sprzedaży - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jaka kara grozi za brak OC

## Rekalkulacja składki OC - kiedy jest możliwa?

W przypadku zmiany właściciela ubezpieczyciel ma prawo do skorygowania, czyli rekalkulacji składki. Może się tak stać, jeśli np. nowy właściciel to młody kierowca, który nie ma jeszcze tak dobrej historii ubezpieczeniowej jak sprzedawca samochodu.

Dobrą wiadomością dla kierowców, którym ubezpieczyciel przygotuje niekorzystną rekalkulację składki jest to, że od czasu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych nabywca auta może w dowolnym momencie wypowiedzieć polisę OC kupioną razem z autem. Wcześniej rezygnacja z takiego ubezpieczenia była możliwa tylko przez pierwsze 30 dni od transakcji.

W przypadku wcześniejszego zakończenia ochrony zapewnianej przez poprzednie ubezpieczenie kierowca musi jednak niezwłocznie postarać się o zakup nowego OC. Nawet jednodniowa przerwa w ciągłości obowiązkowej ochrony może bowiem skutkować wezwaniem do zapłaty kary przesłanym przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) - ostrzega Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Nowelizacja ustawy wprowadziła także zasadę, zgodnie z którą polisa kupiona razem z samochodem nie przedłuża się automatycznie po zakończeniu rocznego okresu ochrony. To dogodne rozwiązanie, które oznacza jednak konieczność odpowiednio szybkiego zakupu następnego OC (w celu zachowania ciągłości ochrony).

## Kiedy sprzedawca otrzyma zwrot składki?

W ramach podsumowania warto przypomnieć, że decyzja nowego właściciela auta o wypowiedzeniu umowy dotychczasowego ubezpieczenia OC będzie korzystna dla osoby lub firmy sprzedającej pojazd. Taki klient ubezpieczyciela w razie przedwczesnego przerwania ochrony otrzyma bowiem proporcjonalny zwrot wcześniej zapłaconej składki. Zakład ubezpieczeń naliczy zwrot dla poprzedniego użytkownika pojazdu biorąc pod uwagę okres pomiędzy dniem wypowiedzenia umowy (przez nowego właściciela auta) oraz datą planowego zakończenia ochrony.

Warto zatem ustalić z nabywcą, już w momencie zawierania umowy sprzedaży samochodu, czy obecne ubezpieczenie OC zostanie wypowiedziane.

Warto określić konkretny dzień wypowiedzenia, ponieważ od tego zależy wysokość zwrotu składki, jaki otrzyma poprzedni właściciel pojazdu. Powinności nowego właściciela auta dotyczące polisy OC można uwzględnić w zawieranej umowie sprzedaży samochodu. Pozwoli to na uniknięcie nieporozumień - radzi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jak zgłosić sprzedaż samochodu w PZU i otrzymać zwrot składki

Tagi: