Ubezpieczenie na narty w Austrii

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-24

Polscy narciarze coraz chętniej wybierają austriackie trasy. Jakie ubezpieczenie narciarskie wykupić przed wyjazdem do Austrii?
Oblicz moje OC/AC

Austria jest popularnym celem wyjazdów polskich narciarzy. Atutem tego kraju są nie tylko malownicze alpejskie krajobrazy, lecz także świetne przygotowanie infrastruktury dla narciarzy (m. in. hoteli, tras i wyciągów) oraz relatywnie niewielka odległość austriackich ośrodków narciarskich od polskiej granicy.

Austria jako lokalizacja dla narciarzy posiada jednak również minusy. Przykładem jest relatywnie wysoki poziom lokalnych cen. Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, że w Austrii koszty leczenia po wypadku na nartach, mogą być bardzo wysokie. Narciarze z Polski nie powinni spodziewać się tego, że akcja ratunkowa w austriackich górach będzie bezpłatna (tak jak interwencja polskiego GOPR-u lub TOPR-u). W Austrii przyda się zatem ubezpieczenie narciarskie.

Zobacz, czy cena ubezpieczenia narciarskiego zależy od celu wyjazdu

Akcja ratowników z Austrii kosztuje nawet 10 000 euro

Austria to kraj znany z profesjonalizmu i świetnego wyposażenia ratowników górskich. Pomoc tych profesjonalnych służb może się niestety okazać bardzo kosztowna. Zgodnie z lokalnymi przepisami odpłatność za akcję ratowników górskich zostanie naliczona, jeżeli interwencja była związana z uprawianiem sportu przez poszkodowaną osobę.

Takie zasady wprowadzono między innymi dlatego, że niesienie bezpłatnej pomocy dla rzesz narciarzy odwiedzających Alpy generowałoby ogromne koszty. Mowa o sumach wynoszących od 2000 euro do 10 000 euro za jedną interwencję. Na tyle można bowiem oceniać koszty akcji wymagającej użycia śmigłowca. To właśnie między innymi od czasu użycia helikoptera zależy dokładny koszt pomocy.

Nawet rachunek za szybką ewakuację narciarzy wynoszący np. 2500 euro po przeliczeniu na złote okaże się bolesny dla portfela polskiego turysty - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Jeżeli przed wyjazdem do Austrii nie zaopatrzysz się w ubezpieczenie narciarskie, te koszty będziesz musiał pokryć samemu.

Hospitalizacja oznacza dodatkowe koszty

Należy podkreślić, że posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przez polskiego narciarza nie ograniczy kosztów związanych z akcją ratowniczą w austriackich górach. Podobna zasada dotyczy również kosztów hospitalizacji.

Według aktualnych danych Narodowego Funduszu Zdrowia (ze stycznia 2018 roku) pobyt w austriackim publicznym szpitalu jest odpłatny także dla Polaków posiadających karty EKUZ. Tacy turyści zapłacą od 12,00 do 20,10 euro za dzień hospitalizacji. Dobowe opłaty są na szczęście pobierane przez okres nieprzekraczający 28 dni w każdym roku.

O wiele większym problemem może się okazać brak refundacji kosztów związanych z powrotem polskiego turysty do ojczyzny (np. przy pomocy wyspecjalizowanego samochodu lub samolotu).

Na taką refundację ze strony austriackich władz nie mogą liczyć również posiadacze karty EKUZ. Podobna sytuacja dotyczy kosztów transportu zwłok polskiego turysty do macierzystego kraju. - ostrzega Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. - Jedynie polisa narciarska zapewni pomoc w takiej sytuacji.

Zobacz także:

Ile zapłacisz za ubezpieczenie na snowboard?

Ubezpieczenie na narty w Austrii musi być kompleksowe

Wysokie koszty akcji ratowniczej w austriackich górach oraz ewentualnego transportu ciężko rannego turysty do kraju sprawiają, że polisa na narty w Austrii powinna mieć wysoką sumę gwarancyjną. Nie można wykluczyć, że koszty akcji ratowniczej, leczenia oraz transportu jednego narciarza wyniosą np. 10 000 - 20 000 euro.

Taką kwotę trzeba brać pod uwagę przy ustalaniu zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela. Zakup polisy zapewniającej zwrot kosztów akcji ratowniczej oraz transportu medycznego do kraju wydaje się koniecznością dla narciarzy wybierających austriackie trasy.

Sam zwrot kosztów pobytu w szpitalu nie okaże się szczególnie pomocny, jeżeli dodatkowo trzeba będzie zapłacić np. kilka tysięcy euro za akcję ratowniczą w górach - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Ubezpieczenie narciarskie na wyjazd do Austrii, oprócz zwrotu kosztów akcji ratowniczej, hospitalizacji oraz transportu medycznego, powinna zapewniać również ochronę z tytułu odpowiedzialności cywilnej.

Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że szkoda wyrządzona innemu narciarzowi w takim kraju jak Austria, prawdopodobnie wygeneruje większe koszty (np. leczenia) niż analogiczna sytuacja z Polski - zaznacza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sprawdź, gdzie znajdziesz najlepsze ubezpieczenie na narty w Austrii

Tagi: