Podwójne OC – co zrobić?

Data publikacji: 2020-09-23

Ubezpieczyciel wezwał Cię do zapłaty składki OC za ubezpieczenie, o którym nic nie wiedziałeś? Okazało się, że masz podwójne OC na samochód? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.
Oblicz moje OC/AC

Nikt nie lubi płacić za OC. Jeszcze większą złość wywołuje jednak konieczność zapłaty za podwójne OC samochodu. Jak może dojść takiej sytuacji? Czy można złożyć wypowiedzenie OC w razie podwójnego ubezpieczenia?

Spis treści:

  1. [Podwójne OC samochodu – kiedy się zdarza?](#Podwójne OC samochodu – kiedy się zdarza?)
  1. [Kiedy jeszcze zdarza się podwójne OC na samochód?](#Kiedy jeszcze zdarza się podwójne OC na samochód?)
  2. [Wezwanie do zapłaty za podwójne OC – co robić?](#Wezwanie do zapłaty za podwójne OC – co robić?)
  3. [Czy można wypowiedzieć nowe OC?](#Czy można wypowiedzieć nowe OC?)
  4. [Co zrobić, jeśli mam podwójne OC w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym?](#Co zrobić, jeśli mam podwójne OC w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym?)
## Podwójne OC samochodu – kiedy się zdarza?

Posiadanie dwóch ubezpieczeń OC na ten sam samochód nie ma sensu. Jeśli spowodujesz szkodę poszkodowany i tak otrzyma jedynie odszkodowanie odpowiadające wielkości szkody, do której doszło. Mimo to co roku setki kierowców dowiadują się nagle, że mają podwójne OC na samochód.

Jak to się dzieje? Do takiej sytuacji dochodzi zazwyczaj w dwóch przypadkach.

### Niewypowiedzenie zawartego przez siebie OC

Zgodnie z art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie na następny rok, jeśli właściciel auta nie złoży wypowiedzenia OC najpóźniej na jeden dzień przed końcem polisy.

Niestety, wielu kierowców nadal nie wie lub nie pamięta o tej zasadzie. Kiedy więc zbliża się koniec ubezpieczenia ich auta, znajdują najtańsze OC, kupują je i zapominają o całej sprawie. Ich dobry humor psuje się jednak w chwili, kiedy otrzymują wezwanie do zapłaty składki za OC od poprzedniego ubezpieczyciela. Nie złożyli bowiem wypowiedzenia OC, więc ubezpieczenie przedłużyło się na kolejny rok.

W efekcie auto ma podwójne OC: jedno automatycznie przedłużone w dotychczasowym towarzystwie i drugie zakupione u nowego ubezpieczyciela.

Warto jednak zauważyć, że OC nie zawsze przedłuża się automatycznie. Do automatycznego przedłużenia nie dojdzie, jeśli:

### Niewypowiedzenie OC zawartego przez sprzedawcę auta

Do sytuacji podwójnego OC na samochód dochodzi często również wtedy, kiedy auto zmienia właściciela. Nie wszyscy bowiem pamiętają, że OC zakupione przez sprzedawcę przechodzi bez żadnych dodatkowych formalności na nabywcę auta. Czasami też zbywca nie wspomni o tym, że pojazd ma ważne ubezpieczenie i nowy właściciel kupuje od razu nową polisę, nie chcąc, by groziła mu kara za brak OC.

W rezultacie ponownie dochodzi do podwójnego ubezpieczenia auta w zakresie OC. Samochód ma nową polisę kupioną przez nabywcę pojazdu oraz starą, którą zawarł jeszcze sprzedawca.

## Kiedy jeszcze zdarza się podwójne OC na samochód?

Opisane powyżej dwa przypadki to najczęstsze powody, dla których auto ma podwójne OC. Podwójne ubezpieczenie jest też jednak czasem efektem innych sytuacji.

Niekiedy właściciel złoży w terminie wypowiedzenie OC, ale z jakiegoś powodu nie dotrze ono do ubezpieczyciela. Czasem z kolei ubezpieczyciel nie uzna wypowiedzenia, ponieważ brakuje na nim jakiejś ważnej informacji, np. własnoręcznego podpisu właściciela auta. Takie wypowiedzenie OC jest nieważne i towarzystwo ubezpieczeniowe może wtedy przedłużyć OC na kolejny rok.

Jeśli uważasz, że po swojej stronie wszelkie dokumenty przygotowałeś i złożyłeś poprawnie, a mimo to dostałeś wezwanie do zapłaty składki za OC, skontaktuj się z ubezpieczycielem i spróbuj wyjaśnić, co się stało.

Na wypadek takich sytuacji warto zawsze prosić ubezpieczyciela o potwierdzenie wypowiedzenia OC. Dzięki temu w razie czego będziesz mógł udowodnić, że po swojej stronie dopełniłeś koniecznych formalności.

## Wezwanie do zapłaty za podwójne OC – co robić?

Niezależnie od tego, z jakiego powodu doszło do podwójnego ubezpieczenia OC, jest to zawsze stresująca sytuacja dla właściciela samochodu. Czy można jakoś rozwiązać problem podwójnego OC? Na szczęście tak!

Od czasu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych właściciel samochodu może zrezygnować w dowolnym momencie z automatycznie przedłużonej umowy OC w razie posiadania podwójnego OC. Nie oznacza to jednak, że Twoje finanse nie ucierpią w żadnym stopniu na podwójnym ubezpieczeniu OC. Nadal będziesz musiał bowiem zapłacić za te dni, kiedy ubezpieczyciel udzielał Ci ochrony.

Dla przykładu pan Tomek miał OC ważne do 1 lutego. Jeszcze w styczniu zakupił OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym i uznał sprawę ubezpieczenia samochodu za zamkniętą. Jako że nie złożył wypowiedzenia poprzedniego OC, przedłużyło się ono na kolejny rok. Doszło więc do podwójnego ubezpieczenia. Na szczęście pan Tomek szybko zorientował się w sytuacji i już 10 lutego złożył wypowiedzenie automatycznie przedłużonego OC. Ta polisa przestanie obowiązywać, ale pan Tomek będzie musiał zapłacić składkę OC za te kilka dni między 1 a 10 lutym. Jeśli jednak pan Tomek zorientowałby się później w sytuacji, musiałby zapłacić znacznie wyższą składkę.

Jeżeli więc zdasz sobie sprawę, że masz podwójne ubezpieczenie OC, jak najszybciej złóż wypowiedzenie tej polisy, która przedłużyła się automatycznie. Dzięki temu składka do zapłaty nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla Twojego portfela.

Co ważne, nabywca samochodu także może wtedy, kiedy tylko chce, wypowiedzieć OC zawarte przez poprzedniego właściciela auta. Nadal jednak będzie musiał zapłacić składkę za te dni, kiedy ubezpieczyciel udzielał mu ochrony, o ile oczywiście poprzedni właściciel auta nie opłacił składki w całości. Do takiej sytuacji może dojść, jeśli OC było kupione w ratach lub jeśli ubezpieczyciel dokonał rekalkulacji składki po zmianie właściciela.

## Czy można wypowiedzieć nowe OC?

Jeśli do podwójnego OC na samochód doszło w wyniku niewypowiedzenia kończącej się polisy, masz prawo wypowiedzieć to ubezpieczenie, które przedłużyło się automatycznie. Nie możesz natomiast zrezygnować z nowej polisy.

Istnieje jednak jeden wyjątek od powyższej zasady. Jeśli nowe OC zakupisz przez Internet lub telefon, możesz wypowiedzieć je w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Jak widać zakup OC online jest nie tylko szybki i wygodny, lecz także daje Ci dodatkowe przywileje.

## Co zrobić, jeśli mam podwójne OC w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym?

Rzadko, bo rzadko, ale zdarza się sytuacja, w której kierowca ma podwójne OC samochodu w jednym zakładzie ubezpieczeń. W takim przypadku ubezpieczycielowi przysługuje składka tylko z jednej umowy. Mówi o tym art. 28a pkt 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK:

W sytuacji, gdy doszło do zawarcia kilku umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w odniesieniu do tego samego pojazdu mechanicznego, z tym samym okresem ubezpieczenia z jednym zakładem ubezpieczeń, wówczas temu zakładowi ubezpieczeń należy się składka ubezpieczeniowa z tytułu jednej umowy ubezpieczenia.

Podwójne OC jest całkowicie nieopłacalne. Warto więc zadbać o to, by nigdy nie mieć dwóch OC na jeden samochód. A jeśli mimo wszystko znajdziesz się w takiej sytuacji, skorzystaj ze swoich praw i jak najszybciej złóż wypowiedzenie OC przedłużonej automatycznie polisy.

Tagi: