Rosja nie należy ani do Strefy Schengen, ani do Porozumienia Wielostronnego, dlatego wyjazd do tego kraju na mistrzostwa świata w piłce nożnej jest o wiele bardziej skomplikowany niż podróż np. do Niemiec. Z poniższym przewodnikiem nie zapomnisz jednak o żadnym ważnym dokumencie czy ubezpieczeniu.
Wiza do Rosji a Fan ID
Jeśli jeszcze nie złożyłeś wniosku o jego wyrobienie, to teraz jest ostatni moment, by się tym zająć. Przesłanie dokumentu pocztą trwa bowiem do 3 tygodni.
Kiedy będzie Ci potrzebny Fan ID?
- przekraczanie granicy: Fan ID zastępuje w tym momencie wizę. Wjeżdżając do Rosji, będziesz więc potrzebował jedynie paszport oraz Fan ID.
- wejście na stadion: wchodząc na mecz, musisz okazać bilet oraz Fan ID.
- darmowy transport: posiadając bilet na mecz oraz Fan ID, możesz skorzystać także z darmowego transportu (np. między miastami-gospodarzami).
Pamiętaj, że Fan ID jest ważny 10 dni przed oraz 10 dni po mistrzostwach świata. Jeśli więc jedziesz na mecz finałowy, a potem chcesz zostać jeszcze na dwa tygodnie w Rosji, to musisz już wyrobić wizę.
Uwaga! Fan ID zastępuje jedynie wizę. Nadal więc koniecznie musisz pamiętać o wzięciu ze sobą paszportu. Fan ID nie pomoże także przy wjeździe na Białoruś. Jeżeli więc jedziesz do Rosji właśnie przez Białoruś, musisz zadbać o wizę tranzytową, która pozwoli Ci na przemierzenie tego kraju.
Sprawdź, jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na podróż do USA
Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wyjazd do Rosji?
Niektóre osoby nie kupują ubezpieczenia turystycznego na wakacje, tłumacząc, że posiadają europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Takie zachowanie nigdy nie jest do końca rozsądne, ponieważ EKUZ nie chroni przed wszystkimi kosztami leczenia, jednak w przypadku wyjazdu do Rosji takie postępowanie jest już całkowicie nieodpowiedzialne.
Karta EKUZ nie obowiązuje bowiem w Rosji, więc jadąc do tego kraju bez ubezpieczenia turystycznego, nie masz tak naprawdę żadnego prawa do świadczeń zdrowotnych. Będziesz musiał zapłacić za wszystkie usługi medyczne i transport. Lepiej więc przed wyjazdem zakupić polisę podróżną, zwłaszcza że ceny ubezpieczeń turystycznych są naprawdę niewielkie w porównaniu do kosztów leczenia, przed którymi chronią.
Zobacz, jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne w 10 krokach
Zielona Karta a ubezpieczenie graniczne do Rosji
Jak wspomnieliśmy na początku, Rosja nie należy do Porozumienia Wielostronnego. W krajach, które podpisały to porozumienie, wystarczy posiadać zwykłe OC kupione w Polsce. Jeśli natomiast jedziesz autem na mundial do Rosji, musisz wyrobić wcześniej Zieloną Kartę.
Coraz więcej towarzystw wydaje ją za darmo osobom, które posiadają u nich polisę OC. Wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela i poprosić o taki dokument. Podkreśl, że wybierasz się właśnie do Rosji. Niekiedy towarzystwa wydają Zieloną Kartę z ograniczonym zakresem terytorialnym, nieobejmującym np. Białorusi, Ukrainy i Rosji. Taki dokument będzie dla Ciebie bezużyteczny.
Jeśli zapomnisz o Zielonej Karcie, będziesz musiał wykupić ubezpieczenie graniczne. Kosztuje ono jednak co najmniej 43 euro, więc lepiej uniknąć takiego wydatku.
Zobacz, gdzie dostaniesz za darmo Zieloną Kartę
Międzynarodowe prawo jazdy
Jadąc samochodem do kraju, który nie należy do Unii Europejskiej, kierowca powinien posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Taki dokument może uzyskać każda osoba mająca ważne polskie prawo jazdy. Złożenie wniosku nie jest na szczęście zbyt skomplikowane.
Potrzebne będą:
- wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy – wzór możesz pobrać wcześniej, aby na spokojnie wypełnić dokument w domu,
- aktualne zdjęcie (nie starsze niż 6 miesięcy, o wymiarach 35x45 mm)
- ważne polskie prawo jazdy,
- potwierdzenie opłaty za wydanie międzynarodowego prawa jazdy (dokument kosztuje 35,50 zł. Zapłacić możesz w kasie starostwa lub przelewem na konto).
Powyższe dokumenty składasz w dowolnym starostwie powiatowym.
Prawo jazdy będzie gotowe do odbioru maksymalnie w ciągu 3 dni roboczych od momentu, w którym urząd otrzyma potwierdzenie opłaty. Zazwyczaj można je dostać od razu.
Ubezpieczenie AC w Rosji
Kupując OC, zawarłeś także umowę ubezpieczenia AC, więc jesteś spokojny, że w razie uszkodzenia auta otrzymasz odszkodowanie? Przed wyjazdem do Rosji koniecznie sprawdź warunki posiadanej polisy. Większość ubezpieczycieli wprowadza bowiem ograniczenie polegające na tym, że na terenie kilku krajów, w tym Rosji, nie odpowiada za szkody kradzieżowe.
Jeśli chcesz zapewnić sobie pełną ochronę także w Rosji, skontaktuj się z ubezpieczycielem i zapytaj się o możliwość dokupienia klauzuli rozszerzającej zakres ochrony.
Sprawdź warunki ubezpieczenia AC w PZU
Ubezpieczenie assistance w Rosji
Awaria samochodu w Rosji w drodze na mecz to zapewne jeden z największych koszmarów kibica wybierającego się na mundial. W takiej sytuacji pomoże jedynie samochodowe ubezpieczenie assistance. Jeśli posiadasz już taką polisę, sprawdź, czy jej zakres terytorialny obejmuje Rosję. Jeżeli nie lub Twoje auto w ogóle nie ma assistance, zastanów się nad wykupieniem krótkoterminowego ubezpieczenia czas wyjazdu. Kilka towarzystw oferuje już taką możliwość.
Jak widać, wyjazd do Rosji wymaga nieco przygotowań. Na pewno jednak warto poświęcić nieco czasu i wysiłku na przygotowania przed podróżą, by potem móc się już jedynie cieszyć piłkarskimi emocjami.
Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, wybierając assistance