Jak wybrać najkorzystniejsze OC dla młodego kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 2018-12-22

Obowiązkowe ubezpieczenie OC bywa często sporym wydatkiem dla młodego kierowcy. Koszt polisy dla niedoświadczonego kierowcy można jednak skutecznie obniżyć.
Oblicz moje OC/AC

Podwyżki składek obowiązkowych ubezpieczeń OC z 2016 roku i 2017 roku dotknęły praktycznie wszystkich kierowców. Warto jednak pamiętać, że te wzrosty, nierzadko wynoszące 50% - 100%, były najbardziej dotkliwe z punktu widzenia młodych właścicieli samochodów.

Po pierwsze wiele takich osób ma niższe dochody niż starsi kierowcy. Po drugie nie mieli oni jeszcze czasu uzbierać zniżek za bezszkodową jazdę. Dlatego nie są rzadkie sytuacje, w których roczny koszt ubezpieczenia OC stanowi ponad połowę wartości wysłużonego auta.

Na szczęście istnieją sposoby na tańszą polisę OC dla młodych kierowców. Przedstawiamy je w naszym poradniku.

Porównanie składek OC pozwoli znaleźć ofertę tańszą nawet o 60% - 70%

Młodzi właściciele samochodów chętnie korzystają z porównywarek ubezpieczeń, takich jak np. Ubea.pl. Wynika to nie tylko z popularności zakupów internetowych wśród młodszych Polaków. Zainteresowanie porównywarkami zwiększają również spore różnice w wysokości składek oferowanych młodym kierowcom.

Bardzo duże zróżnicowanie rocznego kosztu OC z poszczególnych firm ubezpieczeniowych dotyczy nie tylko najmłodszych kierujących (do 24 roku życia) albo osób, które niedawno spowodowały szkodę. W tym kontekście można odwołać się do przykładu dwudziestodziewięciolatka z Warszawy (pracownika biurowego i bezdzietnego kawalera), który użytkuje Opla Corsę D 1.2 16V Cosmo (hatchback, 5 drzwi) z 2011 roku. Przykładowy kierowca posiada dobrą historię ubezpieczeniową, ponieważ ostatnią szkodę spowodował sześć lat wcześniej. Pod koniec 2017 r. ten młody warszawiak mógł otrzymać od ubezpieczycieli następujące propozycje rocznej składki za OC:

You Can Drive - 857 zł
Link4 - 898 zł
Gothaer - 941 zł
Aviva - 999 zł
Benefia - 1210 zł
Uniqa - 1659 zł
Proama - 2119 zł
MTU - 2181 zł
Generali - 2419 zł

Takie zróżnicowanie kosztu polis OC wynoszące 65% (względem najdroższej oferty), z pewnością można nazwać olbrzymim. Przykładowy młody kierowca po wyborze najtańszego ubezpieczenia, mógłby zaoszczędzić aż 1562 zł. Taka kwota po niewielkiej dopłacie pozwoliłaby na sfinansowanie obowiązkowej ochrony przez dwa dodatkowe lata (przy obecnym poziomie składek).

Duże różnice cen ubezpieczenia OC to norma

Inne przykładowe kalkulacje pokazują, że tak duże zróżnicowanie kosztów ubezpieczeń OC dla młodych kierowców jest po prostu rynkową normą. Właściciele aut należący do najmłodszej grupy wiekowej (poniżej 24 lat) mogą liczyć na jeszcze większe oszczędności niż 1500 - 1600 zł.

Właśnie dlatego bardzo ważną kwestią jest porównywanie ofert ubezpieczenia OC i wybór na podstawie ceny. Korzystając z bezpłatnych porównywarek ubezpieczeń, można zaoszczędzić naprawdę dużą kwotę.

Dowiedz się więcej:

Czym różnią się poszczególne ubezpieczenia komunikacyjne: OC, AC, NNW

Wspólna rejestracja auta, czyli współwłasność samochodu, to ciekawe rozwiązanie

Młodzi kierowcy powinni zdawać sobie sprawę, że istnieje jeszcze jeden stosunkowo łatwy sposób na obniżenie rocznego kosztu ubezpieczenia OC. Mowa o rejestracji samochodu razem ze starszym i bardziej doświadczonym kierowcą o dobrej historii ubezpieczeniowej.

Dzięki takiemu rozwiązaniu młody kierowca może skorzystać z części składek wypracowanych przez współwłaściciela pojazdu i znacząco obniżyć koszt polisy. Trzeba jednak pamiętać o dwóch mankamentach.

Po pierwsze, kolizja spowodowana przez młodego kierującego będzie skutkowała utratą części lub całości zniżek wypracowanych przez starszego współwłaściciela auta (o ile taka starsza osoba nie wykupiła dodatkowej ochrony zniżek).

Kolejną trudnością wydaje się konieczność prawnego uregulowania kwestii związanych z własnością wspólnie rejestrowanego samochodu. Najczęstszym rozwiązaniem wybieranym przez członków rodziny jest darowizna udziału w aucie. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu zwolnień podatkowych (limitowanych i nielimitowanych), można uniknąć konieczności zapłaty podatku od spadków i darowizn po otrzymaniu udziału we własności samochodu.

Przeczytaj więcej:

Jak uniknąć płacenia podatku od darowizny przy współwłasności samochodu?

Telematyka – nowy sposób na oszczędności na OC

Na koniec trzeba wspomnieć o ciekawych możliwościach, jakie daje telematyka ubezpieczeniowa. Dzięki wykorzystaniu systemów analizujących ich styl jazdy młodzi kierowcy, otwarci na nowinki, mogą obniżyć koszt swojego ubezpieczenia OC.

Ofertę obowiązkowych polis z systemem analizującym jazdę przygotowała już firma Ergo Hestia (we współpracy z operatorem aplikacji Yanosik). Takie telematyczne ubezpieczenia OC są oferowane pod marką handlową „YU!”. Link4 również posiada ciekawą ofertę zniżek dla kierowców (do 30%) bazującą na systemie telematycznym. Nie można wykluczyć, że śladem tych ubezpieczycieli niebawem pójdą inne towarzystwa oferujące obowiązkowe polisy OC.

Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z rozwiązań opartych na telematyce oznacza zgodę na udostępnienie ubezpieczycielowi danych o tym, gdzie, kiedy i jak często jeździmy. Warto zastanowić się, czy oszczędności oferowane przez telematykę wyrównają straty poniesione przez brak prywatności.

Sprawdź także:

5 rzeczy, które warto wiedzieć o telematyce

Młody kierowca i tanie OC? To możliwe! Oto nasze najlepsze sposoby na niższe składki dla świeżo upieczonych kierowców:

Tagi: