Złomowanie auta a zwrot składki OC - komu przysługuje?

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-05

Złomowanie auta sprawia, że kierowca może otrzymać zwrot składki OC. Wyjaśniamy, w jakich okolicznościach jest wypłacany taki zwrot, a także ile on wynosi.
Oblicz moje OC/AC

Złomowanie samochodu lub innego pojazdu mechanicznego (np. motocykla) jest czasem konieczne. Taka decyzja może być podyktowana między innymi złym stanem technicznym, który mocno podnosi koszty eksploatacji pojazdu. Innym powodem bywa niechęć do opłacania obowiązkowej składki OC za stary pojazd, który praktycznie nie jest już używany.

Niezależnie od uzasadnienia takiej czynności złomowanie auta sprawia, że kierowca może złożyć wniosek o zwrot składki OC. W odpowiedzi na liczne pytania internautów eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili wyjaśnić zasady, na jakich jest wypłacany zwrot składki OC po zezłomowaniu. Niniejszy artykuł odpowiada również na pytanie o to, ile się czeka na zwrot składki OC.

Spis treści:

  1. [Złomowanie auta - jaki dokument będzie potrzebny?](#Złomowanie auta - jaki dokument będzie potrzebny?)
  2. [Ile trzeba czekać na zwrot składki OC?](#Ile trzeba czekać na zwrot składki OC?)
  3. [Kara za brak OC - czy grozi po zezłomowaniu auta?](#Kara za brak OC - czy grozi po zezłomowaniu auta?)
## Złomowanie auta - jaki dokument będzie potrzebny?

Tytułem wstępu warto podkreślić, że zwrot składki OC, do uzyskania którego uprawnia złomowanie auta, został dokładnie uregulowany przez przepisy. Chodzi o ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152). Zgodnie z tą ustawą do uzyskania zwrotu niezbędne będzie okazanie potwierdzenia zezłomowania samochodu.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych reguluje wszystkie najważniejsze zasady funkcjonowania obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Znajduje się tam również zapis dotyczący ważnej kwestii, jaką jest zwrot składki OC po zezłomowaniu - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Trzeba nadmienić, że reguły uzyskiwania zwrotu składki OC po złomowaniu auta są bardzo podobne do tych, które obowiązują w innych sytuacjach związanych z niewykorzystanym okresem ochrony. Zgodnie z przepisami, zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony będzie możliwy jeśli miała miejsce jedna z poniższych sytuacji:

Pierwszy z powyższych punktów sugeruje, że sam wniosek o zwrot składki OC po złomowaniu będzie niewystarczający do odzyskania części pieniędzy zapłaconych ubezpieczycielowi.

Niezależnie od sposobu załatwienia sprawy (przez Internet lub tradycyjnie) zakład ubezpieczeń zawsze wymaga również zaświadczenia potwierdzającego złomowanie samochodu. Jeżeli wspomniany dokument pochodzi z innego kraju, to niezbędne może okazać się jego przetłumaczenie przez specjalistę - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wypowiedzenie OC - zobacz, co jeszcze trzeba wiedzieć na ten temat

## Ile trzeba czekać na zwrot składki OC?

Zwrot składki OC po zezłomowaniu pojazdu ma czasem całkiem sporą wartość (np. 500 - 1000 zł). Trudno się zatem dziwić, że w Internecie wiele osób pyta o to, ile się czeka na zwrot składki OC. Odpowiedź można znaleźć we wspomnianej już wcześniej ustawie z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Aktualne przepisy wskazują, że zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony powinien zostać dokonany przez ubezpieczyciela niezwłocznie i nie później niż w ciągu 14 dni od daty powiadomienia zakładu ubezpieczeń o złomowaniu auta.

Co więcej, obecne regulacje (obowiązujące od 2012 r.) mówią, że zwrot składki OC po zezłomowaniu pojazdu lub innym wydarzeniu wymienionym przez przepisy (np. kradzieży auta) powinien zostać rozliczony z uwzględnieniem wszystkich dni niewykorzystanej ochrony. Wcześniej taki zwrot naliczano, biorąc pod uwagę tylko pełne miesiące niewykorzystanej ochrony, co było mniej korzystne dla kierowców - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto również przypomnieć, że wszelkie nieprawidłowości związane ze zwrotem składki OC po zezłomowaniu auta (np. złe naliczenie zwrotu lub jego długa wypłata) mogą stanowić podstawę do interwencji Rzecznika Finansowego (dawnego Rzecznika Ubezpieczonych).

Trzeba jednak podkreślić, że wspomniana instytucja pomoże tylko temu kierowcy, który wcześniej wyczerpał wszelkie możliwości składania reklamacji u danego ubezpieczyciela - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

## Kara za brak OC - czy grozi po zezłomowaniu auta?

Na koniec warto poruszyć jeszcze kwestię dotyczącą obowiązku posiadania ubezpieczenia OC po zezłomowaniu samochodu. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych zarejestrowany samochód musi posiadać ubezpieczenie OC.

Aby zatem nie groziła Ci kara za brak OC, po zezłomowaniu samochodu należy jak najszybciej dopełnić obowiązku wyrejestrowania pojazdu.

Aby wyrejestrować samochód po jego zezłomowaniu, trzeba przygotować następujące dokumenty:

Samochód może wyrejestrować jego właściciel. Jeśli pojazd ma dwóch lub więcej współwłaścicieli, w Wydziale Komunikacji powinni być obecni oni wszyscy. Może też pojawić się tylko jeden z nich, o ile pozostali współwłaściciele przekażą mu swoje pełnomocnictwo.

Sprzedaż samochodu to inny powód zwrotu składki OC - dowiedz się więcej na ten temat

Tagi: