Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-29

Do Polski przyjeżdża coraz więcej obywateli Ukrainy. Czy takie osoby potrzebują dodatkowego ubezpieczenia?
Oblicz moje OC/AC

Począwszy od 2015 r. mamy do czynienia z prawdziwym boomem, jeżeli chodzi o przyjazdy obywateli Ukrainy do Polski. Najważniejszą grupę przybyszów zza wschodniej granicy stanowią osoby podejmujące pracę w naszym kraju. Dzięki ukraińskim emigrantom zarobkowym udało się częściowo wypełnić lukę na rynku pracy powstałą po wyjeździe wielu Polaków do krajów Europy Zachodniej.

Warto zdawać sobie sprawę, że rośnie również liczba Ukraińców, którzy przyjeżdżają do naszego kraju jako studenci albo członkowie rodzin pracowników. Wszyscy obywatele Ukrainy przebywający czasowo na terenie Rzeczpospolitej Polskiej mogą mieć pytania dotyczące dodatkowego ubezpieczenia (przede wszystkim zdrowotnego). Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili rozwiać wątpliwości związane z tym tematem.

Ubezpieczenie jest warunkiem otrzymania wizy

Temat wymaganych ubezpieczeń dla Ukraińców warto rozpocząć od kwestii dotyczących uzyskiwania wizy. Wiele osób niestety nie wie, że posiadanie polisy medycznej jest jednym z warunków, który muszą spełnić cudzoziemcy (w tym również obywatele Ukrainy) wnioskujący o tak zwaną wizę Schengen lub wizę krajową.

W tym kontekście warto powołać się na ustawę z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. 2013 poz. 1650). Wspomniana ustawa wskazuje, że polisa cudzoziemca wnioskującego o wizę i wjeżdżającego na teren Polski powinna zapewniać zwrot kosztów leczenia na poziomie przynajmniej 30 000 euro. Osoba ubiegająca się o tzw. wizę Schengen musi przedstawić dowód zakupu ubezpieczenia gwarantującego zwrot kosztów leczenia na terenie wszystkich państw należących do Strefy Schengen.

Wymóg posiadania odpowiedniej polisy medycznej nie obowiązuje cudzoziemców, którzy już mają publiczne ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Mowa o osobach legalnie zatrudnionych na terenie Polski albo dobrowolnie opłacających składkę do NFZ-u i członkach ich najbliższych rodzin - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przekonaj się, czy Twoje AC i Assistance działają na Ukrainie

Nie każdy Ukrainiec może być objęty świadczeniami z NFZ-u

Dla obywateli Ukrainy jest z pewnością korzystne posiadanie tytułu do objęcia publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym na terenie Polski. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy cudzoziemcy mogą zostać objęci systemem świadczeń medycznych realizowanych w ramach NFZ-u.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami publicznym ubezpieczeniem medycznym na terenie Polski obowiązkowo będą objęci obcokrajowcy, którzy:

Ile kosztuje dobrowolne ubezpieczenie medyczne w NFZ?

Pomimo braku jednego z powyższych tytułów do publicznego ubezpieczenia cudzoziemiec (będący np. obywatelem Ukrainy) może dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia medycznego oferowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Takie rozwiązanie wymaga wizyty w wojewódzkim oddziale NFZ-u i udokumentowania legalności swojego pobytu na terenie Polski.

W dniu opracowywania niniejszego poradnika (25 wrzesień 2018 r.) miesięczna składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne wynosiła 433,16 zł. Zgłoszenie członków rodziny do publicznego ubezpieczenia nie powoduje wzrostu podanej składki.

Cudzoziemiec ubezpieczający się dobrowolnie w NFZ (podobnie jak polski obywatel) ma obowiązek zgłoszenia wszystkich członków rodziny, którzy w ramach innego tytułu nie posiadają prawa do korzystania z publicznej opieki medycznej - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, kiedy warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce

W ramach podsumowania warto podkreślić, że obywatele Ukrainy oraz inni cudzoziemcy niezależnie od swojego statusu ubezpieczenia z NFZ-u zawsze mają prawo do wykupienia polisy medycznej refundującej koszt prywatnego leczenia na terenie Polski lub UE.

Taki produkt ubezpieczeniowy posiada coraz większa liczba Polaków. Przyczyną jest stosunkowo niski poziom opieki medycznej zapewnianej przez publiczne przychodnie i szpitale oraz długi czas oczekiwania na niektóre świadczenia. Te same problemy dotyczą również cudzoziemców płacących składki na NFZ - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jak wybrać dobre ubezpieczenie zdrowotne

Tagi: