Opłata OC po terminie - konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-25

Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego właściciela zarejestrowanego samochodu. Zdarza się jednak, że auto stoi przez parę miesięcy nieużywane i kierowca dochodzi do wniosku, że skoro nie jeździ pojazdem, to może nie płacić za OC. Jakie są konsekwencje opłaty OC po terminie? Co zrobić jeśli nie jeździsz samochodem i nie chcesz wydatków za niepotrzebną na dany moment ochronę ubezpieczeniową?
Oblicz moje OC/AC

Ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych jest kategoryczna w zakresie posiadania ubezpieczenia OC. Każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny coraz skuteczniej wyłapuje przerwę w ubezpieczeniu i nawet jeśli kierowca nie jeździ autem, to do jego domu może przybyć zawiadomienie o konieczności zapłacenia kary. Dzieje się tak dlatego że od połowy 2012 roku UFG wprowadził tzw. „wirtualnego policjanta” tj. narzędzie służące do wykrywania przerwy w ubezpieczeniu danego pojazdu i stałego monitorowania bazy ubezpieczeń OC (więcej o działaniach UFG przeczytasz w artykule: Jaka jest rola Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?)

Spis treści:

  1. [Jakie są konsekwencje opłacenia składki OC po terminie?](#Jakie są konsekwencje opłacenia składki OC po terminie?)
  2. [Jak działa czasowe wycofanie pojazdu?](#Jak działa czasowe wycofanie pojazdu?)
  3. [Co jest potrzebne do wyrejestrowania pojazdu?](#Co jest potrzebne do wyrejestrowania pojazdu?)
## Jakie są konsekwencje opłacenia składki OC po terminie?

Twoje ubezpieczenie OC jest ważne do 20 marca. W ostatni dzień wypowiadasz umowę OC, ale nie chcesz kupować nowej bo twój samochód stoi w warsztacie i będzie do odebrania za kilka tygodni. Postanawiasz dopiero wtedy kupić OC. Za takie postępowanie grozi Ci jednak kara za brak OC.

Od 1 stycznia 2020 roku kary za brak OC samochodu osobowego wynoszą:

Jeżeli zatem kupisz polisę OC komunikacyjną dopiero po paru tygodniach od zakończenia ważności wcześniejszej polisy, przyjdzie ci zapłacić 5200 zł kary plus kwotę nowej składki OC. Nie warto. Co zatem może zrobić kierowca, który w danym momencie nie korzysta z auta, a nie chce opłacać OC po terminie?

## Jak działa czasowe wycofanie pojazdu?

Jeżeli planujesz przez kilka miesięcy nie korzystać z samochodu, dobrym rozwiązaniem będzie czasowe wycofanie pojazdu. W takich przypadku art. 78 ustawy o ruchu drogowym dopuszcza możliwość złożenia przez kierowcę wniosku do zakładu ubezpieczeń z prośbą o proporcjonalne obniżenie składki OC na okres czasowego wycofania pojazdu. Skoro pojazd nie będzie używany to znacząco zmniejsza się prawdopodobieństwo wypadku w danym okresie ubezpieczenia. Czasowe wycofanie z ruchu jest jednak możliwe tylko przy kilku rodzajach pojazdów.

W ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych znajdują się zapisy dotyczące kwestii obniżenia składki OC na okres czasowego wycofania pojazdu. A mianowicie:

W przypadku jakich pojazdów jest możliwe ich czasowe wycofanie z ruchu? Możesz skorzystać z tej opcji tylko wtedy, kiedy posiadasz:

## Co jest potrzebne do wyrejestrowania pojazdu?

Jeżeli nie planujesz już korzystać z samochodu, a nie nadaje się on na sprzedaż, dobrym wyjściem jest kasacja i wyrejestrowanie pojazdu. Auto przekazujesz do składnicy złomu wyznaczonej przez wojewodę, a następnie udajesz się do urzędu, w którym wcześniej rejestrowałeś samochód. Do wyrejestrowania pojazdu będzie potrzebował następujących dokumentów:

Po otrzymaniu zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu udajesz się do ubezpieczyciela, który rozwiązuje umowę ubezpieczenia OC. Od tej pory żadne kary za nieopłacenie składki OC w terminie już Ci nie grożą.

Artykuł powiązany:

Tagi: