Czy warto kupić ubezpieczenie domu w budowie?

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-09

Wielu Polaków zaczyna myśleć o ubezpieczeniu swoich czterech kątów dopiero po przeprowadzce do nowego lokum. Tymczasem polisa chroniąca budynek przyda się już na etapie budowy. Dlaczego warto kupić ubezpieczenie domu w budowie?
Oblicz moje OC/AC

Dla większości osób budowa domu jest sporym wyzwaniem finansowym. Zdarzenia losowe jednak nie wybierają i huragan równie dobrze może zniszczyć dom znajdujący się jeszcze w fazie budowy. Czy stać Cię na utratę pieniędzy zainwestowanych do tej pory w powstający budynek? Jeśli odpowiedź brzmi przecząco, ubezpieczenie domu w budowie jest właśnie dla Ciebie.

Spis treści:

  1. [Przed czym chroni ubezpieczenie domu w budowie?](#Przed czym chroni ubezpieczenie domu w budowie?)
  2. [Jak jest ustalana suma ubezpieczenia domu w budowie?](#Jak jest ustalana suma ubezpieczenia domu w budowie?)
  3. [Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?](#Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?)
  4. [Jakie ubezpieczenie domu w budowie warto wybrać?](#Jakie ubezpieczenie domu w budowie warto wybrać?)
  1. [Kiedy ubezpieczenie domu w budowie jest niezbędne?](#Kiedy ubezpieczenie domu w budowie jest niezbędne?)
  2. [Jak działa cesja na bank?](#Jak działa cesja na bank?)
## Przed czym chroni ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie chroni przede wszystkim przed zdarzeniami losowymi takimi jak:

Nie powinno to dziwić. To przecież różne ekstremalne zjawiska pogodowe są największym zagrożeniem dla powstającego budynku.

Wybierając polisę, zwróć uwagę na dokładną listę zdarzeń losowych, przed którymi chroni dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Taka lista bywa bardzo długa, ale niekiedy liczba zdarzeń objętych ochroną jest niestety dość skąpa.

Największy spokój ducha zapewni Ci ubezpieczenie w wariancie All Risk dostępne np. w Generali i PZU. Taka polisa chroni przed wszelkimi zdarzeniami losowymi za wyjątkiem tych jednoznacznie wymienionych w wyłączeniach odpowiedzialności. Nie musisz się wtedy obawiać, że Twój wymarzony dom zostanie uszkodzony w wyniku nietypowego zdarzenia, a Ty nie otrzymasz ani złotówki odszkodowania. A niezwykłe zdarzenia na budowie nie należą do rzadkości. Ubezpieczyciele notowali choćby przypadki zniszczenia powstającej elewacji przez leśne zwierzęta.

Bardzo często ubezpieczyciele oferują również możliwość ubezpieczenia elementów stałych od kradzieży z włamaniem lub rozboju. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku wymagane jest zwykle, aby budynek był już wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia. Jeśli nie dopełnisz tego obowiązku, nie otrzymasz odszkodowania w razie kradzieży.

Ciekawym rozszerzeniem ubezpieczenia, proponowanym np. przez UNIQA, jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną budową. Mając taką polisę, nie musisz płacić z własnej kieszeni, jeśli np. płot Twojego sąsiada ulegnie uszkodzeniu w wyniku działań na budowie.

## Jak jest ustalana suma ubezpieczenia domu w budowie?

Jak widać, ubezpieczenie domu w budowie ma nieco mniejszy zakres ochrony niż typowa polisa chroniąca ukończoną już nieruchomość. Podobnie jest z sumą ubezpieczenia, która jest odrobinę niższa, jako że dom w budowie nie ma jeszcze pełnej wartości.

Suma ubezpieczenia domu w budowie jest ustalana zazwyczaj na podstawie wartości odtworzeniowej, czyli kosztów odbudowy lub remontu nieruchomości w tym samym miejscu, z zastosowaniem dotychczasowych wymiarów, materiałów, konstrukcji i technologii.

Ustalając z ubezpieczycielem sumę ubezpieczenia należy pamiętać, by wziąć pod uwagę nie tylko wartość domu na dzień podpisania umowy, lecz dodać także koszty prac planowanych na najbliższy rok.

## Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Mniejszy zakres oraz niższa suma sprawiają, że cena ubezpieczenia domu w budowie jest mniejsza niż polisy chroniącej ukończony dom. Wysokość składek w poszczególnych towarzystwach możesz szybko sprawdzić i porównać, korzystając z porównywarki ubezpieczeń domu.

## Jakie ubezpieczenie domu w budowie warto wybrać?

Aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego ubezpieczenie domu w budowie, przygotowaliśmy porównanie zakresu ochrony zapewnianego przez polisy w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

### Aegon - Aegon dla Domu ### Aviva - Twój Dom ### Generali - Generali, z myślą o domu ### Link4 - Dom ### PZU - Dom ### UNIQA - Twój DOM Plus ## Kiedy ubezpieczenie domu w budowie jest niezbędne?

Osoby finansujące samodzielnie budowę swoich wymarzonych czterech kątów mogą kupić ubezpieczenie domu w budowie lub z niego zrezygnować (choć nie będzie to zbyt dobra decyzja z punktu widzenia dbałości o finanse). Niektórzy jednak nie mają wyboru i muszą zawrzeć umowę takiego ubezpieczenia. Mowa o tych osobach, które wzięły kredyt hipoteczny w banku na budowę domu.

W ramach współpracy z ubezpieczycielami banki często oferują kredytobiorcom grupowe polisy chroniące dom w budowie. Są one dość tanie i łatwe do wykupienia. Zakres ochrony takich polis nie wykracza jednak zwykle poza niezbędne minimum.

Lepiej więc zdecydować się na indywidualne ubezpieczenie zapewniające faktyczną ochronę. Pamiętaj, że bank nigdy nie może narzucić Ci zakupu ubezpieczenia domu w budowie w konkretnej firmie (np. u współpracującego z nim ubezpieczyciela). Kredytodawca może jedynie przedstawić warunki ochrony, które musi spełnić ubezpieczenie. Jeśli polisa wybrana przez Ciebie zapewnia taką lub większą ochronę, bank musi ją zaakceptować.

Przeczytaj również, jakie ubezpieczenia kredytu są dostępne na rynku

## Jak działa cesja na bank?

Niezależnie od tego, czy kredytobiorca zdecyduje się na grupowe czy indywidualne ubezpieczenie domu w budowie, nie ucieknie od jednego obowiązku: cesji ewentualnego odszkodowania na bank. W ten sposób kredytodawca zabezpiecza swoje interesy.

Jak działa cesja na bank? Jeśli dojdzie do szkody, to bank ma prawo do otrzymania odszkodowania. Jeśli jednak dojdzie do niewielkiego uszkodzenia, a dom nadaje się do remontu, bank może zgodzić się na wypłatę odszkodowania właścicielowi budynku, aby mógł on dokonać niezbędnych napraw.

Jeśli natomiast dojdzie do bardzo dużych uszkodzeń lub całkowitego zniszczenia budynku (np. dom spłonie w pożarze), to bank otrzyma odszkodowanie. Będzie ono wynosiło tyle, ile jeszcze kredytu pozostało Ci do spłaty. Dzięki temu nie znajdziesz się nagle w sytuacji, w której masz do spłacenia kredyt za nieistniejący już dom.

Jeżeli po pokryciu zadłużenia wobec banku pozostanie jeszcze jakaś część odszkodowania, reszta powędruje do Ciebie. Stanie się tak na przykład wtedy, kiedy do szkody dojdzie po tym, jak zdążyłeś już spłacić dość dużą część kredytu.

Własny dom to marzenie wielu Polaków. Dzięki ubezpieczeniu domu w budowie nie musisz się obawiać, że w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń losowych wymarzona budowa zmieni się w inwestycję, w której utopisz bezpowrotnie swoje oszczędności.

Tagi: