Wyższe sumy gwarancyjne OC w 2017

Ostatnia aktualizacja: 2019-01-15

W 2017 roku wzrosną nie tylko kary za brak OC. Komisja Europejska zdecydowała także o podniesieniu sumy gwarancyjnej obowiązkowych polis komunikacyjnych. Czym jest suma gwarancyjna i czym się różni od sumy ubezpieczenia?
Oblicz moje OC/AC

Suma gwarancyjna jest maksymalną kwotą, którą może wypłacić ubezpieczyciel poszkodowanemu. W przyszłym roku minimalna suma ubezpieczenia OC wzrośnie o ponad 20%.

Poznaj sposoby na najtańsze OC dla siebie

Ile wyniesie suma gwarancyjna ubezpieczenia OC?

Raz na 5 lat Komisja Europejska dokonuje przeglądu kwot sum gwarancyjnych OC, tak aby suma uwzględniała aktualną stopę inflacji. W tym roku zadecydowano o podniesieniu kwot do następującego poziomu:

2016 2017
Szkoda na osobie – na jednego poszkodowanego 1 mln euro 1,22 mln euro
Szkoda na osobie – na jedno zdarzenie drogowe 5 mln euro 6,07 mln euro
Szkoda materialna 1 mln euro 1,22 mln euro

Zobacz, ile wyniesie kara za brak OC w 2017

Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie nowe sumy gwarancyjne zostaną uwzględnione w polskim prawie. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych powinna mieć jednak miejsce w 2017 roku.

Od 1 stycznia 2019 sumy gwarancyjne wynoszą w Polsce:

5,21 mln euro – w przypadku szkód osobowych (wcześniej 5 mln euro)
1,05 mln euro – w przypadku szkód majątkowych (wcześniej 1 mln euro)

Suma gwarancyjna a suma ubezpieczenia

W przypadku ubezpieczeń spotykamy się z dwoma bardzo podobnymi pojęciami: sumą gwarancyjną oraz sumą ubezpieczenia. Oba określenia oznaczają maksymalną kwotę, do wysokości której ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za szkodę.

Suma gwarancyjna występuje jednak jedynie w przypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (zarówno tego najpopularniejszego: OC samochodu, jak i OC w życiu prywatnym czy OC związanego z wykonywanym zawodem). Przy innych polisach mówimy o sumie ubezpieczenia.

Suma ubezpieczenia, podobnie jak suma gwarancyjna dotycząca dobrowolnych ubezpieczeń OC, jest ustalana dowolnie przez zakład ubezpieczeniowy oraz osobę ubezpieczającą się. W przypadku obowiązkowego OC jest jednak inaczej: minimalna wysokość sumy gwarancyjnej jest regulowana prawnie.

Jak ustalić sumę ubezpieczenia?

Możliwość wyboru sumy ubezpieczenia rodzi oczywiście automatycznie pytanie: jaka suma polisy wystarczy?

Oczywiście wyższa suma ubezpieczenia wiąże się z płaceniem odpowiednio większej składki. Wykupywanie polisy z bardzo niską sumą nie ma jednak sensu, ponieważ w momencie wypłaty odszkodowania np. za zniszczone mieszkanie może się okazać, że świadczenie nie wystarczy nawet na dokonanie podstawowych napraw. Płacenie składek na taką polisę jest więc w praktyce wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Jak zatem ustalić sumę ubezpieczenia?

Dowiedz się więcej o tym, jak ustalić sumę ubezpieczenia turystycznego

Sprawdź, jak obniżyć koszt ubezpieczenia na życie, nie obniżając sumy polisy

Dlaczego suma gwarancyjna OC jest tak wysoka?

Suma gwaracyjna ubezpieczenia OC samochodu jest o wiele wyższa niż sumy ubezpieczeń większości polis. Tak wysoki limit ma bowiem gwarantować kierowcy, że niezależnie od tego co się przydarzy na drodze, kwota ubezpieczenia wystarczy do zaspokojenia roszczeń wszystkich poszkodowanych.

A pomimo że większość zdarzeń drogowych to jedynie drobne kolizje, raz na pewien czas zdarzają się niestety poważne wypadki. Zderzenie z pełnym autobusem, karambol na autostradzie czy samochód uderzający w zabytkowy budynek – kwoty świadczeń w takich sytuacjach będą bardzo wysokie. Kierowcę ochroni wtedy jedynie OC z odpowiednio dużą sumą gwarancyjną.

Tagi: